Çalışmayan duvar prizi Resimli (içinde 1 kablo eksik )

absorbe

Üye
Evdeki prizin biri çalışmıyordu açıp baktığımda + olduğunu düşündüğüm bir kablo eksik bağlanmış bu yüzden o priz çalışmıyor . bu prizi nasıl çalışır hale getirmenin bir yolu var mı ?

diğer bir sorum 6 lı ile 1 prizden 2800 watt 12,7 amper çekiyorum . 6 lı nın kablosu 3x1,5 . kabloda bir miktar ısınma var . kablo 33 derece . bu kablodan 1800 watt çekerken ısınma yoktu . kabloyu 3x2,5 antingron olarak değiştirsem ısınmanın önüne geçer miyim ?

7tsu7ge.jpg

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evdeki prizin biri çalışmıyordu açıp baktığımda + olduğunu düşündüğüm bir kablo eksik bağlanmış bu yüzden o priz çalışmıyor . bu prizi nasıl çalışır hale getirmenin bir yolu var mı ?

diğer bir sorum 6 lı ile 1 prizden 2800 watt 1,7 amper çekiyorum . 6 lı nın kablosu 3x1,5 . kabloda bir miktar ısınma var . kablo 33 derece . bu kablodan 1800 watt çekerken ısınma yoktu . kabloyu 3x2,5 antingron olarak değiştirsem ısınmanın önüne geçer miyim ?

Ekli dosyayı görüntüle 89985
Prizlerde 1.5'luk kablo kullanılmaz. En az 3x2.5 olmalıdır.

Prizlerde 1.5'luk kablo kullanılmaz. En az 3x2.5 olmalıdır.

satın aldığımda öyleydi ,şimdi ben değiştirmeyi düşünüyorum. çalışmayan duvar prizi hakkında fikriniz var mı? bunun bir kablosu eksik ve çalışmıyor nasıl çalıştırırız?

Evde kullanılan , alternatif akım dediğimiz elektrik sistemınde ( araclardaki gibi ) + ve - olmaz. Resımde, bir kutupda 1 diğerinde 2 kablo görunuyor. Ya , 1 kablo olana atlama yapmarken cıkmıs veya kablo alınmamaıs, yada diğerinden yandakı anahtara faz atlaması yapılmış. Forumda eskı uyesiniz ama, gelin siz tesisatcı bir arkadasdan yardım alın. Canınıza, malınaza zarar gelmesin.

"Prizlerde 1.5'luk kablo kullanılmaz. En az 3x2.5 olmalıdır." ara kablodan bahsediyor, Ya yükü bir başka ara kabloya dagıtın yada hepsini aynı anda kullanmayın, en iyisi 2.5 mm lık kablo yaptırın.

satın aldığımda öyleydi ,şimdi ben değiştirmeyi düşünüyorum. çalışmayan duvar prizi hakkında fikriniz var mı? bunun bir kablosu eksik ve çalışmıyor nasıl çalıştırırız?

Priz kablosunun giriş ve çıkış yerlerini siz biliyorsunuz ve priz içi ( kasa ) boru tam gözükmüyor .
Kablo takibi yapılması gerekir .
Priz atlaması yapılmış gibi kablo eksikliği var ( başka bir sebebten ek taşıması olabilir .)
Kablolar ( faz ve nötr siyah ) aynı renkler olması iyi değil .

Kombi enerjiyi nereden alıyor konu prizin üstünde siğorta veya priz var gibi duruyor .

Son düzenleme:
Normalde prize faz nötr ve toprak olmak üzere 3 kablo gelmesi gerekir. Anlaşılan sizin prizinizi buat gibi kullanılıp o prizden başka bir prize kablo çekmişler. Fotoğraftaki prizde faz veya nötr bir damar eksik gözüküyor, tesisatı takip edip eksik olan kabloyu bulmanız gerekir.
1,5 mm2 kablo 15 A e kadar dayanabilir. Kablonun kaliteside önemli, sınırlarda olduğunuz için kabloyu 2,5mm2 ile değiştirin ama ara kabloda antigron uygun olmaz H05VV-F tipi kablo kullanın. Piyasada TTR derseniz anlarlar.

Priz kablosunun giriş ve çıkış yerlerini siz biliyorsunuz ve priz içi ( kasa ) boru tam gözükmüyor .
Kablo takibi yapılması gerekir .
Priz atması yapılmış gibi kablo eksikliği var ( başka bir sebebten ek taşıması olabilir .)
Kablolar ( faz ve nötr siyah ) aynı renkler olması iyi değil .

Kombi enerjiyi nereden alıyor konu prizin üstünde siğorta veya priz var gibi duruyor .
kombi enerjiyi sigortasından alıyor . acaba takılmadı yada çıktı mı diye boruya baktım. o bir kablo hiç gözükmüyor . yanında bir priz daha var onda da şu tek duran siyah kablonun yanında kırmızı bir kablo var . ev 2016 yapımı fakat biraz üstün körü işçiliği var . ilk geldiğimde prizden fişi çekince prizler komple fişle geliyordu ben sıktım .

kombi enerjiyi sigortasından alıyor . acaba takılmadı yada çıktı mı diye boruya baktım. o bir kablo hiç gözükmüyor . yanında bir priz daha var onda da şu tek duran siyah kablonun yanında kırmızı bir kablo var . ev 2016 yapımı fakat biraz üstün körü işçiliği var . ilk geldiğimde prizden fişi çekince prizler komple fişle geliyordu ben sıktım .

Yerinde tesbiti ile çözüme kavuşturulması .

Normalde prize faz nötr ve toprak olmak üzere 3 kablo gelmesi gerekir. Anlaşılan sizin prizinizi buat gibi kullanılıp o prizden başka bir prize kablo çekmişler. Fotoğraftaki prizde faz veya nötr bir damar eksik gözüküyor, tesisatı takip edip eksik olan kabloyu bulmanız gerekir.
1,5 mm2 kablo 15 A e kadar dayanabilir. Kablonun kaliteside önemli, sınırlarda olduğunuz için kabloyu 2,5mm2 ile değiştirin ama ara kabloda antigron uygun olmaz H05VV-F tipi kablo kullanın. Piyasada TTR derseniz anlarlar.

faz kısmı eksik anladığım kadarıyla . görünce acaba oradan kombinin sigortasına mı çektiler diye düşündüm çünkü yanında kombi sigortası var . onun takibini yapıp tamamlayacak bilgim yok herhalde o priz öyle kalacak. evdeki diğer prizlerin kabloları hep sarı ve siyah mesela . birinde kahverengi de vardı . elektirikden anlamam ama farklı renklerde olması gerekiyor diye düşünüyorum .
Yerinde tesbiti ile çözüme kavuşturulması .
öyle uzaktan olacak iş değil karışık iş.
Evde kullanılan , alternatif akım dediğimiz elektrik sistemınde ( araclardaki gibi ) + ve - olmaz. Resımde, bir kutupda 1 diğerinde 2 kablo görunuyor. Ya , 1 kablo olana atlama yapmarken cıkmıs veya kablo alınmamaıs, yada diğerinden yandakı anahtara faz atlaması yapılmış. Forumda eskı uyesiniz ama, gelin siz tesisatcı bir arkadasdan yardım alın. Canınıza, malınaza zarar gelmesin.

"Prizlerde 1.5'luk kablo kullanılmaz. En az 3x2.5 olmalıdır." ara kablodan bahsediyor, Ya yükü bir başka ara kabloya dagıtın yada hepsini aynı anda kullanmayın, en iyisi 2.5 mm lık kablo yaptırın.
sağolun 2.5mm ttr tavsiyesi geldi kabloyu o şekilde değiştireceğim . ısınma gibi bir sorun olursa başka bir prizden de yardım alacağım normalde 2 prize dağıtmıştım birinde 1000 watt birinde 1800 watt vardı 2 senedir sorun yaşamamıştım.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri