Mosfet bir türlü durmuyor!..

eyup43100

Üye
elimde 60 volt ile çalışacak 7.6 ohm luk dirence sahip bir dc motor var. IRFP460 ile hız kontrolü yapmak istedim,ama bırakın hız kontrolünü daha mosfeti kapatamadım bile:( elektriği verdiğim anda motor çalışmaya başlıyor,gate ucunu toprağa bağladım olmadı,-18 volt verdim yine durmadı??? Ne yapacağımı bilemiyorum....

Bu arada söylemeyi unuttum,devre isis de normal şekilde çalışıyor....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mosfet yanmış olabilir? Pikleri kontrol ettiniz mi gerilim pikleri ne durumda?

gerilim pikleri??? anlamadım

mosfet için 500V 18A yazıyor datasheet de,önceden IRFP450 bağlıydı,yanmış olabileceğini düşündüm,piyasada IRFP460 bulabildim ve değiştirdim. Devreyi çalıştırmadan önce 5v luk bir gerilimle test ettim,mosfet normal şekilde çalıştı, ama 60V luk gerilimde bir türlü durduramadım....

mosfet için gerilim kaç volt senin ölçtüğün ? Şuanda son durum nedir ?

60 volt,maksimum 10A,hala durmuyor...

Herkese tekrardan merhaba! Yapmış olduğum hatayı buldum,motorun bir ucunu artı voltaja diğer ucunu da mosfetin drain ucu yerine eksi ucuna bağlamışım:(
birkaç deneme yaptım,pwm ile kontrol çalıştı,ama mosfet çok dayanamadı ve yandı... 4 tane mosfeti paralel bağladım,ama yine çok dayanamadı:( Bu arada kullandığım voltaj 160 volt,motor yüksüz çalışırken 0.300 amper çekiyor... Mosfetin yanma sebebi ne olabilir?

ben 10 amper 160 volt üzerinden bir hesaplama yaptım,eğer 200 watt değerinde mosfet kullanırsam,8 adet mosfet kullanmam gerek... Şimdi bu hesabı doğru mu yaptım bilmiyorum...
P = I . R P = 10 . 160 P = 1600 watt 1 mosfet 200 watt 8 mosfet 1600 watt

Birde mosfetleri nasıl paralel bağlayabilirim???

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sonunda çalışatırmayı başardım!!!!!! Tüm sorun temiz elektrik ihtiyacı...
Gate ucunu 10 voltluk zener diyotla sabitledim,source ve drain uçlarına 1n4007 diyot ekledim,power devresine ekstra kapasitörler ekledim,şuan hız kontrolü de dahil devre sorunsuz çalışıyor:) Herkese yardımlarından dolayı teşekkürler...
Şimdiki hedefim 3 faz motor sürücü yapmak:)

mosfet srücüsü ne kullandın peki yada kullandınmı eğer kullanmadıysan durmazda kalkmazda tutarsız çalışır mosfetler kararlı bölgeye düştüğü anda geri alamazsın onu sürücü kontrolü çok öenmlidir....

tlp250 ır21xx serileirlnde sürücü kullanmadığın sürece bu olaylar kılasiktir..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri