ıfm mutlak profıbus-dp encoder ve s7300 313c-2dp haberleşme

procon55

Üye
Merhaba.
ıfm mutlak encoder ile profıbus-dp uzerınden s7300 cpu 313c-2dp haberlestırmıs arkadaslar varmı bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

Encoder: ıfm rm3005 profıbus ınterface

simdiden tesekkür ederim.

Aslında ıfm sart degıl mesela sıck'te olabılır veya başka bir markada profıbus üzerinden haberlessın yeterlı.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ifm den ıfm rm3005 gsd dosyasını indir ve proibus haberlesme regısterlarını içeren dokumanıda indir.Gsd dosyasını HW ye ekle sonrası protokollere gore haberlesme yapabilirsin.

İlgine teşekkür ederim sayın ago.Konuyu açmadan önce yukarıda söylemiş olduklarınızı ben zaten yapmıştım.RM3005 gsd dosyasını indirdim step7 HW configuration'a instull ettim.Cpu 313c-2dp nin profibus hattına bağladım 2 inp word 2 out word olarak hatta rm3005 parametrelerini pdf olarakta indirdim.Eklerde bunlarla ilgili yaptığım çalıişmalar var.Lütfen bunları incelermisiniz,birde encoder actuel değerini sıfırlamak için ilgili alanların içine 0 atamak yeterli olurmu.

Tekrar teşekkür ederim.cevaplarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• cag_of~2.rar
    504.8 KB · Görüntüleme: 118
  • İFM_PROFIBUS_ABSOLITE_ENCODER.rar
    407.5 KB · Görüntüleme: 164
Arkadas programı biraz inceledim ve 1 hatanı gordum adres olarak yazdıgın degerler 256 dan baslamıssın bu deger desımal degerdir 256 260 ..... vb ve word e cevirmisin deger olarak karsılık gelebilir ama sorun yasayabilirsin read fonksıyonunda bunların hex karsılıgını yazman gerekir yani 256 yerine W#16#100 260 yerine W#16#104 gibi bunula birlikte calışma yaparken yani yeni bir cihazla haberleşirken öncelikle 1 cihaz bagla ve bununla haberleştikten sonra digerlerini devreye sokmanı öneririm. PDF dosyasındaki acıklamaları adım adım gec ve dene cihaz elimde olsa ben oyle yapardım. Tabi encoderin switch ayarlarını yani dp adreslemesini yaptıgını kabul ediyorum.ve pdf te belirtilen encoder tipine gere konfigrasyonunu olusturdugunu düsünerek bunları soyluyorum.

PDF TE GORDUGUM KADARIYLA PRESET DEGERI ATILA BLIYOR ILGILI KOMUT ILE 0 ATILABILR.

bırde sunu ılave edyim belki isine yarar denemeler esnasında prtik olarak kullanbilirsin

3 nolu istasyondan bilgi almak icin komutu asgıdaki gibi yapabilirsin

Kod:
L W#16#FFF0      // ..... ADRESE SORMA VEYA SET DEGERI GONDERMEK ICIN
T PQW 256
L W#16#0FF0
T PQW 258

L PIW 256          //.........ENCODERDEN VERILERI OKUMAK ICIN
T MW 50
PIW 258
T MW 52

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri