İHA Motor Seçimi

Merhabalar arkadaşlarla beraber iha benzeri uçan bir araç yapmayı planlıyoruz.Yaklaşık ağırlığı 50-60kg civarında olacağını tahmin ediyoruz.Elektrikli motorla yapamyı planlıyoruz.Mesela bu aracı yaptık diyelim kaç kwlık motor bu ağırlığı taşır ve gerekli yükseliklere çıkmamızı sağlar?.Tam kesin bilgi veremeyecek arkadaşlar formül konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Design quadcopter Nonlinear Equations
Marcus Greiff -> Modelling
Bunlarda denklemler var ne kadarlık ne lazım hesap yapabilirsin.

Kısaca söylemek gerekirse 50-60Kg için beya sağlam (Pahalı Motor) ve de devletten izin belgesi alman gerekebilir.

elektrikli motorla 3000 feet gibi bir yükseklik hesaplıyoruz ne kadarlık bir motor gücüne sahip olmalıyız.İlk olarak nekadarlık bir motor işimizi görebilir? bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı

60 kiloyu 2x60 yaparak yarım kiloya çevirdim. yani 120 tane yarım kilo.
her yarım kilo için 70 watt, 120 yarım kilo için 120x70=8400 watt

peki fırçasız motor mu önerirsiniz

bir de internette aramaya çalıştım 8.4kwlık fırçasız motor bir sonuç elde edemedim

Yapmayı düşündüğünüz İHA sabit kanat mı? döner kanat mı? yoksa multikopter mi?

Zira bu ağırlıkta bir malzemeyi 1 km ye yükseltmek çok uç bir durum.Motor belli değilken harcayacağı gücü bilmeden işe başlarsanız ağırlık-güç kısır döngüsüne girersiniz.

mgh=enerji

60X10X100metre=60000joule

100metreye on saniyede çıkıyor olsa 60000/10=6kw

100metreye 1 saniyede çıkıyor olsa 60000/1=60kw

Sürtünme hariç tabi havayla sürtünecek

Drone dikine yükselme için bu hesap uçakda farklı olabilir. Çünkü yükselme zamanı az. 60000/1dk=600wat

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri