Kontrol Kalemi

Access Point Tavsiye

Access Point Tavsiye

  Daha önceki yazımızda akım korumalı prizler hakkında genel bilgi ve tavsiye niteliğinde bir yazı paylaşmıştık. Bu yazımızda ağ ürünleri grubunda bulunan ve son zamanlarda popüler olan Access point veya diğer ismiyle menzil genişletici hakkında genel bilgi verip Access point tavsiye modelleri vereceğiz. Genel olarak ülkemizde kullanıcılar Access point ve modem ürünlerini özellik ve görsel açıdan benzetip karıştırmaktadır. Fakat her iki üründe farklı işlev ve özelliklere sahiptir. Modem, dsl bağlantısı ile ana internet dağıtıcı görevini görür. Access point’de ise bu durum tamamen farklıdır. Access point’de ise herhangi bir dsl kablosu girişi yoktur. Modemden gelen interneti farklı noktalara taşımak için kullanılır. Kablolu bağlantıyı kablosuza çevirdiği gibi kablosuz bağlantıyı da kablosuza çevirmektedir. Böylelikle kablolu veya kablosuz bağlantılara erişemediğimiz noktalarda access point kullanarak interneti farklı noktalara dağıtırız.

  Türkiye’de kullanıcılar genel olarak internet sağlayıcıların verdiği standart tip modemleri kullanmaktadır ve internet bağlantısında sorun yaşamaktadır. Bazen uzak mesafelerde çekim sorunu bazen de internet hızında yaşanan düşüklüklerden dolayıdır. Bu tarz sorunları çözmek için Access point kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ev, ofis, otel gibi yerlerde de internet bağlantısının birçok noktaya dağıtmak içinde kullanılmaktadır.

   

  Access Point Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

  Kullanıcılar özellikle Access point aldıktan sonra kurulum aşamasında sıkıntı yaşamaktadır. Bunun için kurulumu basit ve kolay olan Access point tercih etmekte fayda vardır. Ayrıca Genellikle kullanıcılar kablosuz access point alırken tıpkı modemlerde olduğu gibi 300-600 Mbps gibi kavramlarla karşılaşmaktadır. Kullanıcılar bu özellik de, Access point aldığı zaman bu hızlara erişeceğini düşünmektedir. Fakat durum biraz farklıdır. Bu vurgulanan özellikler maksimum desteklediği Mbps bazında hızdır. Ülkemizde ise internet sağlayıcılarının maksimum sağladığı hızlar 8 ile 50 Mbps arasında değişmektedir ve kullanıcılar bu hız aralıklarında ki paketlerden birine sahiptirler. Yani kısacası Access point, varolan internet bağlantınızın hızını arttırmaz. Fakat kablolu ve kablosuz erişmek istediğiniz noktalara dağıtır.
  Öncelikle bir Access point almadan kullanacağınız ortamı ve belirlemeniz gerekir. Çünkü bazı modeller dış ortam Access point ve iç ortam Access point olarak satılmaktadır. Diğer dikkat edeceğimiz noktaları ise şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Anten çekim gücü (dBi)
  • Çıkış (İletim) Gücü (dBm): Kısacası modemin çekim mesafesi diyebiliriz. Örnek; <30dBm(EIRP)
  • Kablosuz Standartları: IEEE 802.11n, 802.11g, 802.11b olarak değişmektedir.
  • Frekans Değeri: Örnek olarak 2.4 Ghz ve 5.0 Ghz gibi özelliklerde belirtilir.

  Yukarıda listelediğimiz özellikleri ve Access point kullanılacak alanı ve bağlanılacak cihaz sayısına göre cihaz almanız tavsiyemizdir. Tavsiye kısmına gelirsek listemizin ilk sırasında kurulumunun kolaylığı ile öne çıkan Powermaster Pwr-07 var.

  Powermaster Pwr-07 300Mbps Access Point – Repeater

  Yeni satışa sunulan Pwr-07 Access point tavsiye listemizde ilk sırada. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Türkiye’de kullanıcılar genelde Access point kurulum konusunda karışık arayüzler nedeni ile sıkıntı yaşadığını belirtmiştik. Powermaster Pwr-07 de ise durum çok farklı, Türkiye’nin kurulumu en kolay Access point sloganı ile satışa çıkan ürün ilk günlerden talep gördü. Kurulumunun basit olması sayesinde kullanıcılar zorlanmadan rahatlıkla kurulumu yapabilmektedir. 2 adet 5dBi gücünde anteni ile 2.4 GHz frekans bandını kullanarak 20dBm iletim gücüne sahiptir. Repeater özelliğide olan modelde kablosuz bağlantınızında çekim mesafesini rahatlıkla genişletebilirsiniz. Ayrıca client özelliği ile de kablosuz bağlantınızı kablolu bağlantıya da çevirebilirsiniz. Özellikle Ev ve ofis tarzı kullanıcılar için uygun fiyatıyla tercih edilebilir. Ürünü satın alan ve almak isteyen kullanıcılar, resimli kurulum sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  Powermaster Pwr-07 Access Point Kurulum (Resimli Anlatım)

  Diğer Access point önerisinde bulunduğumuz modelleri ise şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Tenda N301 4 Port 300 Mbps Router Ap Repeater
  • Tenda Nova MW3 Mesh Kablosuz Access Point
  • Tp-Link TL-WA801ND 300 Mbps 2 Anten Kablosuz Access Point
  • Tenda O3 5 Km Mesafe 150 Mbps Dış Mekan Access Point

  Yukarıda kurulumunun kolaylığından bahsettiğimiz Powermaster Pwr-07 access point modelini aşağıdaki bağlantıdan satın alabilirsiniz.

  https://www.merterelektronik.com/Powermaster-PWR-07-300-Mbps-Access-Point-Repeater-Kablosuz-Router,PR-50878.html

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ