Kontrol Kalemi

Fikse makinası nedir ne işe yarar

Fikse makinası nedir ne işe yarar

  Fikse makinasını anlamak için Fikse ne demek anlamak gerekiyor. Yüksek bükümlü çok katlı ipliklerde bükümü sabitlemek ve oluşan statik elektriklenmeyi önlemek için ipliğin rahat çalışabilmesini sağlamak amacıyla ısı verilmesi ile iplikte kalıcı şekil değiştirme işlemidir. Bu işlem buharlı ya da buharsız yapılabilir.

  Bükümlü iplikler, ipliğin bobinden boşaltılması sırasında bükümü açma eğilimine girerler. Çünkü gergin iken bükümlü ip gevşer, iplik genellikle birkaç ilmek olarak bir araya gelebilir.  Ve ters yönde kendi üstüne büklümleşerek oluşan bu büklümler daha sonraki iplik prosesleri boyunca ipliğin kopmasına yol açabiliyor. Dokumada ve örme kumaş oluşumu sırasında ipliğin kendi üzerine kıvrımlanması neden olur? Sebep düşük kalitede kumaştır. Büküm açılmasına ve ipliğin büklümleşmesine karşılık ipliğin dayanımının arttırılması için ne yapılır? Bükümün fikse yapılması gereklidir.

  Bükümün fikse edilmesi için en basit ve yaygın olan yöntem nedir? Yüksek sıcaklıkta, bükümlü iplik üzerine su veya buhar uygulanmaktadır.

  Sonuç olarak fikse makinası, yüksek bükümlü, çok katlı ve sentetik filament ipliklerde bükümü stabilize etmek için vardır. 100 °C’nin üzerindeki sıcaklıklarda buhar ile yapılan yüksek sıcaklıktaki vakumlu buharlama işlemi fikse makinası ile yapılır.  .

  Fiksaj İşleminin Yapılışı

  Sentetik mamullere Fiksaj işlemi nasıl yapılır? Fiksaj işlemi iplik ve kumaş hâlinde yapılır.

  Sıcak hava ile Fiksaj diğer adı ile termofikse: Bu işlem genellikle ramözde, sıcak hava altında kumaşın gerdirilerek yapılır Kısaca fikse edilme işlemine verilen isimdir.   İşlem süresi ne kadar sürer? Materyale bağlı olarak 10 saniye ile 3 dakika arasında değişkenlik gösterir. .

  Sıcak su ile Fiksaj diğer adı ile hidrofikse: Kumaşlar, levent üzerine sarılır; iplikler, bobin hâlinde basınçlı aparatlarda sıcak su verilerek işlem tamamlanır.

  Sıcak buhar ile Fiksaj: Kumaşlar, levent üzerine sarılır; iplikler, bobin hâlinde bu defa basınçlı aparatlarda buhar verilerek işlem tamamlanır. 

  Fiksaj ile Sağlanan Özellikler

  • Fikse makinası kullanıldığında kumaşa buruşmazlık özelliği kazandırılmış olur.
  • Liflerin buruşma eğilimi de azalır. Isı ile polyester mamullerin boyama sırasında ence ve boyca stabil kalmasını sağlanır.
  • Fikse makinası uygulanmış mamule halat hâlinde de terbiye işlemleri yapılabilir.
  • Fikse makinası Termofiksaj, mamulün boya alımını etkiler.
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ