Yeni Bir Bilgisayar Yapmak (yardım)

executers

Üye
Herkeze merhabalar arkadaşlar,forumda yeniyim öğrenmek ve öğrendiğimi öğretmek için burdayım,sürekli takipteyim..

Benim sorum başlıktada belirttiğim gibi yeni bir bilgsayar projesi geliştirmek istiyorum,işlemcisinide,raminide,hard diskinide,ekran kartınıda kısaca herşeyi kendim yapmak istiyorum,işletim sistemide dahil kendime özgü bi işleyiş,benim bu projeyi gerçekleştirmem için neyin peşinden gitmem gerek ?

Yani,mikroişlemcilerin yanı sıra neleri bilmem gerekiyo yada mikroişlemcileri araştırırken dikkat etmem kısımlar ?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler..

Merhaba.

Bakın temenninize katılmamak mümkün değil,ben de katılıyorum.Her Türk bireyi sizin gibi, kafasında bu hayali kurup ne zaman yerli üretim tam olarak gerçekleşir diye sabırla da bekliyor aslında.Ama pc parçaları üretimi(maliyet+teknoloji+ucuz işçilik+dünyayla rekabet edebilen marka+tecrübe vb.)çok fazla kriterlerin de karşılanmasının zorunlu olabildiği bir sektör(Yüksek teknolojili,silikon vadilerine sahip, alt yapılı) konumundadır.

Sorunuz "yeni bir pc toplayabilmek için gerekli olan bilgi birikimi hangi yoldan veya kaynaklardan temin edilebilir?" şeklinde olsaydı,belki de daha mantıklı olabilirdi diye düşünüyorum.Yalnız ev ortamında da değil,bazı üniversitelerin ar-ge bölümleri bile, (Odtü,itü,yıldız,bazı seçkin özel üniversiteler de dahil) bugünkü mevcut teknolojisiyle pc parçaları üretip dünya ile rekabet gücünden uzak görünmektedir.Ancak tamamen yerli parçalar kullanarak yangın söndürme robotu(Tübitak tarafından ve kendi bünyesinde geliştirilen linux yazılımıyla üretilmiştir.),casus insansız uçak Heron,Aselsan'ın zırhlı yapılan bazı özel araçları ve cihazları, bazı endüstriyel robotlar ve özel bazı yazılımları da gerçekleştirilebilmiştir.

Dışa bağlı kalınmadan kullanılacak açık kaynak kodlu Türk yazılımı linux'dur ve ayrıca değişik adlar altında başka başka türevleri de mevcuttur.Bunları özgürce,yazılım kullanma bedeli(lisans)olmadan seçip kullanabilmeniz(Asıl veya 2. bir işletim sistemi seçeneği olarak) mümkündür.

Öncelikle size tavsiyem;işlemcilerden daha önce,anakartların özelliklerini(Nette anakart nedir diye yazıp ararsanız öğretici durumda olan pek çok siteyle de karşılaşmanız mümkündür.) çok iyi tanıyıp öğrenerek pc dünyasına ilk girişi yapmanızdır.Çünkü anakart seçeceğiniz pc'nin kendisi(Omurgası=temel yapısı) olacak ve ancak onun kapasitesi dahilinde kalınarak ileride pc'nizi terfi ettirip geliştirebileceksiniz.İkinci olarak da işlemciler ve daha sonra da ram,ekran kartı,chipsetler,bios,sonrasında fare,klavye,yazıcı,monitör gibi çıkış birimlerini araştırıp öğrenmelisiniz.

Mikroişlemcileri araştırırken de, tek veya çift çekirdekli olmaları,çalışma frekansları,cache(Ön bellek)kapasiteleri,üretilirken kaç mikronla kesilip üretildiği(Bu özelliği de=İnce kesim mimariyle üretimi, aşırı ısınmasını azaltır,soğutma masraflarını da asgariye indirebilir),ev pc'si,ofis pc'si veya oyun pc'si olarak mı kullanılacağı,boşta ve yükteyken harcayacağı max.enerji sarfiyatları daha en baştan belirlenerek seçim yoluna gidilmelidir.Çünkü her farklı amaca hizmet edebilen işlemcilerin,uygulama şekline göre de,ayrıca teknik özellikleri ve fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
PC PARÇALARININ PC KASASI İÇİNDEKİ ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ

Bakın, basit bir cihaz olarak çalıştığı varsayılan bir cd-dvdrom sürücüsü, aslında ayni bir endüstriyel robot gibi çalışarak bize hizmet etmektedir.İçerisinde, robotlarda kullanılan step(adım) motoru ve chip'indeki özel bir pic yazılımıyla entegreli olarak içerisine konan cd-dvd'leri gerektiği zaman otomatik ve gereken talep durumlarında, ayni bir robot kol gibi, en baştan en sona doğru taramak suretiyle, geri bildirilen hata sinyallerini değerlendirerek,en kısa sürede istenilen bu işi yaparak, neredeyse bir imkansızı adeta başarır.Yazma ve okuma,cd ve dvd geçişlerinde de, laser diyodun ışık şiddetini(Gerektiğinde dalga boyunu) otomatik olarak ayarlayıp(Bu farklı durumları da, sensörleri aracılığıyla doğru olarak algılayıp)duruma göre değiştirebilir.

Ayni şekilde bir harddiskin de,okuyucu kafası; elekro-mekanik çalışan bir mıknatıs-bobin(Tek eksenli bir motor misali) tarafından ve bağlı bulunduğu özel chip devresiyle de, disk üzerindeki bilgilere otomatik olarak erişimi temin eder.Cache(Ön belleği) aracılığıyla da,daha önce ziyaret edilen disk üzerindeki bölgeyi aramada da zaman kaybetmez,cache'i sayesinde orayı hemen bulur ve verileri binary(İkili) kodla okuyarak,işlemci vasıtasıyla gerekli yerlere(O anda çalışan işletim sistemine) ulaştırır.

Bir mürekkep püskürtmeli bir yazıcının çalışması da,ayni şekilde bir endüstriyel robot kolunun çalışması gibidir.Pc'den yazdırılacak yazılarla ilgili gelen verileri özel chip devresiyle alıp,özel bir yazıcı püskürtme(Piezo elektrik prensipli) haznesinin mükemmel zamanlama ve otomasyonuyla,gerekli miktardaki mürekkeple püskürtme işini yapan,tamamen kendi kendine çalışan bir robot gibi çalışmaktadır.

Eski pc'lerde bir zamanlar kullanılmış olan disket sürücüleri de,ayni hdd'in çalıştığı şekildeki bir otomasyonla,otomatik şekilde disketleri tarayıp,gerektiğinde kayıt(yazma)-okuma işlevlerini başarıyla bir robot gibi yapabilmekteydi.

Yani sonuç olarak söylemek gerekirse,aslında pc içinde veya harici olarak pc dışında çalışan her birim de, kendi başına sistemli olarak çalışan bir robot gibi iş görür.Göründükleri kadar basit yapıda cihazlar değillerdir.Yani pc; içinde başka bir sistemler toplamı(Değişik parça ve birimleri kendi içinde otomatik çalışan şekliyle barındıran)şeklinde görev yapar ve ayni vücut organları gibi bu görevi,tek bir görev şeklinde bünyesinde(Kasa içerisinde ve diğer birimlere bağlıyken) birleştirmiş olur.(PC sistemi)

Son düzenleme:
Öncelikle önemseyip böyle geniş bir yazı hazirladignz için grcktn teşekkür ederim.
Yazdıklarınız oncesinde B'nde düşünmüştüm nelere ihtiyac duyduğumu fakat cd-rom sürücüleri oncesinde benim düşüncem önemli olan bunu yapmak,daha snrasinda zatn diğer seyler gibi gelişim ve yeni keşifler gösterir doğal olarak,cogu kisi Intel gibi hızlı bir işlemci yapamayacağını düşündüğü için başlamadan vaz geçirilse fakat çalışırmış bilgisayar yaptıktan sonrasında diğer firmaların sistemini inceleyerek ornek olarak intelin yaptıgı hızlı işlemcileri ornek alarak yada atının ekran kartını inceleyerek hatalı veya faydalı değişiklerin bütününden alınmış faydalı kısımları kendi sistemimize uyguladiktn sonra oteknolojiye yetişmiş oluruz.Daha sonrasında daha iyisini yapmak için gerekli vakti bulmuş oluruz..Yorumunuz için tekrar teşekkürler.Ama bunu kişisel değilde bir universitedeyseniz gerekli araştırmayı kurduğunuz grupla araştırma paylaşımını yaptıktan snda ilk çalışır yerli pcnin elde edilmeme gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum bunu ogrenciler için söyledim fakat o kadar prefesor,docentlerimiz varken bunun yapılmaması bizim dışa bagimli kalmamızı sağlıyorlar,düşündüğümüzün aksine..

Vayyy, pc nasıl yapılır bilmiyorsun ama prof doc ne varsa sildin süpürdün , yürrrüü kim tutar seni.
Pc yapmakla satmak arasındaki farkı öğren önce.
İşlemciside yazılımlarıda donanımlarıda yıllardır üstelik dünya standartlarının üstünde üretiliyor kullanılıyor.

Siz bilmeyince yok mu oluyor ?

Aşağılık komplekslerinden kurtulmanın en emin ve kısa yolu çok çalışmaktır ve iş üretmektir , laf değil.

Daha transistör üretimi olmayan ülkemizde o düşündükleriniz bence güzel hayeller, biz şuanda ancak yazılım kısmında ilerleyebiliriz.

1977 de İTÜ Gümüşsuyu elektronikde mosfet opamp üretip deneylerde kullanıyorduk.
Mesela aselsanın çalışmalarını izleyin.
Komplekslerinizden ve size basılan yalan yanlış bilgi kirliliğinden kolayca kurtulacaksınız.

İnsanları davar yerine koyup , bürşşş demeyle sağa sola yöneltmenin en kolay yollarından biri onları hiç olduklarına inandırmaktır !

Düşünce güzel fakat çok zor çoooook,bugün intelin 14nm üretim için 5milyar dolar harcadığını biliyor musun ? Ki bu sadece 14nm ye geçiş için,diğer fabrikaların kurulum maliyetlerini bir düşün.Bugün birisi çıkıp ben işlemci üreteceğim derse ortaya en az bak en az 10milyar dolar koyması lazım.10milyar dolar ne demen biliyor musun ? Bugün o tren kaçtı gitti yakalamamız imkansıza yakın.Ha deriz ki biz teknoloji ülkesi olacağız gibi bir devlet politikası olur,kurarız arge ekipleri yaparız fabrikalar harcarız milyar dolarlar,süreriz piyasaya ürünleri.Ya tutar ya tutmaz.Kar etmemiz kaç 10yıl sürer.Bugün microsoft xboxdan yeni yeni kar etmeye başladı,neden çünkü playstation gibi bir rakibi vardı,çok ciddi yatırımlar yaptı.Microsoft denen firmanın yıllık cirosu 300milyar dolar.Bu bilgisayar evde yapılmaz ya da küçük bir laboratuvarda,çok ciddi yatırım çok ciddi beyin gücü çok ciddi pazarlama gerekiyor.

Bence bu konuyu kapatalım ve başka ne yapabiliriz ona bakalım...

iş sadece üretmekle bitmiyor ....önemli olan üretmek degil...düşük maliyetle kaliteli üretim yapmaktır...sizin burada 5 liraya imal ettiginiz ürün dışardan 3 liraya geliyorsa...ürettiginizle kalırsınız sonuç zarar ve iflas...onun için kimse böyle bir işe ticari olarak girmez...özel kuruluşları bir kenara bırakın...devlet bile zarar ettigi için fabrikalarını bir bir kapatıyorsa ...bizimde hobi dışında böyle şeylere çok fazla kafa yormamamız gerekir diye düşünüyorum...

Bakın pc parçalarını geçelim,basit gibi görünen, ama aslında bir mikroelektronik uygulaması olan "came" marka araba giriş-çıkış kapısı açma otomatiği(cihazı) bile Türkiye ortamında yapılamayıp,İtalya'dan gemi ile bize ulaşıyor."Came" İtalyan markasının lisansıyla kapı otomasyonlarını, açma-kapama otomatik kumanda cihazıyla birlikte ithal ediyoruz.Bu cihazı yapmak neden zor.Çünkü alıp inceledim,ayni bir hdd'in üzerindeki basılı devresi gibi mikroelektronikle yapılmış bir yüksek teknoloji ürünü.Bu yüksek teknolojik ürünü sıfırdan imal edemememiz beni kahrediyor.Ama gelelim Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlara.Yıllardır gelişmekte olan ülkeler statüsünde yerinde sayıyoruz.Kayda değer şeyler yapıp,üretip de pazarlamıyormuyuz,kısmen evet,ancak yeterli değil.Daha çok çalışmamız,azmetmemiz,kendi "silikon vadilerimizi" genişletmemiz,bu alanlarda biz de varız diyerek sesimizi herkese duyurabilmemiz gereklidir.Bu konuda da değerli emrelyus'un dediği üzere milyar dolarları bu işlere kanalize etmek gerekli.Parasız,sermayesiz,salt beyin gücüyle,iradesiyle de bu işlerin(Projelerin) başarılması bir hayalden başka bir şey değildir.Lütfen kendimizi dev aynasında hiç değilse şimdilik, yüksek teknolojiler haricinde görmeyelim.Yoksa "bir Türk,bir cihana bedeldir" sözü de boşuna söylenmemiştir.İstersek her şeyi everallah başarırız,yüksek bir sermaye(Yatırım) ve yüksek bir inançla,çalışmayla,azmetmeyle.Süper bilinmeyen dış güçlerin de(!),çok stratejik projelerimizi, her fırsatta baltalamasına(Örselemesine) rağmen.Şimdiye kadar yaptıklarımız, bundan sonra yapacaklarımızın teminatı olmalıdır.Yazılım sektöründe iyiyiz,çünkü ilk yüksek yatırım maliyetinin olmaması ve zarar riskinin de bulunmamasından ötürüdür.Bu alandan kazandığımız pasta dilimini giderek büyütmek ve kazanılan büyük paraları,başka harcamalara değil,yüksek teknolojiler sahasına yatırım şeklinde değerlendirmeliyiz.Bence bu daha sağlıklı olacaktır,tabi yapabilirsek...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri