Şema üzerinden hesaplama

1-kablo üzerindeki yük ? Güç transformatörünü seçiniz ?
2-kablo hattının korunması için gerekli sigorta ve kablo çap değeri nedir?

Benim sorunum bana soruda gerilim ve kablo kesit bilgisi verilmemiş ben bunu nasıl çözebilirim YANLIŞ anlamayın soruyu çözün demiyorum

Ben soruları çözerken örneğin gerilim düşümü yaparken hep kablo kesiti verildi .Yada gerilim düşümü verilir kablo kesitini bulurdum.
ama bu soruda 2 side yok .Nasıl bir yol izlemeliyim

Ekli dosyalar

• elektrik.png
    elektrik.png
    27 KB · Görüntüleme: 25
Tahminin güce gore standart kablo kesiti seçip kesit kontrolü uygun mu bunu istiyor. Uygun değilse bir üst kesiti seçip yine kesit kontrol hesabi yapmani istiyor.

1-kablo üzerindeki yük ? Güç transformatörünü seçiniz ?
2-kablo hattının korunması için gerekli sigorta ve kablo çap değeri nedir?

Benim sorunum bana soruda gerilim ve kablo kesit bilgisi verilmemiş ben bunu nasıl çözebilirim YANLIŞ anlamayın soruyu çözün demiyorum

Ben soruları çözerken örneğin gerilim düşümü yaparken hep kablo kesiti verildi .Yada gerilim düşümü verilir kablo kesitini bulurdum.
ama bu soruda 2 side yok .Nasıl bir yol izlemeliyim
Toplam yükünüzün ne olduğunu bakkal hesabıyla bulacaksınız . Daha sonra 400 volt üzerinden çekilen akımı hesaplayacaksınız . Buradan okul sapağına kadar bir kesit tayini yapacaksınız ki burası bütün akım yükünü çekiyor . Okuldan sonraki akım değerini tekrar hesaplayıp burası içinde bir kesit tayini yapacaksınız . Daha sonra gerilim düşümü kontrolü de yapacaksınız . Anlamadım abi deme , şeker gibi soru . Adamlar size daha ne sorsun . 2x2 soracak halleri yok :)

öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.bu benim ödevim değil Litvanya'da okuyan arkadaşım gönderdi.
ben de sizin gibi çözdüm aslında sadece aklıma şu takılmıştı .200 metre mesafe olduğu için okul kısmına gelindiği zaman gerilim düşümü olur ve 400V kullanmam yanlış olur mu diye kararsız kaldım .
Beyefendi çözülmüşünü istiyor. :mad: Lop in-
cir yani. :mad:

Sn. Sami Bey,
Kesinlikle hayır, sadece soruyu çözdüm aklıma takılan yerler var.Bu ayrıca benim ödevim değil ben bu dersi üniversitem de verdim.Avrupa'da bulunan arkadaşım attı ona yanlış bilgi vermemek için buraya yazdım.

Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri