İstenilen uzunluktaki sayıyı 2'ye tümleyen devre (Lojik devre)

Boruhan

Üye
İyi günler ödevim istenilen binary sayının 2'ye tümleyen devre. Aynı zamanda bu devrenin bir reset tuşu da var. İstenilen devreyi lojik kapılarla tasarlamam gerekli. Belli bir yere kadar yaptım ama devreye arka arkaya 0 girildiği zaman yaptığım devre 11 çıkışını veriyor. Altta yaptığım devreyi paylaştım.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    5.7 KB · Görüntüleme: 50
Soru biraz eksik.

Sayiniz kac bit?
Sayinizin bitleri paralel mi yoksa seri mi geliyor?

Eger sayimiz sadece 1 bit ise bu durumda bu bitin ikiye tumleyeni sayinin kendisi olacaktir.

Soru biraz eksik.

Sayiniz kac bit?
Sayinizin bitleri paralel mi yoksa seri mi geliyor?

Eger sayimiz sadece 1 bit ise bu durumda bu bitin ikiye tumleyeni sayinin kendisi olacaktir.
kullanıcıya bağlı bit olayı. Bitler seri geliyor. Dediğiniz ikiye tümleme olayını anlamadım 110 sayısının 2 ye tümleyeni 010 değil mi bu da kendisine eşit değil.

kullanıcıya bağlı bit olayı. Bitler seri geliyor. Dediğiniz ikiye tümleme olayını anlamadım 110 sayısının 2 ye tümleyeni 010 değil mi bu da kendisine eşit değil.

Bitler seri geliyorsa biraz kil soru.

Dedigim sadece 1 bit icin gecerli.
1 in inverti 0, 1 ekle 1. Ayni sekilde 0 in inverti 1 1 ekle 0 yani hep kendisi.
Fakat birden fazla bitten olusan sayida dedigim olmaz tabiki.

110 sayisinin 2 ye tumleyeni 001+1=010

Biraz kafa yoralim ama bu sorunun cevabi cizdigin gibi basit bir devre olmaz. Cunku ilk aldigi biti invert edip 1 ekleyip daha sonra toplamdan gelen eldeyi her bir bitin invertine ekleye ekleye gitmesi lazim.

Helal olsun hocana siki soru sormus.

Kacinci siniftasin?

Bitler seri geliyorsa biraz kil soru.

Dedigim sadece 1 bit icin gecerli.
1 in inverti 0, 1 ekle 1. Ayni sekilde 0 in inverti 1 1 ekle 0 yani hep kendisi.
Fakat birden fazla bitten olusan sayida dedigim olmaz tabiki.

110 sayisinin 2 ye tumleyeni 001+1=010

Biraz kafa yoralim ama bu sorunun cevabi cizdigin gibi basit bir devre olmaz. Cunku ilk aldigi biti invert edip 1 ekleyip daha sonra toplamdan gelen eldeyi her bir bitin invertine ekleye ekleye gitmesi lazim.

Helal olsun hocana siki soru sormus.

Kacinci siniftasin?
Üniversite 1. sınıftayım konumuz flip floplar. Öncelikle t flip flop'u ile denedim ama başaramadım sonrasında D ile denedim onuda başaramadım şuan çıkmazdayım. Bu arada ben yanlış anlamışım soruda seri veya paralel bit geliyor diye bir şey dememiş.

Üniversite 1. sınıftayım konumuz flip floplar. Öncelikle t flip flop'u ile denedim ama başaramadım sonrasında D ile denedim onuda başaramadım şuan çıkmazdayım. Bu arada ben yanlış anlamışım soruda seri veya paralel bit geliyor diye bir şey dememiş.
Soru zor degil ama olayi anlayip anlamadigini test etmek icin guzel.

Zaten isin icine Flip Flopu koymak zorundasin. Cunku elde cikisi sinyalini bir sonraki toplamda kullanmak icin gecmisteki bilginin saklanmasi lazim.

Eger sayi paralel halde tek cirpida geliyorsa soru farkli cozulur, clock eskliginde seri formatta geliyorsa farkli.

Verimizin tum bitleri tek cirpida geliyorsa mesela 8 bitimiz varsa.

2 tane 8 bitlik sayiyi toplayan devre yapacaksin.
Sayilarimizdan birisi 00000001
Digerisi ise sayimizin her bir bitinin NOT degeri.
Toplama sonucu sana sayinin 2'ye tumleyenini verir.

8 bitlik sayimiz clock esliginde seri sekilde geliyorsa

1 bitlik toplama devresi yapacaksin.

1 bitlik toplayicinin birinci girisine seri gelen biti inversi girecek. Ikinci giris her daim 0 olacak.
Cin girisi FF cikisina bagli olacak.

FF girisi toplayicinin Cout cikisina bagli olacak.

Ilk basta FF'a 1 yukleyeceksin.

Ardindan clock esliginde bitleri yolladikca toplayicinin cikisindan 2'li tumleyen bitlerini alacaksin.

Dolayisi ile cizdigin devredeki gibi clocksuz Flip Flop degil, master slave tipi clocklu FF kullanman gerekecek.

Soru zor degil ama olayi anlayip anlamadigini test etmek icin guzel.

Zaten isin icine Flip Flopu koymak zorundasin. Cunku elde cikisi sinyalini bir sonraki toplamda kullanmak icin gecmisteki bilginin saklanmasi lazim.

Eger sayi paralel halde tek cirpida geliyorsa soru farkli cozulur, clock eskliginde seri formatta geliyorsa farkli.

Verimizin tum bitleri tek cirpida geliyorsa mesela 8 bitimiz varsa.

2 tane 8 bitlik sayiyi toplayan devre yapacaksin.
Sayilarimizdan birisi 00000001
Digerisi ise sayimizin her bir bitinin NOT degeri.
Toplama sonucu sana sayinin 2'ye tumleyenini verir.

8 bitlik sayimiz clock esliginde seri sekilde geliyorsa

1 bitlik toplama devresi yapacaksin.

1 bitlik toplayicinin birinci girisine seri gelen biti inversi girecek. Ikinci giris her daim 0 olacak.
Cin girisi FF cikisina bagli olacak.

FF girisi toplayicinin Cout cikisina bagli olacak.

Ilk basta FF'a 1 yukleyeceksin.

Ardindan clock esliginde bitleri yolladikca toplayicinin cikisindan 2'li tumleyen bitlerini alacaksin.

Dolayisi ile cizdigin devredeki gibi clocksuz Flip Flop degil, master slave tipi clocklu FF kullanman gerekecek.
Dediğiniz şeyi anlayamadım. Bir şema üzerinde gösterme ihtimaliniz var mı ? Bir de master slave tipi clock görmedik. İşin doğrusu clockları işlemedik eğer konu ile bir alakası varsa.

Dediğiniz şeyi anlayamadım. Bir şema üzerinde gösterme ihtimaliniz var mı ? Bir de master slave tipi clock görmedik. İşin doğrusu clockları işlemedik eğer konu ile bir alakası varsa.

Clock ile harekete gecen FF lari gormediyseniz o zaman veriler paralel geliyordur. Dogrudan paralel toplayici ile yapacaksin.

Clock girisli FF lardan ornek asagida.

JK-Flip-Flop-Circuit-using-74LS73-Truth-Table.png

Teşekkür ederim yarın deneyip tekrar yazacağım.
Clocklu FF kullanmadan da latch tipi bir devre ile yapilabiliyor.

Senin cizime benzer bir cizim oldu. Senin cozumdeki sorunun elde bitini isleme kaymamandan kaynaklaniyor.

yazi.jpg

Ilk basta Basla yi low yapip high yaparak elde bitini saklayan registere 1 yukluyoruz.

Normalde sayinin invertine 1 ekleyecegiz ya. Ben boyle yapmak yerine sayinin inverine 0 ile elde 1 ekliyorum. ayni sey. Boylece iki giris ve bir elde girisli toplayici yerine 1 girisle eldeyi toplatan daha basit bir toplayici kullanmis oldum.

Ardindan her data bit girisi aninda tumleyen bilgisi uretiyor. Eldeyi saklamak icin Cary sakla girisini low yapip gerisin geri high yapiyorum.

SR FF kullandim ama normalde buraya Clocklu FF yakisirdi. SR FF'a Cary sakla seklinde Clock girisi eklemek zorunda kaldim.

Sende semayi ve farkli bir sayi girisi icin tekrar kontrol et hata olmasin.

Kac bit sayi kullanirsan kullan sorun degil. Sadece ilk basta Basla girisini low ve high yapip ardindan her bir bite karsilik Cary sakla sinyali vermen gerekiyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri