kaçak akım

arkadaşlar daira içinde 30ma viko kaçak akım var bide ana pano da 300ma kaçak akım var daire için herhangi bi prizde nötr ile toprağı kısa devre yapınca 2 si birden atıyo 2sinin atması normal mi yoksa sistemde bi sorun mu var ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
normal onlardan 30 ma olan kacak akım için 300 ma olan yangın için takılıyor

yaa mühendis bi sorun var diyo 300 ma atmaması lazaım diyo bana

mühendis 300 ma atmaması lazım diyo bi sorun var diyo bana

Sorun yok, kaçak akım rölesi tam olarak sigorta gibi çalışmaz, siz kısa devre yaptığınızda amper seviyesinde kaçak olur, iki röleninde sınırı aştığından aynı anda açarlar. Bu iş için test aletleri var, prize takıyorsunuz istediğiniz kaçak değerini vererek kontrol edebilkiyorsunuz.

RCCB Checker - Kaçak Akım ve Faz Sırası Test Cihazı

Çok anlık bir kaçak olduğundan ve 300 mA'inde üstünde olduğundan ikisinin bir anda açması normaldir diye düşünüyorum.

Ekteki bilgileri gözden geçirmenizde yarar var.

Ekli dosyalar

• kaçak akımda istenmeyen açmalar.rar
    152.4 KB · Görüntüleme: 50
  • kaçak akım,selektivite.rar
    12.7 KB · Görüntüleme: 29
Cevap hem evet hem de hayır.
Kaçak miktarı küçükse sadece dairelerdeki 30mA,büyükse her ikisi de açar.Bu istenmeyen bir durumdur.A dairesindeki kaçak yüzünden B dairesi etkilenmemelidir.Bunun yolu 300mA'lik yangın korumanın selektif(seçici) tip olması ve ayarlarının düzgün yapılmasıdır

kaçak akımda ne gibi bi ayar yapacaksınki normal kapalı kutu sıfırlamayla ilgili diyosan tamam abi adam gibi topraklama yapılmamıştır dedigin dogru :)

Seçici tip kaçak akım rolelerinin akım ve zaman ayarları vardır.Bunların ayarlanması halinde 30mA 'lik cihazın atması 300mA'in açmaması sağlanabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri