İşyeri açma hk.

Arkadaşlar Merhaba

20 yıldır amatör olarak elektronikle uğraşıyorum. Bilgisayar ve Mobil Cihazlara yazılım yükleme ve donanım ile devre arızaları giderme konusunda bilgi sahibiyim eş dostun getirdiği cihazları yıllardır ücretsiz amatör olarak tamir ediyorum. Ekonomi dalında lisans ve yüksek lisans diplomam mevcut ve hali hazırda bankacıyım. Ancak son zamanlarda meslekten soğudum. Kendime ait elektronik tamir ve satış ile ilgili dükkan açmak istiyorum. Anladığım kadarıyla bu alanlarda tamir işleri yapabilmek için ustalık belgesi gerekiyor. Araştırmalarım sonucu öğrendiğim kadarıyla (yanlış öğrendiysem mazur görün ) belgeye ya kiralama yoluyla sahip olabilirim. yada meslek edindirme yoluyla. Meslek Lisesi Mezunu yada MYO mezunu değilim. Bu belgeyi ml yada myo mezunu olmadan halk eğitimlerden alabilme şansım var mı ? veya gelecek üniversite sınavında ilgili myo bölümlerini yazıp kazansam okurken açabilirmiyim ? veya buna yönelik açıköğretim programları var mı ?

Herkese Selamlar ve Saygılar.

Tamir ve Bakım için bu belge gerekli ama satış için bir belge gerekmiyor satış yaparak gelen cihazları tamir edebilirsiniz cep telefonu bilgisayar veya her hangi bir ürünü sıfır ve ikinci el sataşını yaparsınız ve dükkanınızın arkasında tamir edebilirsiniz
ama illa yetkili servis açmak isterseniz o zaman bu belgeleri olan birini yanınızda sigortalı çalıştırırsanız yine tamir ve bakım konusunda sorun yaşamazsınız veya bir firmadan yetkili servislik alabilirisiniz

Halk eğitim merkezi kurs belgesininin yeterli olacağını düşünüyor, başarılar diliyorum.

Kusura bakma genelde böyle olumsuz yazmam ama
durumun vehametini anlatabilmek adına
açık, ağır ve net yazacağım:
sana rahat batmış.
Kardeşim nasihat dinleyecek yaşı çoktan geçtim. Kıyıdan denize bakan adama deniz hoş görünür. Bize yayvan ağızla laf üretecek adam lazım değil mesleğinde herkese yardımcı olup rekabet yaratabilecek İYİ NİYETLİ insanlar lazım.

Arkadaşlar Merhaba

20 yıldır amatör olarak elektronikle uğraşıyorum. Bilgisayar ve Mobil Cihazlara yazılım yükleme ve donanım ile devre arızaları giderme konusunda bilgi sahibiyim eş dostun getirdiği cihazları yıllardır ücretsiz amatör olarak tamir ediyorum. Ekonomi dalında lisans ve yüksek lisans diplomam mevcut ve hali hazırda bankacıyım. Ancak son zamanlarda meslekten soğudum. Kendime ait elektronik tamir ve satış ile ilgili dükkan açmak istiyorum. Anladığım kadarıyla bu alanlarda tamir işleri yapabilmek için ustalık belgesi gerekiyor. Araştırmalarım sonucu öğrendiğim kadarıyla (yanlış öğrendiysem mazur görün ) belgeye ya kiralama yoluyla sahip olabilirim. yada meslek edindirme yoluyla. Meslek Lisesi Mezunu yada MYO mezunu değilim. Bu belgeyi ml yada myo mezunu olmadan halk eğitimlerden alabilme şansım var mı ? veya gelecek üniversite sınavında ilgili myo bölümlerini yazıp kazansam okurken açabilirmiyim ? veya buna yönelik açıköğretim programları var mı ?

Herkese Selamlar ve Saygılar.

benimle iletişime geçebilirmisiniz.

Kardeşim nasihat dinleyecek yaşı çoktan geçtim. Kıyıdan denize bakan adama deniz hoş görünür. Bize yayvan ağızla laf üretecek adam lazım değil mesleğinde herkese yardımcı olup rekabet yaratabilecek İYİ NİYETLİ insanlar lazım.

Öncelikle sizi tebrik eder başarılı olmanızı dilerim.

Çok büyüme amacınız yoksa Vergi mükellefi olmadan bu işleri kovalamanizi tavsiye ediyorum. Dükkan açmak ve o dükkanın sahibi olmak herşeyden önce manevi yönden paha biçilemez, fakat kulfetide beraberinde getirir .

Müşteriler nereyi bitirdiginize ve diplomaniza bakmıyor! sorunu hızlı ve kalıcı çözüp cozemediginize bakıyor.

Yerim belli olsun derseniz de yalandan satışa yönelik biyer yapıp ordan yürüyün ama Ne yaparsanız yapın dükkan açmayın nacizane tavsiyem . Siz dükkanda değil sahada para kazanacaksınız. Bunu unutmayın. Saygılar...

Baştan kusura bakma dedim, ağır yazacağım dedim ama yanlış anlamışsın beni.

Kısaca yanlış yere takılmışsın, belge veya dükkan açma işin en basit noktası,
seni bekleyen esas problemler için en az bir yıl cepten yiyerek
kendini ve işyerini geçindirebiliyor olman lazım.

Yazdıklarından esnaflık tecrüben olmadığı anlaşılıyor,
bu işin çıraklığınıda yapmamışsın,
çok büyük ihtimalle ailendede ticaret yapan yok.
Ticaret bambaşka bir konu, başka bir zeka ve tecrübe,
bidiğin tatlı suları bırakıp karadenizin hırçın dalgalarına atlamayı düşünüyorsun.
Burada kıyıdan denize bakan sen olabilirsin,
eski bir denizci olarak bu dediğini fiilen görmüş birisiyim ve katılıyorum bu dediğine,
mesajının diğer bölümü beni anlatmıyor o kısımlara katılamayacağım.

Bende alakam olmayan bir işe girdim, çağrı merkezi açtım,
herşeyide kitabına uygun yaptık,
cironun (kar değil ciro) %46 sı devlete gidiyordu, daha 15 çalışanın maaşları sigortası,
biz büyük şirketlerden bile paramızı alamadık,
devlete ve çalışanlara para kazandırdık, battık,
şuan alamadığımız hakkımızı bankaya borç olarak ödüyoruz.

İşte bu ve bağkur illeti gibi benzeri birçok sebepten arkadaşlar sana vergi levhan bile olmasın diyor.

İstersen yukarıda yazdıklarımın hepsini unut, şöyle düşün,
ne at hırsızı tipli adamlar tamircilik yapıyor, sen mi yapamayacaksın.

30m yerin varsa
Yarısına priz buat LED vs koy satışa. Arada tamirat yaparsın. Çıkarsa eve basit iş gidersin.
Adı elektrikçi olur.
Dükkanın diğer yarısında (esas para burada)
Kilit barel, anahtar kopyalama tornası vs.
Sonra Bastırırsın 3x5 cm "Anahtarcı coşkun" vs stikerleri yapıştırırsın bölgendeki tüm apartmanlara her kapıya.Sonra;
Gece beklersin telefonları,
Alırsın ufak bir mobilet altına yüklersin takım çantanı arkaya, akülü matkap vs. yaparsın işini
Peşin vergisiz para
Haaaa unutma
Apartmandan yayan inerken her yere her kapıya sticker lerini yapıştır.
Bol kazançlar.

Baştan kusura bakma dedim, ağır yazacağım dedim ama yanlış anlamışsın beni.

Kısaca yanlış yere takılmışsın, belge veya dükkan açma işin en basit noktası,
seni bekleyen esas problemler için en az bir yıl cepten yiyerek
kendini ve işyerini geçindirebiliyor olman lazım.

Yazdıklarından esnaflık tecrüben olmadığı anlaşılıyor,
bu işin çıraklığınıda yapmamışsın,
çok büyük ihtimalle ailendede ticaret yapan yok.
Ticaret bambaşka bir konu, başka bir zeka ve tecrübe,
bidiğin tatlı suları bırakıp karadenizin hırçın dalgalarına atlamayı düşünüyorsun.
Burada kıyıdan denize bakan sen olabilirsin,
eski bir denizci olarak bu dediğini fiilen görmüş birisiyim ve katılıyorum bu dediğine,
mesajının diğer bölümü beni anlatmıyor o kısımlara katılamayacağım.

Bende alakam olmayan bir işe girdim, çağrı merkezi açtım,
herşeyide kitabına uygun yaptık,
cironun (kar değil ciro) %46 sı devlete gidiyordu, daha 15 çalışanın maaşları sigortası,
biz büyük şirketlerden bile paramızı alamadık,
devlete ve çalışanlara para kazandırdık, battık,
şuan alamadığımız hakkımızı bankaya borç olarak ödüyoruz.

İşte bu ve bağkur illeti gibi benzeri birçok sebepten arkadaşlar sana vergi levhan bile olmasın diyor.

İstersen yukarıda yazdıklarımın hepsini unut, şöyle düşün,
ne at hırsızı tipli adamlar tamircilik yapıyor, sen mi yapamayacaksın.
Kardeş dikkat edersen sorduğum sorulara cevap vermiyorsun. Amaan açarsın diyorsun. Açmaya açarım illakide sadece yasal prosedürleri soruyorum zaten ne 15 kişisi çalışanı küçük bir dükkan ufak bir atolye ufak miktarda mobil malzemesi ufak miktar elektirik malzemesi ufak miktar bilgisayar malzemesi en fazla 1 kişi çalışan oda belki ekstradan pc ve mobil telefon tamiri aylik 4-5 maaş bıraksa yeter kafa rahat. Bak okumuş biri olarak söylüyorum. Hele bir çalışta devlet yada özel beyaz yakanın pisliğini bir gör.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri