KontrolKalemi.Com

Alternatif Akım ve Doğru Akımın Tanımı

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Elektron adı verilen küçük parçaların iletken üzerindeki hareketine akım denir. Akım doğru akım ve alternatif akım olmak üzere iki çeşittir;

Doğru Akım

Zamanla yönü  değişmeyen sürekli aynı yönde ve akan akıma doğru akım (DC veya DA) denir. Doğru akımın yönü  hep sabit olduğundan frekansıda yoktur.

Değişken Doğru Akım

Zamanla yönü değişmeyen fakat şiddeti değişen akıma değişken doğru akım denir.

değişken dc

 

Düzgün Doğru Akım

Zamanla yönü ve şiddeti değişmeyen akıma düzgün doğru akım denir. Düzgün doğru akım, doğru akım kaynaklarından ve alternatif akımı doğru akıma çeviren doğrultmaç devrelerinden elde edilir.

d_zg_n_do_ru_ak_m

 

Doğru Akım Nereden  Elde Edilir

-Pil
-Akümülatör
-Dinamo
-Doğrultmaç Devresi (Alternatif akımı doğru akıma çevirir.)
-Güneş pili

Doğru Akım Yaygın Olarak Hangi Alanlarda Kullanılır

-Radyo, Televizyon
-Elektrikli Araçlarda bunlara Tren, Metro, Tramvayda dahildir.
-DC motorlarda
-Elektromıknatıslarda
-Redsensörlü kaynak makinelerinde
-Haberleşme cihazlarında
-Maden arıtma ve maden kaplamacılığında

Alternatif Akım

Alternatif-Akım

Zamanla yönü ve şiddeti değişen alternatör tarafından üretilen akıma alternatif akım denir. İngilizce AC, türkçe ise AA olarak gösterilir. Şehir şebekesinde, evlerde,alternatif akım kullanılmaktadır. Alternatif akım saniyede bir değişim sarf eder ve buna frekans adı verilir. Frekansın birimi Hertz’dir ve Hz ile gösterilir.
Günümüzde elektrik akımının %90’ı alternatif akım olarak kullanılır. Bunun nedeni ise altenatif akımın taşınması, yükseltilmesi, düşürülmesi ve değiştirilmesi kolaydır.

Alternatif Akım Nerede Kullanılır

Evlerimizde kullandığımız hemen hemen bütün cihazlar şehir şebekesinden elde edilen alternatif akım kullanılır. Televizyon, Radio, Şarj aletleri gibi cihazlar alternatif akımı doğrultmaç devreleri ile doğru akıma dönüştürerek kullanır. Geri kalan tüm buzdolabı, fırın, bulaşıkmakinası gibi beyaz eşya ve elektrikle çalışan cihazlar alternatif akım kullanır.

 

Beğen
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ