İlginç bir telefon konuşması.

lightt

Üye
Selam,

Tam olarak bugün (01.11.2008) başımdan geçen ilginç ve komik bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu sıkıntılı günlerde bir nebze gülümsersiniz umarım.

Telefon çalıyor ve bir müşteri ürün soruyor. Bu arada firma olarak AG OG şalt malzemeleri satışı yapıyoruz, bende firmanın üretim bölümünde çalışıyorum. Konuşma detayları aşağıda. (M:müşteri)

M:Hayırlı işler.
B:Teşekkürler buyrun.
M:Mustafa Bey yok mu?
B:Mustafa Bey mağazada fabrikayı aradınız. (burada mağazanın numarası verilmeye çalışıyor ancak müşterimiz çok heyacanlı lafı bitiremiyoruz.)
M:Olsun sizin depo ordaydı. İzolatör ve klemens var mı?
B: Var tabiki hangi izolatör ve klamensten istemiştiniz.
(Buraya dikkat)
M:Dam direği fincanı ve vidalı klemens.
(Dumur anının yaşanması, kısa bir sessizlik, olayı irdeleyememe, şaşkınlık)
B: Anlayamadım.
M:Dam direği fincanı yav. Hani kahverengi oluyor.
(Olayın anlaşılması: Dam direği fincanı = N80 izolatör, civatalı klamens= Bi metalik Al-Cu havai hat klemensi)
B:Var Var Buyrun gelin.

Telefonlar kapanıyor. Depocı arkadaş soruyor: Ne istiyorlarmış?
Müdürümüz söylüyor: N80 izolatör ve klemens.
Depocumuz soruyor: Kaç tane?
Müdürümüzün cevabı: Dam direği fincanı diyen birisi sence kaçtane alabilir?
(Gülüşmeler ve depocumuzdan bir kahkaha.)
Depocumuz: Doğru 2-3 tanedir.

Anlayamadığım olay ise görüşmenin başında izolatör diyen, klamens diyen insan sonradan neden böyle birden bire boyut değiştirdi. Genelde son kullanıcı tarafında böyle ilginç tanımlamalar kullanılıyor ancak "dam direği fincanı" ilk defa duydum.

kelimelerin terim adları vardır birde halkın kendi seçtiği sözcükler... vatandaş tabi kendine yakın kelimeyi kullanacaktır. benzer durumda bende karşılaştım bazen vatandaşa "bağlantı filizin" ne olduğunu tam izah edemem. hatta filiz nerde diye sorduğumda filizi tanımıyoruz biz diyende olur ...

dam direği:D
güzel bu gibi olaylar ülkenin renkleri

Kondansatöre de KARAKUTU denildiğini bilmiyordunuz herhalde! :D
2,5 kilo, 5 kilo, 10 kilo karakutu...

bende tirnakli klemense orospu kilidi diyenleri cok duydum orta ve yuksek gerilimde calisanlar kullaniyor.
ayrica tranasistore komur entegreye kirkayak yada tarak

yokyok42b ' Alıntı:
bende tirnakli klemense orospu kilidi diyenleri cok duydum

Krospi kelepçe diye bir kelepçe var (Grospi gibi bir şeydi. Aradım ama tam adını bulamadım.) Onu tam söyleyemeyenler, çağrışım yapan en yakın kelimeyi kullanıyorlar.

555 e aspirin :)

Ayrıca, ingilizce kelimelerin yarım Türkçe leştirip telafuz edilmesi de, çok farklı kareler ortaya çıkartıyor :)

( yarısı İng. , yarısı Türkçe ) :D

bizim buralardada
kondansatöre - kondastör
regülatöre - reflektör
kontaktöre - konnektör
diyorlar

Forum istatistikleri

Konular
128,282
Kullanıcılar
450,114
Son üye