İlginç Bir Durum Denilebilir

meaculpa24

Üye
Selam aleyküm ustalarım
Başlıkta söylediğim gibi ilginç bir durumla karşılaştım sizlerle paylaşıp bilgi almak istiyorum.
Bugün eski bir arkadaşımı ziyaretim sırasında duvardaki dimmer aklıma takıldı ve sordum çünkü üzerinde 20 30 50 gibi kalemle yazılmış ibareler vardı. Arkadaşımın söylediğine göre o dimmer ile elektrik faturasını istediği fiyatta sabit tutabiliyormuş ve evdeki sayaca hiç müdahele edilmeden bağlandığını da söyledi üstelik akıllı sayaç kullanıyor. Detay vermekten kaçındı.
Sizce mantıklı mı ? Öyle bir kullanma şekli var mıdır dimmerın kaçak kullanım oluyor sonuçta ?
NOT; Sadece bilgi amaçlı soruyorum uygulama niyetim yok ancak dimmer saati kontrol etmez diye düşünüyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
MAntıken mümkün değil, musluğu bütün ay kısık açmakla fatura gelmez demek gibi olmuş. Elektrik sayacı aynı prensipte çalışır evdeki eşyalar açık olduğu sürece geçen fazı kaydeder.

Hocam faturaları gördüm sürekli sabit rakamlar ve kullanımı da az değil adamın :)

Eski arkadaşınız diyorum ! Çok espritüelmiş.:(

Son düzenleme:
Gerçekliğini gözümle görmesem inanmazdım da son 9 aylık faturalarının hepsi 30 ve 50 lira gelmiş ve kış boyunca ufo vb. ısıtıcılar kullanarak

dogru dimmer anahtar triyakla faz kontrolu yaparak alıcıya 0-220v arası gerilimi ayarlayan faz kontrol cihazı sayaçtan sonra dimmerle alıcının çalışamayacagı kadar gerilimi kısarsanız alıcı yeterince akım çekemez çalışmaz ve fatura eksik gelir o ev veya iş yeri ısınırmı bilmem ama elektrik olmadıgı için veya az oldugu için alıcı çalışamaz fatura az gelir başka izahı yok kardeş

Göz görmez akıl görürmüş. Gözünüzle gördüğüne yarı inanın kulağınızla duyduğunuza hiç inanmayın

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri