ac motora invertör bağlamak

asa

Üye
selam ben ac 0,37 kw 220 üçgen/380 yıldız çalışan motoruma 220 v inputlu 3*220 outputlu bir invertor bağladım ve yıldız çalıştırıyorum acaba doğrumu yaptım bir sakıncası olurmu paylaşırsanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Monofaze beslemeli invertörler 220v çıkış verdiğine göre motorun 220v çalışacak şekilde bağlamış olman gerekirdi. Motoru bu şekilde çalıştırır isen max. tork elde edemezsin.

Ayrıca sürücüyü devreye alırken üçgen mi , yoksa yıldız akımını mı girdin. Eğer üçgen girdiysen aşırı akım hatası verecektir.

Bağlantısını yaparken böyle bir motorun, yıldız bağlantılarını yapmamız daha mı uygun olurdu sizce arkadaşlar. Sonuçta biz yıldız bağladığımız zaman inverter zaten ona yumuşak kalkış sağlıyor, sonra çalışmasına devam etmiyor mu,üçgen olarak.

Yıldız bağlaman doğru olmaz. Çünkü; Yıldız bağlantıda tam yükte çalıştırabilmek için 380v vermek gerekir.
Eğer 220v uygularsan 0.37 kw'lık ir motordan 0.21 kW'lık bir güç elde edersin.

Arkadaşlarım doğru belirtmişler,
Monofaze sürücüye bağlanan (tabiiki 2,2 veya 3 Kw. kadar) motorlar üçgen bağlanmalıdır. Yıldız bağlantıda çalışır Ama, güçten kaybeder..

Peki bu 0.37 kw lık motoru bu şekilde yıldız çalıştırmandaki asıl neden nedir . onuda bir söyleyebilirsen belki olay daha farklı yönden yaklaşabiliriz.

arkadaşım 220 beslemeli invertörlerde motorlar daima üçgen bağlanır ayrıca adamlar etikete zaten 220 üçgen diye ilave etmişler

arkadaşlara katılıyorum bende birkeresinde aynı hatayı yapmıştım ve tork,un zayıfladığını tesbit ettim

Merhaba arkadaşım ac 0,37 kw (220 ÜÇGEN)/380 yıldız motor etiketin böyle ise motoru üçgen bağlamalısın 220 sürücü 3* 220v verir etikette 220 de üçgen KOLAY GELSİN

motor etiketinde 220/380.........Y/U yazan bir motora, driver ınız 220V ise yıldız bağlayarak, driver çıkışınız 380V ise ücgen bağlayark yol vermeniz gerekir.siz yıldız bağlarsanız motor milinden alacağınız tork, faz başına düşen gerilimin karesi ile orantılı olduğundan 3 de birine inecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri