Çiçek Sulama Alarmı

Arkadaşlar merhaba başlıkta belirttiğim gibi ben bir nevit çiçek sulama alarmı yaptım fakat her yolu denememe rağmen bir türlü çalışmıyor yani led yanıyor ...
Yardımcı olurmusunuz ...
- Kullandıklarım
- 2N2222 transistör
- 390 R
-1 Kohm

2W3NVCYRAAL5YHB.jpg

Not : bağlantıları 0 şiemaya göre yaptım hata nerde yapan kişidemi ???
Kaynak bir blogsppt fakat o siteye giriş yaptığımda :D
Bu siteye erisim mahkeme karariyla engellenmistir.

Diyor yardım ederseniz sevinir çok minnettar olurum ...

Biraz geç oldu . . . Saksıdaki toprağın iletkenliği düşük ise sistemin daha hassas olması gerekir, mesela darlington tipi transistör ile deneyin.

Merhaba,
Eğer bu şemaya bakıp yaptıysan çalışmaz. çünkü şemayı çizen ya bu işi bilmiyor yada acele ile çizmiş. Şemade transistörün emiter ucuna Collector yazmış, Collector ucunada Emitör yazmış. Sadece bu değil bu transistör NPN olmasına rağmen resimdeki şemlarda devreye
ters bağlanmış. Siz bağlantınızda Emiter ve Collector uçlarını yer değiştirip öyle dener misiniz?

Merhaba,
Eğer bu şemaya bakıp yaptıysan çalışmaz. çünkü şemayı çizen ya bu işi bilmiyor yada acele ile çizmiş. Şemade transistörün emiter ucuna Collector yazmış, Collector ucunada Emitör yazmış. Sadece bu değil bu transistör NPN olmasına rağmen resimdeki şemlarda devreye
ters bağlanmış. Siz bağlantınızda Emiter ve Collector uçlarını yer değiştirip öyle dener misiniz?

İşaretleme yanlış ama npn transistör için bağlantı doğru. emitter pilin - kutbuna bağlı. Zaten uygulayan arkadaşın yukarıda belirttiğine göre base + polarma aldığında led sönüyor, problem toprağın iletkenliği ile ilgiliydi diye hatırlıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri