Çeşitli hoparlörler, çeşitli sorunlar

occuplus

Üye
Elimde birkaç hoparlör ve amfi devreleri var.

0a6814d0-d21f-499a-b056-a6ecc8e2078c.jpg

1-Kapı zili devresi. Hoparlör konnektöründen sıcak silikon çıkarırken pinleri kırıldı. Onarılabilir mi? 8 Ohm 0.5W müzik için kullanılabilir mi?

0ee90e8f-ff49-4d97-88b8-4b428d719cd8.jpg

2- Üç numaralı hoparlör ile seri bağlı (Tüplü TV'den çıkma) diğerinde elektrolitik kapasitör vardı. Sağdakinde mıknatıs yok. Çıkma yuvarlak mıknatıs taksam çalıştırabilir miyim?

bdf76341-91cf-4313-a383-b5b7cc5e769d.jpg

3-Başka TV hoparlörü ile çalıştırdığım amfi devresi bunda verimli çalışmadı. 3 pin olmasının bir sebebi var mı? Direnci yüksek olduğu için daha güçlü bir amfi mi istiyor? Bunda sökerken elektrolitik kapasitör vardı acaba devreyi mi yanlış kuruyorum?

Yardım için teşekkürler.

Merhabalar
1. Galiba kapı zili. Cep radyosuna takmayacaksaniz fazla iş görmez.
2. Bobinin mıknatıs oyuguna tam oturması, hareket etmesi gerek. Çıkma mıknatısın verimli olacağını zannetmiyorum.
3. Hoparlör diyaframı ile irtibatlı 2 tel olur. Hoparlore güç taşırlar. Üçüncü boş bırakılmış ki, genelde kondansatör lehimli olur. Bu hoparlore TDA 7057 entegreli minik bir ampli iyi gider. Hemde yapı olarak çok basittir.

Merhaba. Cevaplar;
1- Amfi devrelerinde pek kullanılamaz, çünkü hop. watt gücü çok düşüktür, bir diafonda veya küçük pilli bir radyonun ses çıkışında işe yarayabilir.
2- Sıradan mıknatısı haricen takmakla olmaz, hop. konisindeki ses bobinine tıpatıp uyanını bulmanız lazımdır. Buna tam uyanını bulmak ise oldukça zor olur.
3- Watt gücü uygun ama uygun olmayan kısmı hop. empedansının 16 ohm olmasıdır. 4-8 ohm arasında olsaydı eğer 6 watt güçle daha güçlü ses veya randıman alınırdı, 16 ohm hop. empedanslı olması amfinin çıkış empedansıyla uyum sağlayamadığı için güç istenilen watt değerinde alınamıyor, tek nedeni budur. Ama TV içindeki stereo veya mono hop. sesli amfi çıkışı 16 ohm olduğundan dolayı ona TV içindeyken uyum sağlanmış, ama harici olarak takılan ses amfisine 16 ohm empedans çıkışlı olmadığından dolayı empedans uyumu sağlanamamış, uyum sıkıntısı buradadır, hop.ün watt gücünden dolayı değil ama amfi-hop. arasındaki empedans uyumsuzluğundandır çıkan sesin az ve verimsiz alınmış olması. Kolay gelsin.

16 ohm olması çok önemli degil. Önemli olan besleme voltajınin yüksek tutulması. Birde TV de (mono cihazlarda özellikle) iki hoparlörün paralel takılması durumu olur. Eski TV lerde de çok karsilasirsiniz bu yüksek empedansli hoparlörlerle. 5w 16 ohm luk bir hoparlör besleme için 20v civarı bir beslemeye ihtiyaç duyuluyor. Ama gelgelelim, iş portatif sistemlere gelince işler değişiyor. Mutlaka düşük gerilim (pil yada USB) kaynağına ihtiyaç duyulduğundan, verim kaybı yaşanıyor. Zaten bu yüzden tda7057 (mono versiyonu tda7056) tavsiyesi vermiştim, zira köprü çıkışli olduğundan 2 katı güç üretir.

16 ohm olması çok önemli degil. Önemli olan besleme voltajınin yüksek tutulması. Birde TV de (mono cihazlarda özellikle) iki hoparlörün paralel takılması durumu olur. Eski TV lerde de çok karsilasirsiniz bu yüksek empedansli hoparlörlerle. 5w 16 ohm luk bir hoparlör besleme için 20v civarı bir beslemeye ihtiyaç duyuluyor. Ama gelgelelim, iş portatif sistemlere gelince işler değişiyor. Mutlaka düşük gerilim (pil yada USB) kaynağına ihtiyaç duyulduğundan, verim kaybı yaşanıyor. Zaten bu yüzden tda7057 (mono versiyonu tda7056) tavsiyesi vermiştim, zira köprü çıkışli olduğundan 2 katı güç üretir.
60V a kadar 6A veya 30V@10A besleyebilirim. (Daha önce Lityum tabanlı pil grupları yaptığın için orada da yüksek amperli gruplarım var. )
4-Elektrolitik kapasitörü kullanmalıyım mıyım? Crossover a ihtiyaç var mı? (Devreyi sökmeden önce keşke resmini çekseydim. Değerlerini bilmiyorum.[ If the tweeter was a cone type with 8-Ω resistance, then a non-polarised 4.7 µF /50 V capacitor will provide crossover frequency of approximately 4000 Hz. This is the simplest type of network usually found in budget systems, and it usually sounds better that over-engineered expensive crossovers because there is minimal electronics to change the audio. You get almost everything that the amplifier produces without any part of the sound attenuated drastically.]

5-Elimde (TDA7297 2*15W,
TDA7497 2*100w BT 5.0
C14+ v1.8
XH-A105
PAM8403) gibi bir kaç devre var. Bunlar işimi görür mü?

60V a kadar 6A veya 30V@10A besleyebilirim. (Daha önce Lityum tabanlı pil grupları yaptığın için orada da yüksek amperli gruplarım var. )
4-Elektrolitik kapasitörü kullanmalıyım mıyım? Crossover a ihtiyaç var mı? (Devreyi sökmeden önce keşke resmini çekseydim. Değerlerini bilmiyorum.[ If the tweeter was a cone type with 8-Ω resistance, then a non-polarised 4.7 µF /50 V capacitor will provide crossover frequency of approximately 4000 Hz. This is the simplest type of network usually found in budget systems, and it usually sounds better that over-engineered expensive crossovers because there is minimal electronics to change the audio. You get almost everything that the amplifier produces without any part of the sound attenuated drastically.]

5-Elimde (TDA7297 2*15W,
TDA7497 2*100w BT 5.0
C14+ v1.8
XH-A105
PAM8403) gibi bir kaç devre var. Bunlar işimi görür mü?
PAM 8403, 2x10w verebiliyorsa yeterli gelir. Tda7297, 2x 15w verir diye biliyorum. 3 nolu hoparlorle kullanılabilir. Sadece 16 ohm olması sıkıntı yaratır. Birde portatif sistem düşünülüyorsa, 16 ohm sıkıntılı olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri