Kontrol Kalemi

Aselsan’ın insansız kara aracı “Kaplan”

Aselsan’ın insansız kara aracı “Kaplan”

  Bomba imha ve inceleme ekipleri tehlikeli görevlerde, kendilerinin ve şehirlerin güvenliğini sağlamak için son teknoloji “kaplan” isimli bomba imha robotlarını kullanıyor.

  Polis, gerek bomba imha ekiplerinin güvenliğini sağlamak gerekse şehirlerin korunmasında son teknolojiyi yararlanmak için kullanılmaya başlayan yeni nesil bomba imha robotları, yurt genelindeki birçok kente dağıtıldı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı bomba imha ve inceleme ekipleri tehlikeli görevlerini, aldıkları eğitim ve teknolojik araçları sayesinde başarıyla yerine getiriyor.

  Genel Müdürlük envanterine yeni giren yerli üretim “kaplan” isimli bomba imha robotları ise zorlu görevlerinde bomba imha ekiplerinin en büyük yardımcısı oluyor.

  Bomba imha ekiplerinin de tasarımına katkıda bulunduğu robotlar, yurt genelindeki bazı illerde bomba imha ekiplerine dağıtıldı. Bununla ilgili personele verilen eğitimler de tamamlandı. Yeni nesil robotlar, yurt dışındaki örneklerine oranla içerdiği daha fazla özellikle dikkat çekiyor.

  Şüpheli paket ihbarlarında kullanılan robotlar, bomba imha uzmanlarının da güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlıyor.

  Zorlu testlerden geçti

  ASELSAN tarafından üretilen “Kaplan İnsansız Kara Aracı“, yüksek hareket kabiliyetine sahip. Kontrol konsoluyla uzaktan komuta edilebilen son teknoloji ile donatılan robot, yeni nesil ürün olma özelliği taşıyor. Uluslararası çalışabilirlik standartlarına uygun esnek mimarisi sayesinde, araçlara yeni görev senaryoları ve faydalı yükler kolaylıkla entegre edilebiliyor.

  Kaplan’ın kontrol konsolu arayüzleri sayesinde kullanıcıya zor durumlarda destek vererek iş yükünü hafifletecek ve durum farkındalığını artıracak şekilde tasarlandı.

  Bu yeni nesil aracın donanımı güvenilir, denenmiş, askeri standartlarda ürünlerden seçildi, tüm sistem kapsamlı çevre şartları testlerinden geçirilerek zorlayıcı şartlar için kullanıma hazır hale getirildi.

  Kaplan, modüler yapısı sayesinde görev gereksinimlerine göre farklı faydalı yükler ile kolaylıkla donatılarak, keşif gözetleme, toprağa gömülü mayın veya uzaktan komutalı patlayıcıları tespit ve imha etme, elektronik harp gibi birçok görevde de kullanılabiliyor.

  KBRN personeli

  Öte yandan Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü bünyesinde KBRN eğitim alan özel ekipler de görev yapmaya başladı. Şüpheli paketlerdeki olası patlayıcıların KBRN özelliğini taşıması durumunda bu ekipler devreye giriyor.

  Özel kıyafetlerini giyen ekipler aldıkları tedbirlerin ardından KBRN özelliği bulunan patlayıcıya müdahale ediyor. ABD’de de eğitim alan bu uzmanlar, yurt genelindeki bazı illerde de görev yapmaya başladı.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ