Üretim Ağı Kontrolü İçin PLC-HMI Seçimi

Merhaba Arkadaşlar fabrikada üretim ağının takibi için tek bir noktadan izlenebilecek bir ağ sistemi kurmak istiyorum. Yani makinelerin yanına birer HMI koymayı ve makinelere encoder bağlamayı düşünüyorum . bu bilgiler tek bir noktada toplanıp(PLC) kontrol merkezindeki ekrana aktarılacak. Böyle bir sistemi daha önce kuran arkadaşlar hangi PLC-HMI ikilisini kullandılar nasıl uygulama yaptılar. ortalama 10 adet makine var kaç PLC gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Makineler birbirinden ayrı yerlerde ise herbir makinaya ayrı bir PLC takman gerekecek. Tek bir HMI ile RS485 üzerinden 10 tane PLC ile haberleşebilirsin.

Encoder lardan gelen sinyallerin frekansı 20kHz' den küçük ise GMTCNT GLC196R PLC çözüm üretecektir.

Tek bir GLC196R' ye 3 Adet encoder takılabilir. Makinalar arası mesafe çok fazla değil ise 3 makina için 1 CPU kullanılabilir.

Makinalar birbirine yakın ise seçeceğin plcnin özelliklerine göre kaç adet gerekir belki ek modüller ile 1 tane bile yetecek kullanacağın plc markası belli ise ilgili markanın teknik desteğini arayıp yardım alabilirsin.Satmak için yardımcı olacaklardır.

Makineler birbirinden ayrı yerlerde ise herbir makinaya ayrı bir PLC takman gerekecek. Tek bir HMI ile RS485 üzerinden 10 tane PLC ile haberleşebilirsin.

Encoder lardan gelen sinyallerin frekansı 20kHz' den küçük ise GMTCNT GLC196R PLC çözüm üretecektir.

Tek bir GLC196R' ye 3 Adet encoder takılabilir. Makinalar arası mesafe çok fazla değil ise 3 makina için 1 CPU kullanılabilir.

Her makineye HMI koymam gerekiyor. Makine yanındaki HMI a bilgi girişi yapılacak HMI bu bilgileri PLC ye taşıması lazım. PLC tüm makinelerdeki HMI lardan aldığı bilgileri kontrol merkezindeki HMI a sunması lazım. Sanırım en mantıklısı her makineye 1 PLC ve 1 HMI koymak. Enkoderlardan makinenin hız bilgisini almayı düşünüyorum. Encoderlarıda bu PLClere bağlarım.

Veri girişi için her makinenin yanına birer tane de HMI bağlayabilirsin. Bu HMI' lar PLC' lerle RS232 portundan birebir haberleşebilir.
Bir önceki mesajımda söylediğim gibi ana HMI yine RS485 portları üzerinden PLC' lerle haberleşip encoder ve diğer verileri alabilir.
GLC196R modelinde hem RS232 hem de RS485 haberleşme portları standart olarak vardır.

Current1453 Merhabalar;
Bahsettiğiniz makinalarda hali hazıra plc yok mu, yada makinaların hız bilgisi için makina motorlarında sürücü var mı,tek bir merkezi plc koyup uzak I/O mantığı ile çözüm üretebilirsiniz.

Kolay Gelsin

Current1453 Merhabalar;
Bahsettiğiniz makinalarda hali hazıra plc yok mu, yada makinaların hız bilgisi için makina motorlarında sürücü var mı,tek bir merkezi plc koyup uzak I/O mantığı ile çözüm üretebilirsiniz.

Kolay Gelsin

Evet makinelerde PLC var fakat farklı markalar. Sürücülerden hıza bağlı 0-10 V çıkışı var sanırım dediğiniz gibi yapabilirim evet.
Veri girişi için her makinenin yanına birer tane de HMI bağlayabilirsin. Bu HMI' lar PLC' lerle RS232 portundan birebir haberleşebilir.
Bir önceki mesajımda söylediğim gibi ana HMI yine RS485 portları üzerinden PLC' lerle haberleşip encoder ve diğer verileri alabilir.
GLC196R modelinde hem RS232 hem de RS485 haberleşme portları standart olarak vardır.

Aslında Elimde GLC196T var bitane bu PLC ile en sorunsuz çalışan HMI hangisi ?

Son düzenleme:
4,3" istersen GOP43-043AT
7" istersen GOP43-070ET
10,1" istersen GOP43-101CT

Hepsi uyumludur.

Fiyat ve büyüklük performansına göre 7" öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri