Özeleştiri

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar selamlar. Eğitim sisteminin 12 yıl zorunluya çıkarılmasıyla kalifiye elemanlar ne kadar da azalıyo. Bugün gaziantep/nizip için söylüyorum ne kadar da usta ve kalfa sayısı azalıyo. Bugün benim diyen elektrik ustası ne kadar az durumda. Uğraşan kalfalar da söktüğü yeri tekrar takamıyo. Hepsi için sölemiyorum tabiki... Abimlerin florasan lambasını tamir edemiyen kalfa mı eniştemin vavien anahtarını söküp takamayan mı sohbeni bağlarken linte hattı 1,5 mm2 olan eve bağlayan mı dersin .... Ne ararsan var. Işler çok vahim. çogu usta biliyorum direkten gelen nötr hattına toprak diyor. Topraktan gelen hat ne diyorum? O da toprak diyor. Sıfırlamanın tehlikesinden bihaberler. Hala iyi oldugunu savunanlar var. Tabiki de işin teorik kısmını benim gibi bilmiyorlar. Ama ben bu site sayesinde çok şey öğrendim. Hepinize teşekkürlerimini iletiyorum ve saygılarımı sunuyorum. Lütfen değerli bilgilerinizi biz acemi elektrikçilerden esirgemeyin.

Bugüne gelinmesinin nedeni 28 Şubat Sürecidir. Çünkü 28 Şubat sürecinde tüm meslek liselerine büyük bir darbe indirildi. İster kabul edin, ister kabul etmeyin. Bu durumun düzelmesi de 5-10 yıl zaman alacaktır.

Ben bu eğitim sistemiyle bu durumun düzeleceğini pek düşünmüyorum. Okula gidiyorsunuz ödenek yok; kontaktör yok röle yok pano yok plc desen hiç yok hoş olsa da anlatacak hoca yok. Öğrenciler popüler kültür etkisiyle zor işe gelemiyor. herkes iş kolay olsun masa başı olsun kaygısında olduğundan mesleği öğrenmeye hevesli öğrenci sayısı %5 bilemedin 10. Teknik eleman sayımız azaldıkça aslında ne kadar makineleşsekte bir yerde tıkanacağımız aşikar bu nedenle hakaten teknik liseler memleket meselesidir kişisel kanaatimce.

Arkadaşlar benim arkadaşım isviçrede. Böyle el altı ustalarlın altında yetişip dükkan açamazsın diyo oralarda. Okulunu bitirmek zorundasın ve işler şirket işiymiş. Adam eğitimini veriyo ona görede güvencesi var. Okulnu bitirdikten sonra şirket adamın peşine düşüyo yani adamın iş kaygısı yok.bizim ülkemizde adam okulu bitiriyo bir priz bağlayamıyo.. Hepsi için demiyorum.

sayın dgnfrt arkadaşım bu işler birazda kişnin istemesine gayretli olmasına çalışkan olmasına bağlıdır.her ne kadar eğitim sisteminde aksaklıklar olsada insan kendini yetiştirecek zaman bulabilir. örneğin eskiden zorunlu eğitim 5 yıldı. ilk okulu bitiren eğer devam etmeyecekse ailesi onu alır bir mesleğe verir ustayada eti senin kemiği benim diyerek teslim eder çocuk askere gidinceye kadar mesleğini eline alır askerden geldikten sonrada mesleği elinde hazır olarak ya kendine bi iş kurar yada bi işe girerek çalışma hayatına devam ederdi. oysa şimde durumlar çok farklı şu an büyük çoğunluk en az liseye kadar okuyor daha fazla okuyamayan ünüversiteye gidemeyen ne olduğunu anlamadan kendini askerde buluyor. geldikten sonrada elinde kuru bir diplomadan başka bir şeyi olmuyor tabiiki. okumak tabiiki çok güzel bir şey ama okurkende fırsat buldukça ara tatillerde yaz tatillerinde ileride yapacağı mesleğe göre çalışarak kendini yetiştirmek gerekiyor. slm

benim fikrim ...

sorun eğitim sisteminde değil yada patronlarda bu aslında tamamen benzim kişisel hatalarımız

benim babam çalışmayan birisiydi halada tembel tembel oturur biz ilkokulu bitirdikten sonra babam ben ile abimi işe verdi abim marazgoza çırak oldu benide marangoza verdi çırak olarak ben sevmedim işi kaçardım sürekli sonra dövdü hangi işi yapacaksın dedi bende elektronik istiyordum ama o zaman elektrik olarak biliyordum baba ben elektrikçi olacam dedim o da arkadaşının yanına verdi

nazmi ustam az küfür etmedim arkasından haliyle yanlış yapınca döverdi ve derdi gün gelecek şimdi arkamdan küfür ediyorsunuz sonra dua edeceksiniz derdi haklıymış şimdi dua ediyorum bana hem işi öğretti hemde insanlarla nasıl konuşmam gerektiğini tabiki her şey burada bitmiyor ustam beni döverdi döverdi derken öyle agız burun kırmaz enseme vurur lan eşşoğlu o öylemi yapılır der gösterirdi ben babama bir şey diyemezdim korkardım desem sen bir halt yemişsindir der diye söyleyemezdim derken askerre gittim geldim ustam mütahit olmuş bende başladım başka yerlerde çalışmaya nereye gittiysem ilk once usta olurdum aradan 2 ay geçmeden usta başı olurdum işimi gerçekten severim sürekli kendimi geliştirmeye çabalarım ama o zamanlar tabi berarım kanımız daha bir deli akıyor canım sıkılır başlarım işinize kesin hesabımı gidiyorum derdim

sorun eğitim issteminde değil derken tabiki meslek liseleri öğretmiyor okulda vakit geçirmek yerine pratik konulara yönelseler daha iyi bize omh kanunu ögrettiler kurs da 1 gün sürdü sonra hoca biz bir dönemde öğretiyoruz bunu dedi yani aslında isteyen kişi 10 günlük eğitim ile meslek lisesinin bir yıllık muvzuatını öğrenebilir

eğitim 12 yıl olsun ancak eğitim olsun meslek liselerinin haline bende üzülüyorum kurs aldığımız lise acınacak halde idi

ama burada asıl sorumluluk anne babalara düşüyoruz evlatlarını tabiki ezdirmesinler ama saygıyı sevgiyi öğretsinler her istediklerini almasınlar çacuğum bir arzusu amacı kalsın ben ezildim evladım ezilmesin demesinler benimde çocuğum var onun isteklerini istediği zaman değil bizim uğgun gördüğümüz zaman alıyoruz eksikleri yok mu var varsın olsun benim oynayacak oyuncağım yoktu seyredecek tv im yoktu bir bisikletimiz vardı 4 kardeş binerdik hey gidi pinokyo kötü bir insanmı olduk ben halimden memnunum .ocugum daha 7 yaşında benle işe geliyor biraz büyüsün bildiklerimi öğretecem şimdi onun imkanları daha iyi ama kendini kaybetmesin diye her şey sınırlı tv 1 saat bilgisayar 1 saat ders öğrenene kadar oyun hava durumuna göre değişiyor

inşallah hepimiz evladımızla övünürüz inşallah evlatlarımızda bizimle övünür

Zaman,insan kaynaklarında aranan ve tercih edilen en iyi kalifiye elaman profilini çok fazla da değiştiriyor.Daha dün bir iki sigorta takabilen,iyi bir elektrikçi olarak yeterli görülürken,şimdilerde ise plc,otomasyon sistemleri,vb.günümüzün güncel ve olmazsa olmazları bir teknik eleman için,zorunlu görülüp,sıradan bir nitelik olarak bile görülebiliyor. Kalifiye elemanlardan beklentiler çok üst sınırlara doğru yükselişte.Yan iş eskiden aslanın midesindeyken,şimdilerde aslanın ulaşılmaz organlarına doğru gitmekte.Bir önlem alınmazsa,zaman kavramı boşa harcanırsa,çağın gerektirdiği kalifiye teknik adam kimliğini tam olarak yakalayabilmek ne yazık ki zorlaşabilir.Ancak yine de herşey,tüm dizginler sadece bizim kendi elimizdedir.

Çağ siber çağıdır, yani bir teknoloji çağıdır.Siz bu çağda hala toprak ve nötürü karıştırır,hiç ayırt edemez,KAR' ni sigorta ile eşit manada görür,nötr ve toprağı hala tek hatla birleştirirseniz,çağın gerektirdiği diğer ve daha zor donanımları,edinimleri ise hiç elde edemeyebilirsiniz.Basit ve kolay olan bu kavramları atlayıp geçerek,gözümüzü daha büyük hedeflere,daha iyi amaçlara çevirebilmemiz şarttır.

Teknik meslek liselerinde çok eski yıllardan beri eğitimde bir eksiklik,zaafiyet de mevcuttur.Bu liselerin belli başlı,temel konularda önemli bir yetersizliği olduğu uzun zamandır haklı olarak da gündemde kalmıştır.Ama bir insanı,tam olarak öğrenmeye iten,belli şeyleri kavramaya motive eden,ateşleyen şey yalnızca okul da,taşıdığı etiket de tam olarak değildir.Kendi içimizden gelen sesi dinlemek,öğrenme azmimizle,hevesimizle bilginin en doğru kaynağını,en doğru yerde ve zamanda bulmak ve öğrenmeye çalışmaktır.Okullardaki eksik donanım ve materyaller,sizi 3 boyutlu öğrenmeden,simülasyonlardan belki mahrum bırakacaktır diye de düşünebilirsiniz.Eğer içinizde öğrenme ve keşfetme,hergün daha fazla bilgiye,tecrübeye,donanıma sahip olarak günü o şekliyle yararlı olarak kapatma şevkiniz varsa,kafanızda 3 boyutu kolayca ve yeteneklerinize güvenerek oluşturabiliyorsanız,zaten bu yardımcı araç,materyal sorununu da aşmış,yani siz daha en baştan pek çok sorunu da kendiliğinden çözmüş,başarmış olursunuz.Bunu başarabilen,ya da bu iradeye sahip olan seçkin ve sıradışı insanlar da,kendilerini fazlasıyla aşmış insanlardır ve teknik elemanlar sınıfına haklı olarak iyi bir şekilde terfi etmiş ender ve aranan elemanlardandır.Kendileriyle barışık olup,çoğu kimse için görülebilen bir imkansızı da değil,gerçekleştirilebilecek normal bir olayı,kendi hür iradeleriyle başarabildikleri için de,ne kadar övünseler bunu fazlasıyla da her zaman hak etmektedirler.

Kendi öz eleştirisini yapan bir insan daha fazla öğrenmeyi,yatersizliklerinin farkındalığına varmış,bilinçli olan bir insandır hiç şüphesiz."Ben bir şey biliyorum,o da hiç bir şey bilmediğimdir" sloganını vaktiyle çok inanarak söylemiş olan bir düşünürün de düşündüğü gibi,kendimizi hiçbir zaman yeterli dört dörtlük olarak da görmemek,her yeni günün,bir önceki günden bizi daha fazla güncelleyip çıkarabildiği zaman kavramını iyi değerlendirmek,bizim ana hedefimiz olmalıdır.Sistemlerin ve mevcut eğitim sisteminin bazı eksiklikleri,olumsuzlukları elbette ki her zaman olabilecektir.Ama bunlar,bizi asıl öğrenme,kendimizi kişisel olarak geliştirebilme hedefinden asla mahrum bırakmamalıdırlar.Her zaman bu tür insanlardan olabilmemiz dileğimle.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
sayın dgnfrt arkadaşım bu işler birazda kişnin istemesine gayretli olmasına çalışkan olmasına bağlıdır.her ne kadar eğitim sisteminde aksaklıklar olsada insan kendini yetiştirecek zaman bulabilir. örneğin eskiden zorunlu eğitim 5 yıldı. Ilk okulu bitiren eğer devam etmeyecekse ailesi onu alır bir mesleğe verir ustayada eti senin kemiği benim diyerek teslim eder çocuk askere gidinceye kadar mesleğini eline alır askerden geldikten sonrada mesleği elinde hazır olarak ya kendine bi iş kurar yada bi işe girerek çalışma hayatına devam ederdi. Oysa şimde durumlar çok farklı şu an büyük çoğunluk en az liseye kadar okuyor daha fazla okuyamayan ünüversiteye gidemeyen ne olduğunu anlamadan kendini askerde buluyor. Geldikten sonrada elinde kuru bir diplomadan başka bir şeyi olmuyor tabiiki. Okumak tabiiki çok güzel bir şey ama okurkende fırsat buldukça ara tatillerde yaz tatillerinde ileride yapacağı mesleğe göre çalışarak kendini yetiştirmek gerekiyor. Slm
rezistans ustam senin demek istediğin şeyle benim demek istediğim şey aynı. 12 yılın zorunlu olması herşeye balta vurdu. Kalifiye eleman yetişmiyyo. Hem okuyup kendini yetiştiren hem de ustanın el altınta mesleği öğrenmeye çalışn insan sayısı çok az.okuyan kişi ustanın el altında da iş görmesi lazım. Liseden sonra çocuk ne yapsın kocaman boyu ve yaşıyla. Zaten mesleği de öğrenemiyo. Ben sunu söylüyorum gün gelecek usta kişi samanlıkta iğne aramak gibi olacak.

Hey gidi eski sistem. Ilkokul ortaokul ve lise. Zorunlu eğitim 5. Sınıfa kadardı. Okuyan okur okumayan da bir mesleğe girer işi öğrenirdi. O günler geçti. Ne kadarda iyiyidi o eski sistem. Inşallah o sistem geri gelir.

Meslek öğretmenlerini yetiştiremeyen sistem, meslek öğrencilerini nasıl yetiştirecek ?

Şimdi forumumuzdaki öğretmenlerimizin pek çoğu bana sitem edecek. Etmeyin hocam ! Yetiştirdiğiniz(!) yüzlerce öğrenci tanıdım ben. Ezberlemiş geçmiş sınıfını. Teorisini bile unutmuş. Pratik sıfır, yaz tatilini kendini geliştirme fırsatı olarak görmemiş ki...

Aileler yönlendirmişler zaten. Adam o mesleği sevmiyor ki... Hoca ne yapsın ? Usta ne yapsın ? Bir de bu tarafı var işte...

Evet eğitim sistemimiz kötü. Ama bu hep böyleydi. Şimdi bana göre eskisinden de beter...

Uzun hikayeler bunlar. Onlarca MEB bakanı beceremedi, biz mi düzelteceğiz ? :)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri