Kontrol Kalemi

Doğalgaz Topraklaması

Doğalgaz Topraklaması

  Doğalgaz tesisatın içinde ilerleme halinde sürtünmeden dolayı borularda statik bir elektrik meydana gelir. Eğer borudaki topraklama tesisatı kişiler tarafından bulunmaz ve tesisatta bir gaz kaçağı meydana gelirse, oluşan bu statik elektrik oldukça tehlikeli bir hale gelerek binada patlamaya sebebiyet vererek can ve mal kayıplarını oluşturabilmektedir. Ankara doğalgaz topraklaması işlemi, özellikle bu tip patlamaların önüne geçmek ve can kayıplarını bitirebilmek adına topraklama hizmetinin alınmasını zorunlu bir hale getirmiştir.

  Nasıl Yapılır?

  Topraklama işlemi belirli aşamalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Tüm aşamalar bitirildikten sonra ise, kişilerin işlem hakkında detaylı bir bilgi sahibi olabilmesi için Ankara topraklama raporu sunularak bu şekilde çalışma sonlandırılır. Topraklama çalışmasına elektrik panosundaki değerler ölçülerek bu şekilde gerekli olan kontroller sağlanır. Bu kontrollerin hemen akabinde ise doğalgaz hattı en uygun şekilde topraklanacaktır. Böylelikle meydana gelen statik elektrik tesisat borusuna değil, direk olarak toprağa indirilerek olası bir tehlike bertaraf edilmiş olur. İşlemin sonlanmasından sonra ise, binanın doğalgaz tesisatı topraklama ölçümü tamamlanmıştır ibaresi barkod olarak binada görülmeye başlanacaktır.

  Öte yandan bu çalışmaların önemi paratoner konusunda da sıklıkla kişilerin karşısına çıkmaktadır. Zira bu dönemde temelin son derece güvenilir bir şekilde oluşturulmasından sonra, ilgili işlemler uzman ekipler tarafından yapılmaya başlanır. Ankara paratoner konusunda da tüm temel güvenilir bir şekilde araştırıldıktan ve topraklama işlemleri bittikten sonra çalışmalar başlamış olacaktır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ