Yardımcı Kontaktör Hk.

frakist

Üye
Merhaba;

yardımcı kontaktörün ne olduğunu, kontaktörden ve yardımcı kontak bloğundan ne farkı olduğunu, nasıl bağlanıp nasıl çalıştığını açıklayabilir misiniz?

elimde nf serisi yardımcı kontaktörler var. mesela bunları yıldız kontaktör veya üçgen kontaktör olarak kullanabilir miyim? kullanamazsam neden kullanamam?

yardımcı kontaktörlerin (nf) yardımcı kontak bloklarından (ca) farkı nedir?

teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yardımcı kontaktörler güç devrelerinde değil kumanda devrelerinde kullanılan kontak akımı düşük kontaktörlerdir
örnek 2NO 2NC 3NO 3NC 2NO 4NC vs gibi.NO=normalde açık kontak NC= normalde kapalı kontak
yardımcı kontaktörler bobin gerilimi ne ise o voltaj uygulanarak çalışırlar.230Vac 24Vac 24Vdc 42V 110V vs

Bu gerçek mi acaba ? ( yıllarca devlet memuru olarak çalışmış ve şimdi kendi smm bürosunu kuran elektrik mühendisi ) Teknik öğretmenler için orta geliyor ; atsınlar bence golü :)

Bu gerçek mi acaba ? ( yıllarca devlet memuru olarak çalışmış ve şimdi kendi smm bürosunu kuran elektrik mühendisi ) Teknik öğretmenler için orta geliyor ; atsınlar bence golü :)
bi alemsin öksüzçocuk zaman zaman beni güldürmeyi başarıyorsun .senin parantezinle fark ettim belkide cevap vermezdim.

ne elektrik yardımcı kontaktörden ibaret ne mühendislik. umuyorum teknik öğretmenler bunun farkındadır. farkında olmayanlara da ben daha çok orta çıkarırım merak etmeyin. farklı bir alanda çalıştım şimdiye kadar yardımcı kontaktörden uzaktım. soru sormaktan utanacak değilim.

nacak cevabınız için teşekkür ederim. ama son yazdıklarınızdan sonra keşke cevap vermeseymişsiniz ben de okumasaymışım.

Sorun sizin soru sormanız ya da bilmemeniz değil ; benimde çok basit şeyleri hatta en temelinden olsa bile unuttuğum oluyor ; açıp bakıyorum haliyle insanın aklında kalmıyor her zaman ; uzun zamandır forumda alevli bir tartışma var farkında değilsiniz sanırım ; teknik öğretmen mi mühendisi döver ; mühendis mi teknik öğretmeni ; hangisi daha süpermendir ; daha neler neler :) Sizin sorunuzda biraz teknik öğretmenlerin ekmeğine yağ süren cinsden oldu :)

anladım. teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. konuyu bilmediğim için biraz çıkıştım. kusura bakmayın bu durumda.

teknik öğretmen mühendis diploması bunların hepsi hava civa kim kendini ne kadar yetiştirmiş ise o kadar mühendis o kadar teknik öğretmendir mühendis olupta elektriğin ne olduğunu bilmeyenler var forumda mühendislerin sordukları saçma sorulara rastlamışsınızdır teknik öğretmen olup ne kadar teknik oldukları aşikar kişilerde vardır ama işinin hakkını verenler de yok değil tabi bu kişiden kişiye göre değişir bence burdaki bir çok usta eleman hem mühendisi hemde teknik öğretmeni döver ;);)

herkes işinin gereklerini olabildiğince gayretle yerine getirirse kimsenin kimseyi dövmesine gerek kalmaz. herkes yaptığı işten ekmeğini çıkarır. mühendis, (mesleğine atanamayınca üretime dahil olan) öğretmen, tekniker, teknisyen makinanın farklı çarklarıdır. her çark da kendi döndüğü alanın bilgisine sahiptir. ha kimisinin çarkının alanını aşacak yeteneklere sahip olduğu aşikar. zaten onlar da ufak yer değişiklikleriyle alanlarını genişletip ekmek yerine pastaya yavaş yavaş yaklaşıyorlar.

bu bahsettiğiniz kavga ise kuydaki kurbağanın gökyüzünü kuyu ağzının çapı kadar sanmasıyla başlıyor. muhteşem kablo açan ustamız, muhteşem autocad kullanan teknik öğretmenimiz yada atıyorum yük analizlerini muhteşem yapabilen mühendisimiz kendisini dünyanın en iyi elektrikçisi sanmaya başladığında ve bunu diğer çarklara kabul ettirmeye kalktığında şimdi üzerinde konuştuğumuz kimseyi bi yere taşımayan tartışma başlıyor.

benim fikrim bu. benim sorduğum soruya gelen cevaplar konuyu açtığı için cevap verme ihtiyacı hissettim.

kavgayla olmaz barışla olur.

herkes işinin gereklerini olabildiğince gayretle yerine getirirse kimsenin kimseyi dövmesine gerek kalmaz. herkes yaptığı işten ekmeğini çıkarır. mühendis, (mesleğine atanamayınca üretime dahil olan) öğretmen, tekniker, teknisyen makinanın farklı çarklarıdır. her çark da kendi döndüğü alanın bilgisine sahiptir. ha kimisinin çarkının alanını aşacak yeteneklere sahip olduğu aşikar. zaten onlar da ufak yer değişiklikleriyle alanlarını genişletip ekmek yerine pastaya yavaş yavaş yaklaşıyorlar.

bu bahsettiğiniz kavga ise kuydaki kurbağanın gökyüzünü kuyu ağzının çapı kadar sanmasıyla başlıyor. muhteşem kablo açan ustamız, muhteşem autocad kullanan teknik öğretmenimiz yada atıyorum yük analizlerini muhteşem yapabilen mühendisimiz kendisini dünyanın en iyi elektrikçisi sanmaya başladığında ve bunu diğer çarklara kabul ettirmeye kalktığında şimdi üzerinde konuştuğumuz kimseyi bi yere taşımayan tartışma başlıyor.

benim fikrim bu. benim sorduğum soruya gelen cevaplar konuyu açtığı için cevap verme ihtiyacı hissettim.

kavgayla olmaz barışla olur.
öksüzçocuk arkadaşımızın dövmek derken kastı fiziki dövme anlamında değil sanırım yanlış anladınız

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri