110 KW MOTORA YOL VERMEK.

Merhabalar arkadaşlar elimizde 110 kw bir motor var bunu yıldız üçgen sağ sol çalıştırmamız lazım kumanda sistemi değil de kuvvet şemasını bileniniz var mı dikkat ederseniz terse de çalışabilecek motor çıkışlarını değiştirmemesi lazım!!!!!!!!!!

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
"motor çıkışlarını değiştirmemesi lazım!!!!!!!!!!"
burada ne demek istedin...ANLAYAMADIM...

I-G çalışmada iki faz yer değiştirecek...

Ekteki dosyaya bak...

Ekli dosyalar

• Sulama panosu I-G-Model.pdf
    97.3 KB · Görüntüleme: 271
Örnek verilen resim sanki bana göre hatalı ileri çalışmada v-y uçlarına aynı faz uçları gelmektedir. motor üçgende iki faza kalmış olacaktır.

I ve G kontaktörlerinin faz değişimi üstten yapılmış ve üçgen kontaktörünün beslemeleri I ve G kontaktörlerinin çıkışlarından alınmış olsaydı bir sorun yoktu.

yukardaki bağlantı bencede yanlış

Bende inceledim fazlar motor çıkışında karşılıklı gelmiyor,çizim hatalı bu şekilde çalışmaz yinede teşekkür ederim ilğinize.

Arkadaşlar yukarıdaki şemada motor ileri-üçgen çalışmada 2 faza kalıyor doğru.
Fakat şunu belirtmek isterim;büyük güçlü asenkron motorlarda yıldız-üçgen yol verilecekse dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi,yıldız kontaktörü ana güç kontaktöründen önce çekmelidir.sebebi yıldız köprüsünün besleme verilmeden önce hali hazırda olması daha verimli olacaktır.110KW bir asenkon motor 200-250A gibi bir kalkış akımı çekmektedir.eğer yıldız kontaktörü ile besleme kontaktörü arasında kontak kapatma zaman farkı oluşursa bu akım tepe noktalara tırmanabilir.Şuan çizim programım olmadığı için düzeltme yapamıyorum ama anladığınızı sanırım.Kolay gelsin herkese.

Son düzenleme:
Haklısınız tabii... .. Özür...

M kontaktörünü üst kısma -sigorta tarafına-almalıydım...

Arkadaşlar yukarıdaki şemada motor ileri-üçgen çalışmada 2 faza kalıyor doğru.
Fakat şunu belirtmek isterim;büyük güçlü asenkron motorlarda yıldız-üçgen yol verilecekse dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi,yıldız kontaktörü ana güç kontaktöründen önce çekmelidir.sebebi yıldız köprüsünün besleme verilmeden önce hali hazırda olması daha verimli olacaktır.110KW bir asenkon motor 200-250A gibi bir kalkış akımı çekmektedir.eğer yıldız kontaktörü ile besleme kontaktörü arasında kontak kapatma zaman farkı oluşursa bu akım tepe noktalara tırmanabilir.Şuan çizim programım olmadığı için düzeltme yapamıyorum ama anladığınızı sanırım.Kolay gelsin herkese.

Kusura bakmayın hangi soruya cevap verdiğimiz belli olsun diye alıntı yaptık. Ben yıllardır küçükde olsa büyükde olsa yıldız üçgende aynı uygulamayı yapmaya veya yaptırmaya çalışıyorum.
Ama piyasada hizmet veren elektronik firmaları piyasaya bol miktarda yıldız-üçgen röle satıyor. Bu rölelerde yıldızdan üçgene gecerken bazıları 20 milisaniyede bazılarıda 200 mili saniyede geçer. ağır yük altında çalışan motorlarda yıldızdan üçgene gecerken motorun durduğunu ve üçgen olarak direk kalktığını görebilirsiniz (20 milisaniyeden büyükler için gecerli ) Yukarıdaki cevaba göre yıldız üçgen rölesi kullanılarak devreye alınan motorlara hiç bir şey olmuyor diye yazarlarsa ne cevap verebiliriz.

Yıldız üçgen rölesinde motor durmasına inanmayan olursa piyasada çift zamanlı olanları var bunlardan alıp motoru yük altında deneyebilir.

İleri geri kontaktörlerini, yıldız/üçgen kontaktörlerinden öne koy. İleri geri kontaktörlerinin yardımcıları yıldız/üçgen kontaktörlerine kumanda etsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri