Yüksek Lisans için Robotik ya da Otomasyon Bölümlerinden Hangisini Seçmeliyim?

Merhabalar
bu sektörü takip eden biri olarak robotik ve otomasyonu birbirinden ayırmak ne kadar mantıklı düşünmek lazım. türkiye şartlarında 10 nu geçmeyen robot markası var bunlarında türkiye satış noktaları ve servisleri mevcut bunlardan kalan işleride yapan bu firmalardan çıkmış çalışanların kurduğu belirli sayıda şirket mevcut sektör bundan ibaret arkdaşında dediği gibi üretim olmadığından kollar hazır geliyor firmalarada sadece prosese adapte etmesi yada prosesin sıfırdan yapılması kalmaktadır. sanayi gerek sıfır robot fiyatlarının makul seviyelere gelmeye başlaması gerek de avrupanın birinci nesil robotlarını yenilemesi nedeniyle piyasaya ikinci el robot akışı başlamasından dolayı piyasa hızla büyümektedir. mekanik tabandan gelen biri olarak ancak bunun tasarım kısmında kendine yer bulabilirsin programlama kısmı yeterince kalabalık kontrol müh. Elektronik müh. elektrik müh. vs... sonuca gelirsek proses tasarımı sizin için en iyisi olacaktır. Saygılar

çok sağolun. Açıkçası bir karar veremiyorum endüstriyel otomasyon mu yoksa robotik mi seçilmeli. Dediğim gibi gönlüm robotlu otomasyonda yani endüstriyel otomasyonda ancak robotikte cazip durabilir diyorsunuz, kararsız kaldım ama herhalde daha 1.sınıfta olan ve iki senede yüksek lisans düşünmekle önünde daha 5 6 sene olan bir mühendis adayı için şu anda kafa karışıklığının olması iyi olabilir..

bende 3.sınıf mekatronik öğretmenliği okumaktayım. benimde kafam hala karışık:).çünkü makine,elektrik ,elektronik ,yazılım artı bide öğretmenlik(gerçi öğretmenliği düşünmüyorum) derslerini görüyoruz ve ister istemez bu dört seneye bu dersler yüzeysel olarak yansıyor. Bence türkiyede mekatronikçilerin tam bir çalışma alanı yok çünkü çoğu şeyi kapsıyor. bunun için önceden hedefini belirlemelisin ki buda işin en zor kısmı=)

otomasyon alanına yaptığım stajdan dolayı girmeyi düşünmüyorum.çünkü hem piyasadaki mevcut elektrikçiler o alana girmiş ve tecrübem olmamasına rağmen bile gördüğümü söylüyorum; adam meslek lisesi mezunu plc bilgisi var basit şekilde iş yapıyor işleride gayet iyi . otomasyonu bu kadar sevmememin sebeblerinden birtaneside 7*24 saat çalışmış olmamdan ötürü ve çok ağır temposu var. yani ben üç kuruş para kazanacağım diye 3-4 ay evimden uzak sabahı akşamı yok çekilmez.bu aarada benim çalıştığım yer böyleydi, ben çalıştığım yeri anlatıyorum genelleme yapmak yanlış olur, ama az çok da o sektörü anlattıklarım yansıtır.

tabii bu yazdıklarım benim yorumum seni olumsuz bir şekilde etkilemek istemem.Çünkü bende biliyorum o sıkıntıyı(bi hedef bulamamak)

sanayi gerek sıfır robot fiyatlarının makul seviyelere gelmeye başlaması gerek de avrupanın birinci nesil robotlarını yenilemesi nedeniyle piyasaya ikinci el robot akışı başlamasından dolayı piyasa hızla büyümektedir. mekanik tabandan gelen biri olarak ancak bunun tasarım kısmında kendine yer bulabilirsin programlama kısmı yeterince kalabalık kontrol müh. Elektronik müh. elektrik müh. vs... sonuca gelirsek proses tasarımı sizin için en iyisi olacaktır. Saygılar

sektörün ilerlediğini bilmek güzel. Siz otomasyon ve robotik kavramlarının ayrılmasının pek mantıklı olmadığını söylüyorsunuz ki bu da başka ve ilginç yönü bu işin kendi nazarımda. Peki mekatronik mühendis ya da yüksek mühendisleri bu işin neresinde? Çünkü belirtmiştim mekatroniğe yüksek lisans hedefliyorum..

bende 3.sınıf mekatronik öğretmenliği okumaktayım. benimde kafam hala karışık:).çünkü makine,elektrik ,elektronik ,yazılım artı bide öğretmenlik(gerçi öğretmenliği düşünmüyorum) derslerini görüyoruz ve ister istemez bu dört seneye bu dersler yüzeysel olarak yansıyor. Bence türkiyede mekatronikçilerin tam bir çalışma alanı yok çünkü çoğu şeyi kapsıyor. bunun için önceden hedefini belirlemelisin ki buda işin en zor kısmı=)

otomasyon alanına yaptığım stajdan dolayı girmeyi düşünmüyorum.çünkü hem piyasadaki mevcut elektrikçiler o alana girmiş ve tecrübem olmamasına rağmen bile gördüğümü söylüyorum; adam meslek lisesi mezunu plc bilgisi var basit şekilde iş yapıyor işleride gayet iyi . otomasyonu bu kadar sevmememin sebeblerinden birtaneside 7*24 saat çalışmış olmamdan ötürü ve çok ağır temposu var. yani ben üç kuruş para kazanacağım diye 3-4 ay evimden uzak sabahı akşamı yok çekilmez.bu aarada benim çalıştığım yer böyleydi, ben çalıştığım yeri anlatıyorum genelleme yapmak yanlış olur, ama az çok da o sektörü anlattıklarım yansıtır.

tabii bu yazdıklarım benim yorumum seni olumsuz bir şekilde etkilemek istemem.Çünkü bende biliyorum o sıkıntıyı(bi hedef bulamamak)

sen de bir nevi otomasyona girme diyorsun. Robotikte sıkıntılı.. Napıcaz biz :D

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri