Kontrol Kalemi

Alternatif Akım ve Doğru Akımın Tanımı

Alternatif Akım ve Doğru Akımın Tanımı

  Elektron adı verilen küçük parçaların iletken üzerindeki hareketine akım denir. Akım doğru akım ve alternatif akım olmak üzere iki çeşittir;

  Doğru Akım

  Zamanla yönü  değişmeyen sürekli aynı yönde ve akan akıma doğru akım (DC veya DA) denir. Doğru akımın yönü  hep sabit olduğundan frekansıda yoktur.

  Değişken Doğru Akım

  Zamanla yönü değişmeyen fakat şiddeti değişen akıma değişken doğru akım denir.

  değişken dc

   

  Düzgün Doğru Akım

  Zamanla yönü ve şiddeti değişmeyen akıma düzgün doğru akım denir. Düzgün doğru akım, doğru akım kaynaklarından ve alternatif akımı doğru akıma çeviren doğrultmaç devrelerinden elde edilir.

  d_zg_n_do_ru_ak_m

   

  Doğru Akım Nereden  Elde Edilir

  -Pil
  -Akümülatör
  -Dinamo
  -Doğrultmaç Devresi (Alternatif akımı doğru akıma çevirir.)
  -Güneş pili

  Doğru Akım Yaygın Olarak Hangi Alanlarda Kullanılır

  -Radyo, Televizyon
  -Elektrikli Araçlarda bunlara Tren, Metro, Tramvayda dahildir.
  -DC motorlarda
  -Elektromıknatıslarda
  -Redsensörlü kaynak makinelerinde
  -Haberleşme cihazlarında
  -Maden arıtma ve maden kaplamacılığında

  Alternatif Akım

  Alternatif-Akım

  Zamanla yönü ve şiddeti değişen alternatör tarafından üretilen akıma alternatif akım denir. İngilizce AC, türkçe ise AA olarak gösterilir. Şehir şebekesinde, evlerde,alternatif akım kullanılmaktadır. Alternatif akım saniyede bir değişim sarf eder ve buna frekans adı verilir. Frekansın birimi Hertz’dir ve Hz ile gösterilir.
  Günümüzde elektrik akımının %90’ı alternatif akım olarak kullanılır. Bunun nedeni ise altenatif akımın taşınması, yükseltilmesi, düşürülmesi ve değiştirilmesi kolaydır.

  Alternatif Akım Nerede Kullanılır

  Evlerimizde kullandığımız hemen hemen bütün cihazlar şehir şebekesinden elde edilen alternatif akım kullanılır. Televizyon, Radio, Şarj aletleri gibi cihazlar alternatif akımı doğrultmaç devreleri ile doğru akıma dönüştürerek kullanır. Geri kalan tüm buzdolabı, fırın, bulaşıkmakinası gibi beyaz eşya ve elektrikle çalışan cihazlar alternatif akım kullanır.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan Can dedi ki:

   Merhabalar,

   Doğru akım tanımında vermiş olduğunuz “Zamanla yönü ve şiddeti değişmeyen sürekli aynı yönde ve aynı şiddette akan akıma doğru akım (DC veya DA) denir” ifadesinde akım şiddeti kavramının çıkartılması gerektiğini düşünüyorum. Zira doğru akım sadece akımın tek yönlü olarak aktığını ifade eden bir kavram.

   Zaten alt sınıflandırmada değişken ve düzgün doğru akım olarak ikiye ayrılmış. Burada değişken doğru akımın şiddetinin değiştiği söylenmiş. Bu yüzden bence ilk tanımla çelişiyor.

   Yani yönü ve şiddeti değişmeyen akım doğru akım ise nasıl şiddeti değişen bir akım değişken doğru akım olarak ifade edilebilir ? Verilen doğru akım tanımının dışına çıkılmış olur.

   Bu nedenle doğru akım sadece akım yönü değişmeyen akıma denir. Elektronlar bir potansiyelden diğerine doğru akar. Akan elektronların sayısı değişkenlik gösterebilir.

  BİR YORUM YAZ