topraklama sorunu

bay_elk

Üye
merhaba arkadaşlar,

iki sorum olacak

1-büromuzda yapmış olduğum toprak ölçümünde(nötr-toprak arası) topraklamanın 2.0V ile 3.0V arasında değiştiğini gördüm.sizce normalmi?
2-bir başka hattın topraklamasına baktığımda da (toprak-nötr arası) 77V olduğunu gördüm bunun nedeni nedir?

iyi günler..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1. evet normal
2. muhtemelen yıldız noktası kaymıştır. yani yükler dengesizdir.

merhaba arkadaşlar,

iki sorum olacak

1-büromuzda yapmış olduğum toprak ölçümünde(nötr-toprak arası) topraklamanın 2.0V ile 3.0V arasında değiştiğini gördüm.sizce normalmi?
2-bir başka hattın topraklamasına baktığımda da (toprak-nötr arası) 77V olduğunu gördüm bunun nedeni nedir?

iyi günler..

1'de nereden ölçüm yaptınız? panodan mı prizden mi?
2'de başka hat dediğiniz nedir?

1-hem prizden ölçümde hemde panodan ölçtüğümde aynı voltajı alıyorum
2-başka hat dediğim panonun bara sından alınarak çekilen bir hat

Başka hat dediğiniz hat için çektiğiniz kablodan ne besliyorsunuz ööle :) kablo kaç metre yaklaşık, ucunda ne var? kablonun kesiti ne. Eğer kablo çok uzun değilse, kabloya göre çok büyük bir yük bağlamışsınız.

aydınlatma ve mutfağa çekilen prizler var mutfakta çalışan kahve makinası ısıtıcı ocak buzdolabı çamaşır makinası v.s yaklaşık 20 metrelik bi kablo

hepsini monofaze kabloya mı bindirdiniz?

mutfak monofazede

Söylediğiniz durumda (nötr hattı üzerinde geçen akım X nötr hattının direnci ) nötr hattı üzerinde 15-20 V gerilim olması normal. Ama 77 V diyorsanız izolasyon probleminiz vardır. Kullandığınız elektrikli aletlerin birinde veya 3lü priz de felan izolasyon problemi olabilir. Bunu da eletleri teker teker prizden sökerek veya takarak nötr geriliminin değişmelerini kontrol ederk bulabilirsiniz.

NOT= Bu arada o kadar çok yüklü cihazı aynı kabloya bağlamak allah korusun aşırı ısınmadan yangına bile sebebiyet verebilir. Bence o uygulamayı değiştirin.

ama bir çok evde proje bu şeklilde yapılıyor mesela mutfak tek bir hattan besleniyor veya tüm priz ler bi hattan yada aydınlatmalar tek bir hattan..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri