Yüksek voltajdan cihazları koruma nasıl yapılır

Değerli ustalarım bulunduğum bölgede bir apartmana yüksek gerilimden korunması için kontaktör ve gerilim koruma rölesi ile devresini yaptım ancak dün yine yüksek voltajdan binanın asansör kartı ve bazı evlerde elektronik eşyalar yandı. fakat aynı hattan beslenen diğer apartmanlarda sorun yok
bu binaya nasıl bir koruma sistemi yapmalıyım görüşleriniz nelerdir teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
4 kutuplu kontaktör ve gerilim koruma rölesi apartmanın girişine taktım ama bi faydası olmadı

Öncelikle binanızın direkten bina girişine kadar gelen nötür bağlantısını bir elektrikçiye kontrol ettirip fazlar arası ve fazlarla nötür arası voltaj ölçümü yaptırın. İyi yapılmamış ya da kopuk bir nötür bağlantısı dairelerde voltaj yükselmesine neden olur. Daha sonra binaya giren her faz ile nötür arasına birer VDR ve sigorta ikilisinin bağlantısı yapılarak koruma sağlanabilir. Her hangi bir nedenle voltaj yükselmesi yaşanırsa VDR kısa devre gibi davranarak sigortanın atmasına neden olur ve dairelerdeki cihazlar korunmuş olur. Alternatif olarak bu iş için yapılmış hazır koruma devreleri var mı bilmiyorum. Bir elektriçi çağırıp ona sorarak destek alabilirsiniz.

Öncelikle binanızın direkten bina girişine kadar gelen nötür bağlantısını bir elektrikçiye kontrol ettirip fazlar arası ve fazlarla nötür arası voltaj ölçümü yaptırın. İyi yapılmamış ya da kopuk bir nötür bağlantısı dairelerde voltaj yükselmesine neden olur. Daha sonra binaya giren her faz ile nötür arasına birer VDR ve sigorta ikilisinin bağlantısı yapılarak koruma sağlanabilir. Her hangi bir nedenle voltaj yükselmesi yaşanırsa VDR kısa devre gibi davranarak sigortanın atmasına neden olur ve dairelerdeki cihazlar korunmuş olur. Alternatif olarak bu iş için yapılmış hazır koruma devreleri var mı bilmiyorum. Bir elektriçi çağırıp ona sorarak destek alabilirsiniz.
gerilim koruma röleside aynı yöntemle çalışmıyor mu üzerinde ayarlar var istenilen gerilim dışına çıkınca devreyi açıyor fakat yine koruma yapmadı

.. ne tür kaynaklı gerilim yükselmelerine karşı koruma istendi bilmiyoruz. Ama o rölenin belli bir tepki süresi var.. rölenin kumanda ettiği kontaktöründe açma zamanı var. Gerilim yükselmesi hızlı olmuşsa koruyamamıştır. Röle açtırma yapmış mı yoksa hiç tepki vermemiş mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri