Çay Kazanı Belirli Zaman Aralığında Çalışması

zaman saati önüne 10 amper B tipi siğorta ( deneme yapmak gerekir ) atarsa 16 amper B tipi .

Malzemeler .
B tipi 16 amper siğorta
10 mA kaçak akım rölesi
Digital zaman saati 16 amper ve üstü
Çay kazanına su ( çekme ) alma işi içinde ventil
Seviye rölesi vs gibi
Daha güvenli olur .

Dİğer
Uçayım dedim .
Arduino proje fikirleri ?
Çay bant sistemi

Çay koyma
Demleme
Ara işler hazır çay koyulmuş ( hazır çay kahve otomatı gibi )
Çay kazanı temizleme işi
Vs gibi

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sabah hazır sıcak su deyince aklıma öğrencilik günlerim geldi . Öğrenci yurdunda kalıyoruz, hepimiz genç, hepimiz enerji dolu . Sabah kalkarsın, kamyon yoldan çıkmış, şarampolde. Al havluyu git banyoya . Senin gibi banyoya gelmiş sırada bekleyen bir sürü genç. Hepi topu iki termosifon, bir tanesi her zaman bozuk. Banyoyu bırak yurt bile çivi gibi soğuk. Kalorifer söneli saatler olmuş. Bekle babam bekle . Girebildin mi banyoya bir yandan yıkanmaya çalış bir taraftan duştan akan su ile ısınmaya çalış. Ne sefil günlermiş .

Hocamızın elinde sigorta kontaktör ve zaman rölesi (tırnaklı dediği için zaman saati olabilir) var.
Olur hocam zaman saati ile kontaktörü çektirin. Saati de ayarlayın 06 30 a . Zaman saatiniz legrand sigorta tipi analog ise elektrik kesintisinden de etkilenmez. Ayarınız ve saati bozulmadan devam eder. Biz yıllardır kullanıyoruz. Hatta seviye rölesi de taktık kazanda su bitince otomatik kendisi su da alıyor. Sabah geldiğimizde sıcak su hazır demle çayı 15 dk sonra çayda hazır. Afiyet olsun
Evet tesekkurler ustam. Zaman saati diyelm. Elimizdeki legrand marka tirnakli zaman saati. Ama elektrik kesintisinden neden etkilenmiyor icondeki pili olctum 0.300 lerde. Normalde 1.2v veya 1.5 olmuyor mu? Zaman saati uzun zamandir calismiyor onu da diyeyim. 1.5 v kalem pil ayarlayip dis taraf guvenli bir tarafa baglantisini yapabilirim. Pil bitmis. Nasil olur?
Sabah hazır sıcak su deyince aklıma öğrencilik günlerim geldi . Öğrenci yurdunda kalıyoruz, hepimiz genç, hepimiz enerji dolu . Sabah kalkarsın, kamyon yoldan çıkmış, şarampolde. Al havluyu git banyoya . Senin gibi banyoya gelmiş sırada bekleyen bir sürü genç. Hepi topu iki termosifon, bir tanesi her zaman bozuk. Banyoyu bırak yurt bile çivi gibi soğuk. Kalorifer söneli saatler olmuş. Bekle babam bekle . Girebildin mi banyoya bir yandan yıkanmaya çalış bir taraftan duştan akan su ile ısınmaya çalış. Ne sefil günlermiş .
Allahin keremine yuzbinlerce şükür. Bizim de cocukluk ve genclim donemlerimiz cok zorluydu ustam. Cok sukur o gunler geldi gecti insaalah bir daha gelmez.

Hocamızın elinde sigorta kontaktör ve zaman rölesi (tırnaklı dediği için zaman saati olabilir) var.
Olur hocam zaman saati ile kontaktörü çektirin. Saati de ayarlayın 06 30 a . Zaman saatiniz legrand sigorta tipi analog ise elektrik kesintisinden de etkilenmez. Ayarınız ve saati bozulmadan devam eder. Biz yıllardır kullanıyoruz. Hatta seviye rölesi de taktık kazanda su bitince otomatik kendisi su da alıyor. Sabah geldiğimizde sıcak su hazır demle çayı 15 dk sonra çayda hazır. Afiyet olsun
Seviye rölesi hangi tür-tip? Kaynar suda zarar görmemesi iyiymiş.

Dun elektrikte baya calistirdim legrand marka zaman saatini. Elektrikten kestim sabaha kadar pille calisti. Halbuki pil 0.300 v degerlerde gostermisti. Sarjliymis galiba. Sarjli olsa bile bu seviyelerde pil is gorur mu?

Dun elektrikte baya calistirdim legrand marka zaman saatini. Elektrikten kestim sabaha kadar pille calisti. Halbuki pil 0.300 v degerlerde gostermisti. Sarjliymis galiba. Sarjli olsa bile bu seviyelerde pil is gorur mu?
pil seviyesi hakkında bilgim yok. Ama elektrik kesintisinde çalışmaya devam ettiğini biliyorum. Şarjlı pil olma ihtimali yüksek

Hocam 100 saate kadar rezerv ömrü varmış. İçindeki ya şarjlı pil ya da süper kapasitördür. İçindeki artık herneyse cihaz satış için raflarda beklerken cihazın ömrü 5 gün sonra biter cihaz çöp olurdu. Birde bunların dijital olanları var. Onların içindeki piller şarjlı değil 5 yıl ömürleri oluyor. Geçen hafta iki farklı markaya ait astronomik zaman rölesinin pilini değiştim. Birisi entes dtr10 du içindeki pil
1672468711438.png
buydu. Diğer rölenin markasını hatırlayamadım onunda içindeki pil
1672468817754.png
buydu.

Uzun zamandır kullanılmayan bir cihaz olduğu için sizin pil ya da kapasitör voltajını 0,3V olarak ölçmeniz normal. Birşey olmamıştır devre rafta bekleyeceği düşünülerek ona göre üretilmiştir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. İçinden bir fotoğraf paylaşabilirseniz pil mi kapasitörmü anlamış oluruz merakımız giderilir :)Bu arada aradan uzun yıllar geçmiş. Sizi güneş gözlüklü profil fotoğranız ile hatırlıyorum. Profil fotoğrafını değiştirmişsiniz sakal yakışmış maşallah.

1672468323887.png

1672468369786.png

Son düzenleme:
paslanmaz problar neden zarar görsün ki
Zarar görmesin tabii, o ayrı konu. Kaynar sudan uzun süre kullanıldığı halde plastik prop gövdesi, prop vb zarar görmeyen bu ürün nedir? Ben bunu soruyorum.
Marka, model, tip?

Zarar görmesin tabii, o ayrı konu. Kaynar sudan uzun süre kullanıldığı halde plastik prop gövdesi, prop vb zarar görmeyen bu ürün nedir? Ben bunu soruyorum.
Marka, model, tip?
Hocam neden garipsediniz ki? Prop herhangi bir kalitesiz X markasıda olabilir. Çoğu semaverin çeşmesi plastiktir cihazın gövdesine montajlıdır ve semaverin içindeki su kaynamasına rağmen çeşme zarar görmez. Plastik kola şişesinin içine ağzına kadar su doldurup alev üzerine tutun şişe birazcık şekil değiştirsede içindeki su fokur fokur kaynar. Eğer semaverin içinde su yoksa işte o zaman nanay.. Demliklerde öyledir. İçinde su varken demlik zarar görmez ama içine su koymayı unutup ocak üzerinde biraz bekletirseniz lülüğü hemen düşer. Muhtemelen bunları biliyorsunuzdur da garipsemenize şaşırdım.

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,304
Son üye
veli328032

Yeni konular

Geri