Kontrol Kalemi

ABB ve Kawasaki işbirliği temelli robotlara dünyanın ilk ortak arayüzünü geliştirdi.

ABB ve Kawasaki işbirliği temelli robotlara dünyanın ilk ortak arayüzünü geliştirdi.

  Endüstriyel otomasyon ve robotik alanında birer global lider olan ABB ve Kawasaki Heavy Industries, işbirliği temelli robotlar için dünyanın ilk ortak işletim arayüzünü 19-22 Haziran’da Almanya Münih’te yapılan automatica fuarında sergiledi.

  Ortak arayüz çoğu sektörde kalifiye eleman eksikliğini gidermeyi de amaçlıyor. Örneğin Japonya’da her beş kişiden biri gelecek on yıl içinde emekli olacak.
  Dünyada işbirliği temelli robot talebi endüstriyel robot pazarındaki büyüme hızının önüne geçti. Kullanması basit bu robotlar yeni kullanıcılarını da kendi yaratıyor. Sanayi robotlarındaki zor öğrenme sürecine gerek duymayan işbirliği temelli robotlar, özel eğitim almadan programlanıp kullanılabilme özelliği ile en çok küçük ve orta boy işletmelere yarar sağlamakta.

  “Cobot” denilen işbirliği temelli bu robotlar, herhangi bir çalışan tarafından kullanılabilir ve eleman eksikliğini giderebilir. Fabrikaların hemen her yerinde, özel güvenlik bariyerleri olmadan çalışabilme esnekliği sayesinde, cobotlar ani ve beklenmedik talep artışı dönemleri için idealdir.
  ABB Robotik Genel Müdürü Per Vegard Nerseth yeni arayüz hakkında: “En gelişmiş teknoloji ürünü olan endüstri standardı arayüz, işbirliği temelli robotların yayılmasını daha da hızlandıracak. Çok sayıda üreticiye esneklik ve ölçeklenebilirlik kazandıracak ve dünyada kalifiye endüstriyel işgücüne cazip iş alanları yaratacak.”
  Arayüz ABB ve Kawasaki tarafından Kasım 2017’de açıklanan işbirliğinin sonucudur Proje bilgi paylaşımının, işbirliğine dayalı otomasyonun ve özellikle çift kollu robotların yararları hakkında farkındalık yaratmaya odaklanmıştır. Bu arayüz, akıllı telefon benzeri navigasyon ve simgelerle basit ve sezgisel insan–robot etkileşimi sağlama özelliğine sahiptir.

  Precision Machinery and Robot Company Kawasaki Heavy Industries Genel Müdürü ve Başkanı Yasuhiko Hashimoto arayüz hakkında şu yorumu dile getirdi: “Bu büyük adımı ABB ile birlikte attığımız için çok memnunuz. İşbirliğine dayalı otomasyon çağına bir işbirliği kurarak adım atmamız en doğal yaklaşımdı. İşbirliğine dayalı robotlar üretim süreçlerini daha esnek ve verimli hale getirerek giderek azalan işgücüne rağmen fabrikalarımızı çalışır halde tutarak topluma büyük bir katkı sunacak.”
  Münih’te gerçekleşen automatica fuarının Doğu Kapısı yakınında bulunan ortak iş birliği otomasyon demosunda, Kawasaki’nin benzersiz çift kollu SCARA robotu “duAro” ile ABB’nin çift kollu YuMI® robotu birlikte çalışmaktadır.

  İşletim arayüzünü geliştirmenin yanı sıra ortak güvenlik standartları oluşturmak gibi başka konular da işbirliği kapsamında ele alınıyor. Geleneksel endüstriyel güvenlik standartları yılların uygulama pratiklerine spesifik parametreler eklenerek geliştirilmiştir. İşbirliğine dayalı otomasyonun güvenlik konusunda hedefi, çalışanların güvenliğini sağlayan, ama cobotların işlevlerini de gereksiz yere kısıtlamadan çalışmaya olanak veren güvenlik standartları geliştirmektir.

  ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında küresel hizmet sunan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneğini sürdüren ABB bugün, iki belirgin değer önerisiyle sanayide dijitalleşmenin geleceğini yazıyor: Herhangi bir santraldan herhangi bir prize elektrik getirmek ve doğal kaynaklardan bitmiş ürüne kadar endüstrileri otomatikleştirmek. Tam elektrikli uluslararası FIA motor sporları sınıfı olan Formula E’nin isim ortağı ABB, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere e-mobilitenin sınırlarını zorlamaktadır. ABB 100’den fazla ülkede yaklaşık 135,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. new.abb.com/tr

  ABB Robotik endüstriyel ve işbirliği temelli robot üretimi ve gelişmiş dijital hizmetler alanlarının öncüleri arasındadır. Dünyanın önde gelen robotik ürünleri tedarikçisi olarak 53 ülkede ve 100’den fazla lokasyonda hizmet veriyoruz. Sağladığımız 400.000’den fazla robot çözümü, çok sayıda sektörde ve imalat uygulamasında halen çalışmakta. Müşterilerimize her gün esneklik, verimlilik, emniyet ve güvenilirlik sunuyor, aynı zamanda geleceğin bağlı ve işbirliği temelli fabrikasına doğru yol alıyoruz. www.abb.com/robotics

  Kawasaki 120 yıldan uzun bir süre önce kuruldu ve bünyesindeki farklı bölümlerin birlikte çalışarak oluşturduğu sinerji ile çığır açan ürünleri global çapta üretiyor ve bu doğrultuda sürekli gelişiyor. Kawasaki günümüzde kara, deniz ve hava sektörlerinin ötesinde daha pek çok alanda global kabul görmüş bir liderdir. Bünyesindeki 35,800 çalışanı ile çevre ve enerji altyapısı, makine ve robotik, deniz, demiryolu ve uzay taşımacılığının yanı sıra motosiklet ve jet ski gibi kişisel ulaşım araçlarının üretimine kadar global boyutta faaliyet göstermektedir. global.kawasaki.com

  Kawasaki Robotics dünyanın önde gelen endüstriyel robot ve robot otomasyon sistemleri üreticisidir. Geniş bir ürün yelpazesine sahiptir ve yaklaşık 50 ülkede 180.000 robot kurulumu yaptı. Japonya’nın öncü şirketlerinden Kawasaki 50. kuruluş yılını 2017’de kutladı. Dünyanın önde gelen robot üreticisi olarak endüstriyel üretici konumundan tam entegre robot tedarikçisi konumuna dönüşmekteyiz. Kawasaki olarak kara, deniz ve hava sektörlerinde, çok derinlemesine alan ve ürün bilgisine ve birikimine sahibiz. ro-botics.kawasaki.com

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ