Şantiye şefliği

ogame_12

Üye
Öncelikle herkese merhabalar
Ben bir taahhüt firmasında Elektrik müh olarak çalışıyorum.
Size danışmak istediğim konu bir arkadaşım şantiyenin ruhsatı için imza atmamı istedi.
Anladığım kadarıyla şantiye şefi oluyorsun o zaman. Peki şantiyede yaşanan her hangi bir sıkıntıda bu beni ne kadar etkiler ve yapı denetim bunun neresinde.

iyi çlıaşmalar

smm belgeniz yoksa (bir firmada ücret karşılığı çalışıyorsanız) şantiye şefi olamazsınız.

şantiyede yaşanan her hangi bir ölüm veya yaralanma sizi fazlasıyla etkiler.

Teşekkürler bilgi için peki Yapı denetimde bundan sorumlu olmaz mı ?

hayır yapı denetimin sorumluluğuna girmez.

Yapı müteahhidi ile şantiye şefinin görev ve sorumlulukları

MADDE 9 – (1) (Değişik:RG-5/2/2013-28550) Her türlü yapı inşası işinin Bakanlıkça yetki belgesi verilmiş gerçek veya tüzel kişiler tarafından üstlenilmesi mecburidir. Yapı müteahhidi, şahsen sahip olduğu teknik ve mali kaynakları kullanarak veya taşeron marifetiyle yapım işini ticari maksatla üstlenen, yapının plana ve mevzuata, fen, sanat ve sağlık kurallarına, ruhsata ve eki projelere uygun olarak ve bünyesindeki mimar ve mühendisler ile diğer uzmanların gözetimi altında inşa edileceğini yapı sahibine ve ilgili idareye taahhüt eden gerçek veya tüzel kişidir.

ayrıca konu hakkında güzel bir yazı var.

http://kasim20113.blogspot.com.tr/2015/08/yap-denetim-kuruluslar-is-kazalarndan.html

Şantiye şefi müteahhiti temsil eden kişidir. Yani müteahhitin teknik görevlisidir. Olaya öyle bakınız dolayısıyla her türlü iş kazası ile ilgili sorumluluğu bulunmaktadır. Her önemli imalat safhasında inşaatta bulunmanız gerekmektedir. Çevre güvenliği, güvenlikle alakalı kıyafetlerin kullanımı, beton dökümü sırasında inşaat mahallinde bulunmamanız ile alakalı belediye 2000 TL ceza yazabilir. Ayrıca mesai saati dışında bile inşaatta oluşacak bir kazada şantiye şefi sorumlu tutuluyor (örnek mahkeme kararları var) yapı denetim firması ruhsat ve eklerine uygun olarak imalattan 1. derece sorumlu çünkü denetleyen kişidir. Ancak diğer konularda dediğim gibi şantiye şefi sorumlu. Bazı belediyeler Elektrik ve Makine mühendislerini şantiye şefi olarak kabul etmez. Bazıları belli bir kata kadar kabul eder. Bazıları da tamamen kabul eder. Belediyeden belediyeye değişir bu durum. Belediye kabul ediyorsa eğer benim tavsiyem dükkanında asma kat olan bir inşaatta kesinlikle almayın şantiye şefliği çünkü kullanılan kalıplar dolayısıyla çökme riski olabiliyor. Alacaksanızda dükkan asma kat betonu döküm öncesi kalıp projesi isteyin aksi en halde en sık kalıp çökmeleri bu tabliyelerde yaşanmakta bilginize.

Şantiye şefi müteahhiti temsil eden kişidir. Yani müteahhitin teknik görevlisidir. Olaya öyle bakınız dolayısıyla her türlü iş kazası ile ilgili sorumluluğu bulunmaktadır. Her önemli imalat safhasında inşaatta bulunmanız gerekmektedir. Çevre güvenliği, güvenlikle alakalı kıyafetlerin kullanımı, beton dökümü sırasında inşaat mahallinde bulunmamanız ile alakalı belediye 2000 TL ceza yazabilir. Ayrıca mesai saati dışında bile inşaatta oluşacak bir kazada şantiye şefi sorumlu tutuluyor (örnek mahkeme kararları var) yapı denetim firması ruhsat ve eklerine uygun olarak imalattan 1. derece sorumlu çünkü denetleyen kişidir. Ancak diğer konularda dediğim gibi şantiye şefi sorumlu. Bazı belediyeler Elektrik ve Makine mühendislerini şantiye şefi olarak kabul etmez. Bazıları belli bir kata kadar kabul eder. Bazıları da tamamen kabul eder. Belediyeden belediyeye değişir bu durum. Belediye kabul ediyorsa eğer benim tavsiyem dükkanında asma kat olan bir inşaatta kesinlikle almayın şantiye şefliği çünkü kullanılan kalıplar dolayısıyla çökme riski olabiliyor. Alacaksanızda dükkan asma kat betonu döküm öncesi kalıp projesi isteyin aksi en halde en sık kalıp çökmeleri bu tabliyelerde yaşanmakta bilginize.
Teşekkürler bilginiz için..

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri