ölü aküyü karbonat ile nasıl canlandırdık

100 amperlik akülerde işe yaramayabilir ama 12v 7ah lik aküye ben yaptım ve ala kullanıyorum plakalar sağlamsa işe yarar

Ben de çok uğraştım bu işle. Sıcak memlekette olduğumuz için elektrolitteki su buharlaşıyor geriye asidi yüksek sıvı kalıyor. Bu da peteklere zarar veriyor.
Bu yüzden öncelikle her yıl düzenli saf su ilavesi yapıyorum. Bir de bu tür aküleri mutlaka dik kullanmaya özen gösteriyorum. Işıldak(6v) ve el feneri (4v) aküleri dik olacak şekilde koyuyorum.
Karbonat yerine ingiliz tuzu ile yapınca daha etkili oluyor.
Epsom tuzu=MgSO4

arkadaşlar bende bir tavsiyede bulunayım...ölmüş akünün içerisindeki asitli suyu bir kaba boşaltıp,,,akünün içerisine (cepsodası) karbonat ilave edip önceden kaynatmış oldugum suyu ılıtarak (akünün kapakları açık olacak)şarjettim sonra bu karbonatlı suyu boşalttım daha sonra akünün içerisinde karbonat kalmayacak şekilde 5-6 defa akü içerisine normal çeşme suyu ilave edip doldur boşalt yaparak akünün iç temizliğini sağladım..sonra ki aşamada akünün içerisinden boşatmış olduğum asitli suyu tübentle süzüp tekrar akünün içerisine geri doldurdum ve şarj ettim...2 yıldır kullanıyorum sorun yaşamadım...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri