Yürütmenin Durdurulması Kararı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın Elek;
Beni cinsiyetinizden çok düşünceleriniz ilgilendiriyor.Meslek liselerinin müfredatlarına biraz merak edip MEGEP sitesinden veya benzeri sitelerden bakma zahmedine katlansaydınız sadece zil tesisatı ve tornavida tutmanın öğretilmediğini görebilirdiniz.Kaldı ki bunlar bile birçok konunun temelini oluşturmaktadır.
Mühendislik eğitiminin düşük olduğunu söylemek ama gelişmesi için yapılan çalışmalara karşı çıkmak size göre çelişmiyormu?Teknik liselerin katsayı öncesinde Lise Fen kolu müfredatını uyguladığını ve Harp okulları ile tıp fakülteleri dahil birçok üniversiteye öğrenci gönderdiğini biliyormusunuz.
Teknik konu dediğiniz de verdiğiniz örnekle örtüşmüyor.Çünkü aynı mahkeme aynı konuda denetim yetkisinin kimde olduğuna karar veremiyor.Hukuk sizce güvenini kaybetmiyor mu?Bir insanın idam cezasından sonra suçsuzluğuna karar verilebilirmi?Avrupadaki eğitim sistemini hiç inceledinizmi ki bukadar çabuk karar veriyorsunuz.Ayrıca meslek liselilerden bu kadar korku niye?Her birey kendi geleceğini belirleme ve bunu yaparken engelleme ve sınırlama ile karşılaşmamalı tabiki gerçek demokrasi ortamı varsa değil mi?

Sn fener45 biliyoruzki meslek liselilerden kimse korkmuyor. Korkulan (istenmeyen) durum başka bir konu. Ama gerçektende 3 tane yaşın yanında 10 tane kurununda yanması tamemen haksızlıktır.
Ayrıca konuyla doğrudan alakası olmasada Elek in belirttiği üniversitelerde eğitimin zayıf olmasıda ayrı bir problemdir. Sadece mühendislik için konuşmuyorum yani. Medyadan takip ettiyseniz bilirsiniz bir kaç ay önce yeni mezun (yanılmıyorsam okul birincisi) bir doktor kızımız diploma töreninde kesinlikle yakınlarımı tedavi etmem tecrübeli hocalarıma gönderirim çünkü bize okulda yeterli eğitim verilmedi dedi ve törene katılan hiç bir öğretim görevliside ne diyorsun sen yalan söylüyorsun diyemedi.

Sn fener45 biliyoruzki meslek liselilerden kimse korkmuyor. Korkulan (istenmeyen) durum başka bir konu. Ama gerçektende 3 tane yaşın yanında 10 tane kurununda yanması tamemen haksızlıktır.
Ayrıca konuyla doğrudan alakası olmasada Elek in belirttiği üniversitelerde eğitimin zayıf olmasıda ayrı bir problemdir. Sadece mühendislik için konuşmuyorum yani. Medyadan takip ettiyseniz bilirsiniz bir kaç ay önce yeni mezun (yanılmıyorsam okul birincisi) bir doktor kızımız diploma töreninde kesinlikle yakınlarımı tedavi etmem tecrübeli hocalarıma gönderirim çünkü bize okulda yeterli eğitim verilmedi dedi ve törene katılan hiç bir öğretim görevliside ne diyorsun sen yalan söylüyorsun diyemedi.

Bakın arkadaşlar hangimiz okuldan aldığımız kadar bilgiyle meslek hayatımıza devam ediyoruz. Okullarımızdaki eğitimimiz malesefki zayıf. Ama şuna emin olunuz ki bu zayıflık dünyada sadece biz özgü değil. Bu eğitimsizliğin önüne geçmek birazda bireyin elinde. Okulda aldığım eğitimle kalsaydı bir çok arkadaşımız ve meslektaşımız belirli mevkilere gelemezlerdi. Oysa birçoğumuz deliler gibi okuldan aldığımız bilgilerin üzerlerine bir şeyler katmak suretiyle biryerlere gelmedik mi. Sn. elek Siz şu an da okuldan yeni mezun olduğunuz bilgilerin üstüne hiç mi birşeyler katmadınız. Her ne olursa olsun kim hangi katsayıyı değiştirirse değiştirsin. Eğer insan başarmak istiyorsa kendisinin de birşeyler yapması gerekmektedir.

Sn tossun bende katılıyorum. Tabiki birey okuldan aldığıyla kalmamalı zaten kalmazda meslek hayatı içinde mutlaka az veya çok kendini geliştirir. Ama bir mühendis meslek lisesi okumadan mühendis oldu diye kumpas kullanmayıda bilmeyecekse böyle eğitim sistemi böyle üni olmaz olsun.

Danıştay’ın katsayı eşitliğini durduran kararına YÖK dün itirazını yaptı. B planı olduğunu söyleyen YÖK, 0.01 puanlık sembolik bir katsayı uygulaması getirmeyi planlıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn tossun 2008;
"Eğer insan başarmak istiyorsa kendisinin de birşeyler yapması gerekmektedir."Sözüne içten katılıyorum.Benim isteğimde bunun için öğrencilere fırsat verilmesi.Eşit şartlar altında yarışmalarının sağlanması.Örneğin düşünüyorum sağlık meslek lisesi mezunu da Tıp fakültesine gidebilse ve lise eğitiminin üzerine alacağı eğitimle daha iyi doktorlar yetişmez mi?Tabiki müfredatlarda ona göre düzenlenmeli.Öğrencilerin sağlık memuru veya sağlık teknikeri olmanın yanında;Başarılı ve istekli olduğunda tıp fakültesi önüde açılmalı.
Ençok anlamakta zorluk çektiğim ise konunun içinde olmayan ve Meslek liselerini tanımayan özellikle köşe yazarlarının televizyonlarda ve köşelerinde araştırmadan bilir kişi olarak konuşmaları.Sıkışıncada hemen imam hatiplilere dönmeleri.Bizim meslek liseliler olarak enbüyük eksiğimiz % 8-9 luk imam hatipliler kadar sesimizi duyuramamamız.
Üst mahkemenin haksızlığı gidermesi dileğiyle.Bu ülkenin işini,milletini,vatanını ve birbirini seven mühendis ile doktorlara ihtiyacı herzaman vardır.

Sayın elek,

Keşke siz de şu anda meslek lisesi elektrik bölümü mezunu, üniversite sınavına girmeye hazırlanan ve ÖSS sınavında çıkacak soruların %99'unu çözebilecek kapasitede olsaydınız. En büyük hakkınız heralde ODTÜ, ITU veya Boğaziçi üniversitesi elektrik mühendisliğinde eğitim almak olurdu.

Ama siz bu yaklaşımınızla, hani meslek lisesi mezunları arasında nadirde olsa başarılı olanlar çıksa da onlar salaktır mantığıyla yaklaşılıyor yaa!

Lütfen empati yapın ve salak olup olmadığınıza karar verin. Empati yapmanız için söylüyorum, lütfen üzerinize alınmayın.

Lütfen!!!!!

Son düzenleme:
ben ikinci seferde kazandım.ilk girişimde başka bir mühendisliği kazandığım için
ikinci denememde puanım epey düşmüştü.eğer ilk girişimde çok çalışsa idim muhakkak
boğaziçini falan bitirirdim.yıldızı bitirdim.
bizleri üniversiteye değil sanayiye odaklamışlardıda ondan.
lisede okurken mühendisliği başka türlü hayal ederdim.bitirdikten sonra anladım ki bu ülkede mühendis olmak pek o kadarda hayal edilecek birşey değil.berbat bir mühendislik eğitimi.
ama hiçbir zaman pişman olmadım.diyoruz ki meslek liselerinin müfredatını eşitleyelim.(biraz zor ,nedeni aynı anda çift eğitim gibi olacak)o zaman klasik liseliler haklı olarak
ayaklanacak.çünkü meslek okulunu kazanan zaten ayrıcalıklı.üstüne birde klasik lise eğitimi, ne olacak diğer liseli ayaklanacak.
katsayı neden geldi;
bakıldı ki dini eğitimi yaygınlaştırma düşüncesi kafalarda belirmiş.
imam okulları olmasaydı katsayı kimsenin aklının ucuna bile gelmezdi.
kurunun yanında yaşda yandı gibi birşey oldu.
dini eğitim yola sokulmaz ise kavga bitmez.
imam okuluna girdin mi imam olacaksın arkadaş.bu iş ciddi işdir.elektrikten,fizikten,kimyadan daha önemli.neden,
fizik için kimse birbirini boğazlamamış,ama dini kullanırsan başın belaya girer.
zamanında bizim arka bahçemiz dediler.inanılmaz bir söz.
o zaman katsayı eşitlensin.zaten benim sorunum katsayı değil.
kimsede çıkıp benim müfredatımıda eşitle diyemez.diyene de;
"bak arkadaş, sen zaten meslek okulunda okuyorsun,hayata girişte avantajın var.
üniversiteyede eşit şartlarda giriyorsun,bırakta klasik liseli biraz avantajlı olsun.
sende kendin çalış."
biz öyle yaptık.okulu bitirdiğimde fizik ,matematik okudum mu okumadım mı hatırlamıyordum bile:D
şimdikiler avantajlılar.

yapılanların hepsi nedense bir kesim tarafından hep, doğru veya yanlış olduğuna bakılmaksızın
karşı çıkılıyor. Siyası rant elde etme adına öğrencilerin gelecekleriyle oynuyorlar. Türkiye'yi nasıl bir gelecek bekliyor acaba!!!!!!!!!

Sayın Elek;
Bazıları da Hukuk bizim arka bahçemiz diyorsa mahkemeleri kapatmamız gerekiyormu?Sizde üniversite girişte hatalı mühendislik seçip 2. denemede doğrusunu seçebilmişken 8 yıllık eğitim sonunda yapılmış seçimden vaz geçilmesini niye kabul edemiyorsunuz?Çocuk İmam Hatip Lisesine aile veya çevresinin zoru ile gittiyse,sonradan niye mahkum olsun.Hem kontrollu okulların önünü tıkarsanız çok korktuğunuz cemaatlerin daha yaygın eğitim yapmasına sebeb olmazmısınız?Bugün kişinin içinde varsa klasik lise mezunu olarak üniversite eğitimi sırasında yurtlarda veya evlerde farklı eğitimler almıyorlarmı?
Avrupadaki gibi meslek liselerinin oranı %70 'e çıkartıldığında da yine aynı fikirler devam edermi bilemiyorum.Fen,Anadolu ve Öğretmen liselerinden sonra öğrenciler klasik lise yerine meslek liselerine ve burada başarılı olursa da istediği bölüme gitse hangi hak alınmış olurki.Klasik liseyi bitiripte üniversiteyi kazanamayan veya iş imkanı olmayan bir bölüme giden öğrenci hangi vasıfla ve beceriyle iş arayacak?
Lütfen biraz olsun kendi çocuklarımızın geleceği içinde mantıklı düşünelim.Sadece siyasi düşüncemiz için gençliğin önünü kapatmayalım.LÜÜÜÜTFEEN!!!!!

Kapatılsın demiyorum ki.
esas amacına çekilsin ki birileri kullanamasın.
O zaman ailelerde çocuklarının gerçekten din adamı olmasını istiyorsa
bu okullara gönderecek.
Yoksa diğer okullara gidecek.
dinini öğrensin diyorsa yol açık.Al kitabı okut çocuğuna.
Bu okullarda ne din adamı yetişiyor,ne pozitif bilimler öğretiliyor.
İki arada bir derede,yazık bu çocuklara.
başka dini inançlara sahip olanlarda okul istiyoruz derse ne olacak.
Karmaşa olacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri