İş kazası geçirdim...

Bak şimdi güvenlik eğitmenleri diyor ki kemersiz çalışma koruma önlemsiz çalışma. İş yeri temin etmezse sende çalışma yada niye çalıştın. Bizim iş yerinin yanında çatıdan adam düştü. Şikayet etmiş. Müfettiş adama çatıda ne işin var baretsiz ve kemersiz çatıya niye çıktın. Çatıda sağlamlaştırma yapmadan niye çıktın. İş ortamın orasımıydı diye sıkıştırmış. adam uygun cevap veremeyince inceleme sonucunda adam suçlu bulundu. Tazminatsız çıkış yazmışlar. İş yerinede 3-5 bin lira ceza yazmışlar. Oda uyarı levhası yüzünden. Size de aynı durum olabilir bence ılımlı olun.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tazminat davası uzun bir süreç. Önce sgk araştırmaları yapsın suçu kime yazacak raporları bir görün sonra duruma göre karar verirsiniz. Ancak hareket halinde olduğum için kemer takmadım derseniz tazminatı alamazsınız suçlu bulunursunuz:) Düşme tehlikesi varsa kemer takmalısınız. Ne diyorduk: Hiç bir işimiz hayatımızı tehlikeye atacak kadar önemli ve acele değildir. Geçmiş olsun.

İşyeri sahibinin sorumluluğu büyüktür. İşyerinde çalışan kişi sayısına bağlı olarak iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundadır, iş güvenliği eğitimlerini vermeli, tüm iş güvenliği ekipmanlarını iş yerinde bulundurmak ve kullandırmakla yükümlüdür. İş güvenliği uzmanı ben dedim işçi dinlemedi diyemez mazereti olmaz. İş hukuku her zaman çalışanın yanındadır ve çalışanın lehinde karar verir. Meslek hayatım boyunca işveren lehine karar çıktığına hiç şahit olmadım. İşyerinde risk analizi yaparak gerekli güvenlik önlemlerini aldırmakla sorumlu gerekli techizatı çalışana giydirerek çalıştırmakla yükümlü olan iş güvenliği uzmandır, iş güvenliği uzmanı yoksa sorumluluk patrondadır.
Bazı arkadaşların dediği gibi sen işi yaparken tedbir almamışsın diye çalışana hesap sorulamaz. Risk analizinde işin tüm adımları - olası tehlikeler ve kulanılması gereken ekipmanlar yazılır. Buna çalışan karar veremez uygulamada hata yapılıyorsa (Gözlemci) yani iş güvenlikçi müdahale eder, işi durdurur, durdurmalıdır.

Son düzenleme:
Meslek hayatım boyunca işveren lehine karar çıktığına hiç şahit olmadım.

işte yaşadıgımız ulkede parası olanın adaletı satın alabıldıgı için olan hep bizim gibi insanlara oluyor. çalıştıgım şirket bir takım yasal olmayan işler yapıyordu. aradım sgk yı böyle böyle dedim bunlar denetlenmiyormu diye sordum. adamın bana verciği cevap; ulkede yeteri kadar denetim memuru olmadığı için ancak şikayet uzerıne ıhbarlar denetlenıyor. Allah hesabını sormucak sanıyorlar.

işte yaşadıgımız ulkede parası olanın adaletı satın alabıldıgı için olan hep bizim gibi insanlara oluyor. çalıştıgım şirket bir takım yasal olmayan işler yapıyordu. aradım sgk yı böyle böyle dedim bunlar denetlenmiyormu diye sordum. adamın bana verciği cevap; ulkede yeteri kadar denetim memuru olmadığı için ancak şikayet uzerıne ıhbarlar denetlenıyor. Allah hesabını sormucak sanıyorlar.
Mahkemelere adalet sistemine güvenin, iş mahkemeleri her zaman madurun, ezilenin, çalışanın yanındadır.
Denetim işleri müfettişler bazında bahsettiğiniz gibi olabiliyor ancak bizim insanlarımızda birlik yok herkes korkuyor ekmeğinin derdinde. 14 sene önce çalıştığım şantiyede işçiler firmayı ankaraya şikayet etmişti, ssk'lar hem gün hemde bedel olarak eksik yatıyor diye. Kısa bir süre sonra müfettişler geldi iki adet son model siyah arabayla. Şikayette bulunanlarda dahil tüm işçiler çil yavrusu gibi sağa sola kaçıştı, müfettişler saatlerce bekledi bir kişi çıkarda konuşur diye, adam bulamayınca çaycıyı sorguya çektiler oda sesini çıkarmadı. Sonra çekip gittiler. Meslek hayatım boyunca çok enteresan olaylar yaşadım. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim "İnsanımızın çoğu Allah'a vereceği hesabı düşünmeden yaşamakta !"

Mahkemelere adalet sistemine güvenin, iş mahkemeleri her zaman madurun, ezilenin, çalışanın yanındadır.
Denetim işleri müfettişler bazında bahsettiğiniz gibi olabiliyor ancak bizim insanlarımızda birlik yok herkes korkuyor ekmeğinin derdinde. 14 sene önce çalıştığım şantiyede işçiler firmayı ankaraya şikayet etmişti, ssk'lar hem gün hemde bedel olarak eksik yatıyor diye. Kısa bir süre sonra müfettişler geldi iki adet son model siyah arabayla. Şikayette bulunanlarda dahil tüm işçiler çil yavrusu gibi sağa sola kaçıştı, müfettişler saatlerce bekledi bir kişi çıkarda konuşur diye, adam bulamayınca çaycıyı sorguya çektiler oda sesini çıkarmadı. Sonra çekip gittiler. Meslek hayatım boyunca çok enteresan olaylar yaşadım. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim "İnsanımızın çoğu Allah'a vereceği hesabı düşünmeden yaşamakta !"

aynen abim size gerçekten katılıyorum. laf etmesin gelince patronun işvereniz arkasından laf ediyorlar, kufur ediyorlar, ama şikayete gelince korkudan kaçacak yer arıyorlar.

aynen abim size gerçekten katılıyorum. laf etmesin gelince patronun işvereniz arkasından laf ediyorlar, kufur ediyorlar, ama şikayete gelince korkudan kaçacak yer arıyorlar.

Şimdi siz iş arkadaşlarınızlarından birine bana destek ver mahkemeye vereceğim şahit ol desen çekinir ekmeğimden olurum diye korkarlar yalnız kalıverirsiniz. Doğruları söyleyeceksin kardeşim Allah için gerçekleri konuşacaksın bana destek ol desen kimse çıkmaz. Bu işler böyledir maalesef.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri