yıldız üçgen sigorta atması

Dostum seçim tablosuna göre 35A sigorta kullanman gerektiği yazıyor. 3x40A sigorta kullanmalısın. İkinci olarak da sigortan çakma siemens veya kalitesiz bir marka olabilir.

Baradaki 40A atmıyor değil mi sadece 32A atıyor.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
32a sigorta bence küçük bütün bağlantıları kontrol et bağlantıların gevşemiş olabilir veya kontaktör ark yapmış olup bazen geçirmiyor olabilir

bunlara ilave olarak üçgen kontaktörünün kontaklarının boşta direncine bakmak lazım. bu motorun nerede kullanıldığını söylerseniz sorunu daha farklı düşünabiliriz.kolay gelsin

Aynı sorun benim de başıma geliyor aynı motor 3ve ya 4 kez yandığı oluyor sorunun zaman rölesi olduğunu tespit ettik zaman rölesini değiştirsen

kolay gelsin

yıldız ve üçgen bağlantı kollarına çekilen akıma göre motor koruma bağlaya bilirsin motor koruma hem üç fazı keser hemde termik manyetik şaltere göre daha güvenli geliyor bana sigortayı ise güç devresi girişine bağla pens ampermetre ile akımları kontrol edip motor koruma ayarlarını yapabilirsin veya hiç uğraşmak istemezsen kullandığın malzeme fiatına yumşak yolveriçiler var isteğin gibi oyna

slm arkadaşlar yorumlarınıza katılıyorum sigorta tip konusu daha önce dikkatimi çekmemişti fakat 7.5 -11- 15 kw gücünde daha önce yıldız üçgen panolarında c tipi sigortaya rasladı böyle sorunla hiç karşılaşmadım kumanda devresi problemi yada kontaktör ark sorunu olabilir diye düşünüyorum malesef siemens grubunun sahte sigortaları piyasada mevcut özellikle ray montaj mandalı plastik olanların sahte oldugunu duymuştum ara sıra yapması zaman rölesi ihtimali yüksek devre zaman rölesi mi yıldız üçgen rölesi mi? bu da detay
ama sağlıklı zaman rölesi ile kurulan devre kolay kolay kumandadan kısa devre sorunu oluşturmuyor

t3s2f.bmp

bence sorun motor da olduğunu düşünüyorum.çünkü daha önce atmayan sigorta atıyorsa ya sigorta arızalıdır yada
sarımlar da sıkıntı vardır.

üstünde 32c olan sigortayı 32c 10 ka sigortayla değiştirdim şimdi ise sigorta değil termik atmaya başladı motor koruma mecut sistemde motor salyangoz havalandırma motoru.
bu havalandırma motorları hep sıkıntı oldu başımıza ne yanına çıkabiliriz(vinç çağırmadan) fan balans yapar.motor dışarda rulmanı ses yapar.bu motorda dışardan ses veya emişte sıkıntı yok.
arkadaşlar 10-16 termik koymuştum güç hesabına göre11kv 20 amper çekiyor
havalandırma motoru yaklaşık 40 metre havalandırma borusuyla alanın havadaki tozu dışarı atmak için kuruldu.pens ampermetreyle 26 amper gördüm buradaki debi yüzünden bu amper normalmidir termiği artırmammı gerekir gerekirse bu zaman zarfında neden sorun çıkarmamıştır yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
1-Bahsettiğiniz sisteme,yıldız/üçgen yolververme şekli yanlıştır.Doğrudan üçgen yolvermelisiniz ( kendi-
nize ait trafonuz varsa ! )
2-11 kw motor,22 amp akım çeker.22 amp. ortada olan termik seçmelisiniz,
3-Motorunuz,26 amp. çektiğine göre, yanlış seçilmiş veya mekanik sisteminizde sorun var,
4-Sigortayı 10 kA yapmış olmanız bir şeyi değiştirmez.Önceden de söylediğim gibi,ya TMŞ veya D tipi yapmalısınız,
5-Daha önceden sorunsuz çalıştığınıza göre,mekanik sisteminizi tekrar gözden geçirmenizde yarar var,
6-Sürücü ile devreye almanız ( sorunlar ortadan kalktıktan sonra ),en sorunsuz işletme şeklidir.

Son düzenleme:
termik şalteri 25 e sigortayı 40 ampere çektim sistem şuan çalışıyor arkadaşlar yorumlarınız için tşk ama aklıma takılan bu zamana kadar neden sorun çıkmadan çalıştı umarım motorda sıkışma yoktur herkeze tşk...

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Geri