Şu devre elemanı nedir, bilen var mı?

Kalemli

Üye
Merhabalar, fotoğrafta göreceğiniz elemanlar laptop ana kartındaki klavye soketinin önünde bulunmakta. Multimetrem vardı, her birinin iki ucunu diyod ayarında denedim. Probların bir şekliyle "1" gösterirken, diğer şekliyle yaklaşık 697 göstermekte ama iki tanesi çok farklı. Biri diğerlerinin yarısı falanken, diğeri 10 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam.

Bu arada klavyenin 3-5 tuşu çalışmıyor diye sokete giren bantı az ıslak pamuklu çubukla sildikten sonra 3-5 dk bekleyip takmıştım. Laptop açılınca notepadde yazmaya çalışırken durmaksızın "A" yazmaya başladı. Ben de laptopu tuşundan kapattım ama tekrar açtığımda klavye hiç çalışmıyordu.
Toshiba devre elemanları.png

Hasılı, anakartla ilgili olduğunu düşünüp klavye konnektörünün önündeki bu parçaları ölçmeyi denedim. Galiba bunlar diyod ama öyle mi? Tşk

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim sayın Mustafa ve paskomya beyler, zaman ayırdığınız için. "C" nin manasını öğrendiğime de sevindim. Bilgi değerli şey. Saygılarımla..

Ustam aklımdan geçeni mi okudunuz? Tam bunları nereden öğrenmemi önerirsiniz diye sorsam mı diyordum. Eksik olmayın, bu da makbule geçti. Syg

Ustam aklımdan geçeni mi okudunuz? Tam bunları nereden öğrenmemi önerirsiniz diye sorsam mı diyordum. Eksik olmayın, bu da makbule geçti. Syg
ben de emekli olduktan sonra öğrendim, merak etmeyin. sizler gibi bilmiyordum ama öğrendim, şimdi bildiklerimi paylaşıyorum bilmeyen öğrensin diye. bu arada forum da bana çok şey öğretti.

ben de emekli olduktan sonra öğrendim, merak etmeyin. sizler gibi bilmiyordum ama öğrendim, şimdi bildiklerimi paylaşıyorum bilmeyen öğrensin diye. bu arada forum da bana çok şey öğretti.
İyi ki siz ve sizin gibi üyeler, insanlar var. Sizin de işlerinizi kolaylaştıranlara rastlamanızı dilerim.

hepimize, bu zor günlerde herkesin ihtiyacı var. maddi manevi olarak herkese inandığı yardımcı olsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri