İnput alırken yanlış tetikleme sorunu

coskuno

Üye
Forumda eski olmama rağmen konu açmak bugüne kısmetmiş herkese merhaba.
24V rölenin kontak uçlarına Raspberry Pi'nin 3.3V ve gnd uçlarını bağlıyorum, kısa devre ettiğimde düşen kenar algılayarak sayma işlemi yapıyor olması gerekiyor. Teoride sistem çok başarılı çalışırken pratikte yanlış tetiklemeler algılıyor. Sorunun kaynağına dair sadece birkaç teorim var tespit edebilmiş değilim. PLC'den gelen 24V çıkışı rölenin A1-A2 uçlarına giriyorum, kontak uçlarından ise 3.3V anahtarlama yapıyorum. 3.3V için 15 cmlik dupont jumperlar kullanıyorum.

*Yanlış tetiklemeye yol açan sebep çevrede çalışan asenkron motorların manyetik gürültüsü müdür?
*Röle kontaklarının arasındaki (omron slim röle) oluşturduğu kapasitif etkiden dolayı oluşuyor olabilir mi?
*Raspberry pi cihazı şebekeye 5v2a adaptör ile bağlı olmasına rağmen topraklama yetersizliği yanlış tetiklemeye yol açabilir mi?

Temel olarak elektronik bilgisine güvendiğim ustalarıma sorum ve çözüm fikirlerim şunlar;
-Eğer sorun rölenin kontaklarından kaynaklanıyorsa engellemek için, 24V çıkış veren bir cihazdan (örneğin PLC'den) aldığım çıkışı, 3.3V lojik 1'e izole bir şekilde nasıl çevirebilirim? Input gireceğim cihaz (raspberry pi) 3.3V üzerinde gerilim alırsa hasar görüyor, 5V inputları yakabiliyor, bu yüzden hassas bir gerilim elde etmeliyim.
-Eğer sebep manyetik gürültüyse kontak uçlarına ne bağlamalıyım ki bu gürültüyü sönümleyebileyim?
-Raspberry pi şebekeye adaptörle bağlı olmasına rağmen toprak sorunu yaşıyorsam ne tavsiye edersiniz?
Bunların dışında bir tahmininiz veya çözümünüz varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

gosterim2.jpg

Gpio pinini 1k ile grounda çekin. Röle kontakları arasına 1-10nf arasında kondansatör deneyin. Röle bobine ters diyot koyun

Şu şekilde mi?
Kondansatör ve ground gpio filtresi için, röleye ters diyot ise rölenin zıt emk'sı için galiba.

Ekli dosyalar

• gosterim4.jpg
    gosterim4.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 22
evet faydası olması lazım

Push button interfacing - debounce circuit

benim tavsiyem raspberrypi yi tamamen dış dünyadan izole etmek.optokupler kullanmanı tavsiye ederim.bu sayede herhangibir hata yapsanda raspberrypi ye zarar vermezsin.

Röle ile ve pull-up veya pull-down dirençleri kullanmadan olmaz. Hatta röle kullanmanızı hiç tavsiye etmiyorum. Opto kuplör devresi ile kartınız izoleli ve korunaklı olarak daha güvenli ve stabil çalışır.
Pul-down direnç kullandığınızda düşen kenar algılaması için butona bastınız 3,3v + geldi elinizi çektiğiniz anda düşen kenar olur.

Bilincli tasarlanmış devrelere birşey olmaz istersen 220v Şebeke voltajini direkt gpio ya girebilirsin. (Bkz. Microchip dokümanları)

Bilincli tasarlanmış devrelere birşey olmaz istersen 220v şebeke voltajini direkt gpio ya girebilirsin. (Bkz. Microchip dokümanları)
Şaka yapıyorsun Heralde daha arduino 5.5v inputu geçince cosluyor sen 220vac vere biliriz diyorsun

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri