Şerit lede pil ve usb kablosu bağlamak

Merhaba,
Yaklaşık 8-10cm boyutunda şerit ledin bir ucuna pil diğer ucuna usb kablosu bağlamak istiyorum. Amacım bazen pil takarak pazen ise usb kablosunu bilgisayara vs bağlayarak yanmasını sağlamak. Bu mümkün müdür? Nasıl yapabilirim ve nelere dikkat etmem gerekir? Şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu şerit led kaç volt'la çalışıyor? usb 2.0 yuvaları 5 volt 500mA akım verir. 3.0 olanlar daha fazla diye biliyorum. Pil nasıl pil olacak? Usb kablosu tarafta bilgisayara taktığınızda sorun olmaması için artı uca bir adet diyot bağlamanız gerekir. Ayrıca bu pil 18650 lityum şarjlı bir pil ise, pili BMS'li TP4056 modülü üzerinden bağlarsanız usb taraftan şarjını da sağlarsınız.

Merhaba,
Ledin bir ucu 5V diğer ucu ise 3V. Ben 3V çıkışa pil, 5V olana ise usb kablosu bağlamayı düşüğnüyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-12-25 at 12.13.03.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-25 at 12.13.03.jpeg
    60.6 KB · Görüntüleme: 15
Öncelik ile bu ledin kac amper akim çektiğini olcmeniz yada var ise bu ledin Data bilgisinden kac amper çektiğini bilmemiz gerekir.

Ben olsam bilgisayar gibi hassas cihazlarimi bu şekilde kısa devre riskine olasılık verecek işlemlerden çekinirim. Anakart hasarı usb portunun bozulmasına kadar gidebilir.

Öncelik ile bu ledin kac amper akim çektiğini olcmeniz yada var ise bu ledin Data bilgisinden kac amper çektiğini bilmemiz gerekir.

Ben olsam bilgisayar gibi hassas cihazlarimi bu şekilde kısa devre riskine olasılık verecek işlemlerden çekinirim. Anakart hasarı usb portunun bozulmasına kadar gidebilir.
Kullanmayı planladığım ürün bu. 5V çıkışı olan tarafa usb kablosu bağlı olarak satılıyor. Yani satıcı bunu direkt kullanabilirsin diyor. Ben sadece diğer 3V çıkışlı kısma pil bağlantısı eklemeyi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-12-25 at 12.13.03.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-25 at 12.13.03.jpeg
    60.6 KB · Görüntüleme: 6
Merhaba,
Ledin bir ucu 5V diğer ucu ise 3V. Ben 3V çıkışa pil, 5V olana ise usb kablosu bağlamayı düşüğnüyorum.
güzel insan, led lambalar (ayırım yapmadan söylüyorum) hem çok kolaydır hem de çok karmaşıktır. kullanımı basite indirgemek için üreticiler genelde basit bir direnç ile voltajını düzenlerler. bu durumda da elinizdeki armatür gibi hem 3 voltta çalışır hem de 5 voltta çalışır duruma getirirler. resimde göremiyorum ama iki taraftaki direnç aynı değer değil. en azından benim için, siz yakından daha rahat görürsünüz.
ne yapalım yani veririz 5 voltu yakarız, yada 3 volt (örnek 1,5 x2 = 3 volt pilim var) verir yine yakarım. evet sonuçta ışık verecektir ama akım sınırlaması olmadığı için ne olacağını bilemeyiz. çektiği amper sınırlanmadığı sürece tehlike. eee ne tehlikesi bu? öyle güüüm diye patlama filan hayal etmeyin. bizim güç kaynağımız bilgisayar kasasındaki usb çıkışı olsun. @serkan_48 ustanın ve @rsimsek ustanın uyarılarını dikkate alın. 500 miliamper. biz körü körüne ledin çektiği akımı bilmeden takarsak ve ledimiz 500 miliamperden fazla çekerse, ana kartı olan usb çıkışı/girişi yanacaktır çünkü yükü kaldıramıyacaktır. hadi yanan sadece çıkış olsun daha bir iki tane daha çıkışım var demek riskli. çünkü ana karta da zarar verebiliriz. yani ben kendi payıma bilgisayarıma datasheet (bilgi kağıdını) okumadan incelemede kesinlikle takmam. hoş okusam da takmam çünkü makinem kıymetli. bir led lamba/ armatür / gece ışığı kaç para? benim / senin makinen kaç para?
bu arada ledi 3 ucundan besleyip kullanmak? bu güne kadar hiç denemedim, kar zarar analizi yapamam. ama ister usta de, ister abi-amca-baba-dede ne dersen de harici bir güç kaynağı kullanarak ışığın olsun anakartının üzerinden geçmesin. adaptör olur poverbank olur o na sen karar ver.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri