Çoklu Armatür Bağlanması

Merhaba. Bir stadyum bodrum kat aydınlatmasında 20 tane armatür ard arda bağlanıyor. Birincisine R fazı ikinciye S üçüncüye T fazı veriliyor sonra birinci armatürden 4 .armatürü bağlıyoruz R fazları R fazları eşlessin diye. 2.armatürle 5.armatür S fazları için o şekilde ilerliyor threephase olduğu için.. Burdaki amaç nedir ? armatürler bu şekilde mi bağlanır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
20 armatürü 3 faza dengeli şekilde dağıtmak için yapılmış bir uygulama.
1-3-5 e kafanız takılmasın..isterseniz ilk 7 ye R,diğer 7 ye S,diğer kalanlarada T fazını
bağlayabilirsiniz...Maksat çekılen akımlar eşit olsun..

sizce en doğrusu hangisi hangi şekilde bağlamak ?

hangisi montajda kolayina geliyolarsa o sekilde bagla.farketmez

elektrıkle yeni ilgilendiğim için sorularım basit gelebilir. Kısaca kafama takılan eşit olarak dağıtılmasaydı bazı lambalar parlak bazıları daha az ışık mı olacaktı arkadaşlar..işin mantığı tam kafama basmadıda..

elektrıkle yeni ilgilendiğim için sorularım basit gelebilir. Kısaca kafama takılan eşit olarak dağıtılmasaydı bazı lambalar parlak bazıları daha az ışık mı olacaktı arkadaşlar..işin mantığı tam kafama basmadıda..
Üç faza eğer yük dengeli dağıtılmazsa bir faz fazla akım çeker!Buyüzden kompanzasyon yaparken sıkıntı yaşanır.Ayrıca trifaze hatların başında bulunun 3*sigortalar bir fazdan geçecek ampere göre hesaplanır.Yani 3*16 sigorta kullandık yükü eşit dağıtsak faz başına 10 amper düşecekken hepsini bir fazdan alırsak 30 amper yapacak ve sigorta atacaktır.Kablolarda kesitlerine göre amper taşır mesela 2.5 mm bir kablo 25 amper çeker trifaze çekeğimiz hatta monofaze yani tek hat çekersek kabloda dayanmayacak ısınacak ve hatta yanacaktır sigorta atmazsa!

Parlaklıkla alakası yok kardeşim..şöyle düşün..örneğin bir tmş den bu aydınlatmalara dağıtım yapacaksın.atıyorum
armatürleri 100 W düşünürsek 20 armatür 2 kw güç demektir..
Bu gücü 3 faza dengeli bir şekilde dağıtırsan eğer bütün fazların aynı akımı çeker.atıyorum hepsi 5 er amper
çeker.eğer R fazına 3, S fazına 7,T fazına 10 armatür bağlarsan bu dengesiz yüklenme olur ve her fazdan farklı
akım akar.Bu da şebekendeki nötr hattından akım akmasına sebep olur.Bu dengesiz yüklenmeler çoğaldıkça
trafo sargılarında problem meydana gelir,sistemin normal çalışması aksayabilir..Sargılar arasındaki 120 c lik açı
farkı değişir vs.Yani anlayacağın sistemin dengesi bozulur.
Gerçi bir çok işletme de bu problemin önüne geçmek imkansızdır.Daha geçen gün 10 kva monofaze
online ups aldık epilasyon cihazı için.Yaklaşık 45-50 amper çekiyor.bu ne demek
benım sistemim dengeli olsa idi atıyorum bütün fazlarım 100 er amper çekiyor olsa idi, bu ups yüzünden
fazlardan biri 150 amper çekecekti..ben ne yaptım;pensampermetre ile tmş çıkışlarını
ölçüp,hangi fazdan az akım akıyor ise ups yi o faza bağladım ki sistem dengede olsun.
Yani anlayacağın yapılan bu işlemin lambaların parlak yanmasıyla hiç bir ilgisi yok.
Eğer armatürler seri bağlanırsa bu parlaklık durumu meydana gelebilir,fakat paralel bağlanacağı
için(genelde paralel bağlanır,olası arıza durumunda sadece O armatür bozulur.)
böyle bir durum söz konusu değildir.

teşekkürler açıklayıcı cevaplar için.. anladım şimdi.. sagolun arkadaslar.. buarada yangın dedektorlerı içinde aynı mı ? hemen alt tavada da onlar bağlıydı..

Konu başlığını açan arkadaşa teşekkürler benim için yeni bir bilgi oldu. sebebini anladım ama peki bu anlattığınız gibi nasıl bağlanır ? Yani işçilik anlamında o kablolar dediğiniz gibi nasıl bağlanırsa öyle olur ?????

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri