çalışan devredeki pic'i programlarken icsp bağlantılaını sökmeden programlamak.

arkadaşlar buna benzer bir konuya baktım fakat bilgiler yeterince açıklayıcı gelmedi benim isteklerime şimdi yapmak istediğim şunlar
-deneme devresinde ki pic'i çıkarmadan programlamak
-elimdeki usb pic programlayıcının icsp (5 kablo) bağlantısı sürekli devreye takılı duracak programlama moduna geçtiğinde hiçbir kablo çıkartmayacağım.

verdiğiniz şemalarda bir jumper yardımıyla bunları takıp çıkartarak programlama modu ile çalışma modunu ayırabiliyoruz anlaşılan yanlışım vars düzeltiniz.

şimdi uçlara göz atarsak 16f84 için bahsediyorum;

vpp ucunu 1n4148 ile korumak programlayıcı akım sınırlaması için mantıklı ve yeterli

gnd ucu zaten direk devrede bağlı ve sökmeye gerek yok zararıda yok

vdd ucu ,data ve clock ucu için kalıcı bir çözüm önerirseniz çok sevinirim microchip in önerilerinde izolasyon devresinden bahsediyor sizler nasıl bir izolasyon devresi kullanıyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim. ayrıca 16f877 ve 18fxx serileri içinde önerileriniz nelerdir şimdiden teşekkürler..

PIC programlama kartlarının üzerinde ICSP çıkışları war onları kulllanırsan sürekli sorun olacağını düşünmüyorum. sen program yolladığında devreye girerler. illa koruma yapacam diyorsan da 5'li switch al tek kollu olsun programlarken kapalı konuma getirirsin işin bitince de kapatırsın. elektronik çözümlerde bulunabilir istersen bir pici arayüzle yönetirsin röle çektrirsin olur biter. 4 uçlu röle kullanırsın gnd ucu sürekli bağlı olsun sıkıntı olmaz.

PIC programlama kartlarının üzerinde ICSP çıkışları war onları kulllanırsan sürekli sorun olacağını düşünmüyorum. sen program yolladığında devreye girerler. illa koruma yapacam diyorsan da 5'li switch al tek kollu olsun programlarken kapalı konuma getirirsin işin bitince de kapatırsın. elektronik çözümlerde bulunabilir istersen bir pici arayüzle yönetirsin röle çektrirsin olur biter. 4 uçlu röle kullanırsın gnd ucu sürekli bağlı olsun sıkıntı olmaz.

cevabınız için teşekkürler sayın nakii fakat geçenlerde 16f84 ile deneme yaparken rb6 ve rb7 uçları ledlere bağlıydı icsp girişlerini yine aynı uçlara bağladım ve programlarken hata oluştu ve sonrasında bu hata devam etti pici tanıyor programlamaya çalışıyor fakat picin içindeki programla karşılaştırırken aynı program olmadığı hatasını veriyorsu bende programlayıcı üzerinde bulunan 18f2550 çıkartıp brenner8 açık kodları ile verilen hex dosayyı yükleyip tekrar yapılandırdım şimdi eski halinde fakat sanırım önceki picin vpp data ve clock uçları zarar gördü dediğiniz gibi buffer anahtar gibi birşey kullanmak gerek ama deneme boardlarında direk programlayabiliyor bağlı ikende fakat nasıl yapıldığını bilmiyorum..

bende 16f628 ıle yaptığım elektronik fare kovucuda SMD entegreyı çalışır durumdayken proğram atabılıyorum yeterkı proğramlama uçları boşta olsun mesela rb6-rb7 mclr- artı--eksi arge çalışmasında gereklı bu çalışma ustelık:)

bende 16f628 ıle yaptığım elektronik fare kovucuda SMD entegreyı çalışır durumdayken proğram atabılıyorum yeterkı proğramlama uçları boşta olsun mesela rb6-rb7 mclr- artı--eksi arge çalışmasında gereklı bu çalışma ustelık:)

uçlar boşta değilse ne yapıyoruz tekin abi bir önerin varmı?

uçlar boşta değilse ne yapıyoruz tekin abi bir önerin varmı?

merhaba uçlar boşta değılse kı o şekıldede bır cihazım var telefonla motor kumanda aç kapa sadece 5 volt besleme ucuna jamperle mclr ucunu da aynı şekılde sorunsuz proğramlanıyor

zaten elimde iki tane programlayıcı oldu deneyeyim bir 18f2550 gitsin öğrenmeye değer abicim teşekkürler.

cevabınız için teşekkürler sayın nakii fakat geçenlerde 16f84 ile deneme yaparken rb6 ve rb7 uçları ledlere bağlıydı icsp girişlerini yine aynı uçlara bağladım ve programlarken hata oluştu ve sonrasında bu hata devam etti pici tanıyor programlamaya çalışıyor fakat picin içindeki programla karşılaştırırken aynı program olmadığı hatasını veriyorsu bende programlayıcı üzerinde bulunan 18f2550 çıkartıp brenner8 açık kodları ile verilen hex dosayyı yükleyip tekrar yapılandırdım şimdi eski halinde fakat sanırım önceki picin vpp data ve clock uçları zarar gördü dediğiniz gibi buffer anahtar gibi birşey kullanmak gerek ama deneme boardlarında direk programlayabiliyor bağlı ikende fakat nasıl yapıldığını bilmiyorum..

deneme kartlarında özel entegreler var dikkatinizi çektiyse. ayrıca sistem öncelikle programı siliyor sonra yazıyor. bence önce programı manuel olarak silin daha sonra yeni programı göndermeyi deneyin bakalım ne yapacak?

hiç deneme kartım olmadığı için farketmedim sayın nakii fakat ya yapıcam yada alıcam kısa zamanda araştırıyorum ve şunu anladım pic ile uğraşan birisi ilk önce nasıl programladığını nasıl denediğini öğrenecekki birdaha bunlarla uğraşmasın..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri