Kontrol Kalemi

Arkadaşlık sitelerinde canlı yayın

Arkadaşlık sitelerinde canlı yayın

  Son 1-2 yılda arkadaşlık hizmeti sahipleri, yeni özellikler eklemeden kitlenin ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarını farketti. Herkes açıkçası kaydırmalardan, tek çift seçim algoritmalarından, her türlü kişilik testlerinden ve daha pek çok şeyden bıktı. Kullanıcılar sadece ilginç insanlarla iletişim kurmak ve gelecek vaat eden yeni tanışmalar istiyor!

  Son zamanlarda pek çok arkadaşlık sitesi ve uygulamasının görüntülü iletişime odaklanmaya başlaması ve kitlelerine tamamen yeni bir iletişim deneyimi sunmak için çevrimiçi görüntülü sohbetler ve video akışları eklemesi beklenmektedir. Ve mükemmel sonuçlar verdiği söylenmelidir.

  Görüntülü sohbet ve canlı yayın — aynı şey değiller

  Bir çevrimiçi arkadaşlık uygulamasındaki görüntülü sohbet özelliği yeni bir şey değildir. Ve pandemi sırasında, görüntülü arkadaşlığa talebinin artması ile hemen hemen tüm popüler arkadaşlık platformları tarafından uygulamalarına görüntülü sohbetler eklendi: Hinge, Tinder, Bumble, Match, Liveli, Luvr, Clover ve diğerleri.

  Bununla birlikte, başbaşa görüntülü arkadaşlık — görüntüyü arkadaşlık sitelerinde ve uygulamalarında kullanma seçeneklerinden yalnızca biridir. Örneğin, popüler platformlarda uygulanan birkaç sıra dışı fikre bir göz atalım.

  • Hinge — profilde 30 saniyelik videolar. Durağan bir fotoğraf yerine kısa bir video yükleyebilir, kendinizden bahsedebilir, hayatınızı, hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı gösterebilirsiniz. Neredeyse tam bir hareket özgürlüğü. Oldukça bilgilendirici ve sıradışı!
  • Tinder — 2 saniyelik video döngüleri, Tinder Loop. Instagram’da uzun süredir benzer bir şey mevcuttur (Bumerang). Video döngülerinin kısa bir bölümü, ilginç bir animasyon efekti yaratıyor. Buna imza ekleyebilir ve bu gönderide tam olarak neyi göstermek istediğinizi söyleyebilirsiniz. İlginç bir şekilde, profillerine Tinder Loop ekleyen kullanıcıların çağrı süresinde %20 artış görülmüştür (TechCrunch’a göre).
  • Match — hikayeler. Bu özellik birçok yönden klasik Instagram Hikayeleri formatına benziyor ancak arkadaşlığa vurgu yapmaktadır. Kullanıcılar video ve fotoğraflı “Bir Match Hikayesi” indirebilir. Böyle bir hikayenin süresi 60 saniyeden fazla değildir. Ama birkaç tane olabilir.

  Tüm bu özellikler, yalnızca arkadaşlık siteleri ve uygulamalarında iletişimi daha çeşitli kılmak için değil aynı zamanda kullanıcıların bir ilişki için ideal adayı bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İnternet teknolojilerinin hızlı gelişimi göz önüne alındığında, video ile ilgili daha çok ilginç yenilikler göreceğiz.

  Ama asıl noktaya geri dönelim — çevrimiçi görüntülü sohbet ile canlı yayın arasındaki fark nedir? Aslında, bu fark çok önemlidir. Görüntülü sohbette, bir kişiyle yüz yüze iletişim kurarsınız. Ve video akışı istediğiniz sayıda kişinin yayınınıza bağlanabileceği anlamına gelir.

  Canlı yayın neden internet arkadaşlık platformlarında popüler hale geldi?

  Zaten yeterince özel hizmet varsa, video akışı işlevini arkadaşlık uygulamalarına eklemenin amacı nedir gibi görünebilir. İşte popüler video akış sitelerinden bazıları: Twitch, Smashcast, Mixer, YouTube, Bigo Live, Afreeca ve diğerleri.

  İlk bakışta, çevrimiçi arkadaşlık platformları için canlı yayına özel bir ihtiyaç yoktur. Fakat yakından bakarsak, bu özelliğin aslında gerekli ve faydalı olduğunu göreceğiz.

  Gerçek şu ki, klasik anlamda video akışı artık arkadaşlık için değil tamamen farklı ihtiyaçlar için netleştirilmiştir:

  • video oyunu oynanışını ve gösterimini yayınlamak;
  • izleyicilerden bağış toplamak;
  • kendini tanıtma ve benzeri.

  Örneğin, bir çiftin Twitch’te nasıl tanıştığına ve bunun güçlü bir romantik ilişkinin başlangıcı olduğuna dair çok hikaye duydunuz mu? Tabii ki, böyle durumlar var. Ancak bunlar kuraldan ziyade istisnadır.

  Uygulamalarda ve arkadaşlık sitelerinde canlı yayın özellikle potansiyel bir çift bulmaya yöneliktir. Veya en azından kitle ve akışın sunucusu arasındaki iletişim için. Bu tür akışlar daha kişisel, yaratıcı ve hatta bir anlamda duygu içerir. Ve beklentiler çok büyüktür. Akışınızın bir arkadaşlık uygulamasının milyonlarca kitlesine sunulacağını hayal edin. Bu şekilde ilginizi çeken birini bulma şansı, başarılı bir tanışma umuduyla yabancıların fotoğraflarını sonsuza kadar sola ve sağa kaydırmaktan çok daha yüksek olduğuna katılıyoruz.

  Evet, şimdiye kadar uygulamalarda ve arkadaşlık sitelerinde canlı yayın yapmak o kadar yaygın değildi. Ve çoğu popüler platform yeni trende katılmamış olsa da, başka bir çevrimiçi arkadaşlık formatına — çevrimiçi görüntülü sohbetlere — incelemenizi öneririz.

  Çevrimiçi görüntülü sohbet: arkadaşlık uygulamalarına ve canlı akışa bir alternatif

  Pek popüler olmayan çevrimiçi görüntülü sohbet Bazoocam ile başlamak istiyoruz. Bu aslında klasik bir görüntülü sohbettir ancak video akışlarını desteklemektedir. Kendi akışınızı başlatabilir ve istenirse diğer kullanıcılar buna izleyici olarak bağlanabilmektedir. Ancak Bazoocam’deki denetimin çok tartışmalı olduğunu anlamak önemlidir. Bu nedenle, sitedeki akışların çoğu çok açık seçiktir. Ve gelecek vaat eden tanıdıklar için Bazoocam’daki bu format uygun değildir.

  Farklı bir hikaye — chatrandom.com, ome.tv, coomeet.chat/tr, chathub.cam ve diğerleri gibi alternatif görüntülü sohbetler. Klasik anlamda canlı akış işlevi sunmasalar da, çevrimiçi arkadaşlık için hala harikadırlar. Üstelik birçoğu gerçekten eşsiz fırsatlar sunuyor. Örneğin, OmeTV’de yerleşik bir mesaj çevirmeni, benzersiz bir cinsiyet filtresi olan CooMeet ve ilgi alanlarına göre Chatrandom temalı sohbet odaları bulunur. Herkes tam olarak kendisine en uygun platformu bulabilir.

  Bu arada, son birkaç yılda (pandemi nedeniyle de dahil olmak üzere), birçok popüler blogcu görüntülü sohbetlere katıldı ve burada videoları için içerik kaydetti. Örneğin, YouTube yıldızı Emma Chamberlain doğum günü partisini Omegle’de yaptı ve 35 milyon takipçisi olan popüler Tiktokçu Michael Le, genellikle rastgele kullanıcıların Web’de bir idolle tanışmaya verdiği tepkileri kaydettiği bir görüntülü sohbette görünüyor. Ve bunlar yüzlerce ve binlerce örnekten sadece birkaçı! Blogcular ve tiktokcular görüntülü sohbetlere olan ilgiyi daha da artırıyor. Bu, popülerliklerinin artmaya devam edeceği anlamına geliyor.

  Özetleyelim

  Pekala, şimdi canlı akışın günümüzün arkadaşlık siteleri ve uygulamaları için ne kadar önemli olduğuna karar vermek için tüm “Avantaj” ve “Dezavantaj” öğelerini tartalım.

  Formatın avantajları:

  • geniş bir kitleye kendinizden bahsetme fırsatı;
  • olağandışı iletişim formatı;
  • yaratıcılık için geniş alan.

  Dezavantajları:

  • romantik arkadaşlık konularında tartışmalı beklentiler;
  • çok fazla rekabetçi hizmet;
  • hala klasik arkadaşlık hizmetlerini tercih eden çok aktif bir kitle olmaması.

  Anladığımız şu ki, görüntülü iletişim ve görüntülü arkadaşlık formatıyla ilgileniyorsanız, video akışı hizmetleri yerine çevrimiçi görüntülü sohbeti kullanmak daha iyidir. Şu anda, canlı yayın formatı potansiyel bir çift bulmak için hala uygun değildir. Belki gelecekte bu değişecek ama şu ana kadar ortaya çıkan resim bu.

  Size ilginç ve gelecek vaat eden tanışmalar diliyoruz. Farklı platformlar kullanın ve aramalarınız istediğiniz sonucu vermese dahi asla pes etmeyin. Her şey önünüzde!

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ