Yüksek Gerilim Proje Çizimi

megtorLas

Üye
Merhabalar

Kısa süredir piyasada kendi iş yerim ile çalışmakta olan bir Elektrik Mühendisiyim.AG projede sıkıntım yok ancak kendimi ileride olmak üzere yavaş yavaş YG ve trafo işlerine hazırlamak adına proje çizimiyle işe başlamak istiyorum.Bu konuda önerebileceğiniz kaynak vs var mıdır acaba ? Kime sorsam şu aralar tek şartının illa birilerinin göstermesi denmekte.Teknik bilgi olarak çok fena değilim ancak konuya da çok hakim olduğum söylenemez.Bu konuda ki eksiklerimi de hızla gideriyorum.Her türlü öneri ve desteğe bu konuda ihtiyacım var

Şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1- IEC standartları ve IEC standardı temelli diğer standartlar (TSE, HD, EN, ilişkili VDE, vb.),
2-İngilizce bilginiz varsa; Schnieder, Siemens, ABB, vb. büyük şirketlerin özel rehber klavuzları.
3-İsmail Kaşıkçı, Turgut Odabaşı ve de Yetkin Saner'in kitap, seminer not, makale, vb.leri.
4-Bazı teknik forumlar, teknik dergiler, vb.'lerinde çıkan yazılar.

Standart ve yönetmeliklere dayanmadığı sürece, konuyu bildiğini iddia edenlerin söylediklerine de, son 3 maddedekilere de güvenmem. Ayrıca, ETAP tarzı paket programlar ile de, yaptığınız işin sağlamasını da, hangi yoldan gideceğinize yönelik çıkarım da yapabilirsiniz. Ücretsiz bazı yazılımlar da var, ETAP gibi ücret karşılığı olan yazılımlar da mevcut.

1- IEC standartları ve IEC standardı temelli diğer standartlar (TSE, HD, EN, ilişkili VDE, vb.),
2-İngilizce bilginiz varsa; Schnieder, Siemens, ABB, vb. büyük şirketlerin özel rehber klavuzları.
3-İsmail Kaşıkçı, Turgut Odabaşı ve de Yetkin Saner'in kitap, seminer not, makale, vb.leri.
4-Bazı teknik forumlar, teknik dergiler, vb.'lerinde çıkan yazılar.

Standart ve yönetmeliklere dayanmadığı sürece, konuyu bildiğini iddia edenlerin söylediklerine de, son 3 maddedekilere de güvenmem. Ayrıca, ETAP tarzı paket programlar ile de, yaptığınız işin sağlamasını da, hangi yoldan gideceğinize yönelik çıkarım da yapabilirsiniz. Ücretsiz bazı yazılımlar da var, ETAP gibi ücret karşılığı olan yazılımlar da mevcut.

ETAP hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Bahsettiğiniz ücretsiz yazılımlara örnekte verebilirseniz eğer memnun olurum

ETAP ve benzeri paket programlar, elektriksel elemanları ve bunların kendi aralarındaki bağlantı mimarilerini projede yerleştirip, bunların karakteristik özellik ve değerlerini girmeniz ardından; en büyük ve en küçük kısa devre akım değerleri, harmonikler, topraklama, termik manyetik dayanım, gerilim ve güç düşümü, akım akış analizi, vb. işlemleri gerçekleştirmenize yardımcı olan programlardır. Schnieder Elektrik'e ait, Ecodial yazılımı bu işlemlerden birkaçını yapabiliyor mesela, ve de sanırım ücretsizdi.

ETAP ve benzeri paket programlar, elektriksel elemanları ve bunların kendi aralarındaki bağlantı mimarilerini projede yerleştirip, bunların karakteristik özellik ve değerlerini girmeniz ardından; en büyük ve en küçük kısa devre akım değerleri, harmonikler, topraklama, termik manyetik dayanım, gerilim ve güç düşümü, akım akış analizi, vb. işlemleri gerçekleştirmenize yardımcı olan programlardır. Schnieder Elektrik'e ait, Ecodial yazılımı bu işlemlerden birkaçını yapabiliyor mesela, ve de sanırım ücretsizdi.

Anladım ,teşekkürler

Atilla Yunusoğlu na ait E.N.H. cilt-1 cilt-2 kitabı var onu satın alabılırsın

Atilla Yunusoğlu na ait E.N.H. cilt-1 cilt-2 kitabı var onu satın alabılırsın

Onu çok araştırdım.Ama sanki benim tam konuma cevap vermiyor ,daha çok yüksek enerjili nakil hatlarıyla alakalı örnekler ve bilgiler var.Ben ise şehre ulaşan elektriği trafolarla indirgeyerek hatta şehir içinde 2.ci bir trafo ile indirgeyip bir tesis ya da yerleşim yerini beslemek üzere projelendirme ve teknik bilgi istiyorum.

Kitabı biliyorsanız bu ulaştığım bilginin doğruluğunu sorgulayabilir misiniz ?

Elk. Y. Müh. Yetkin Saner'in kitapları işinize yarayacaktır. Güç İletimi, Güç Dağıtımı... Saygılar...

Yetkin saner hocadan ders alma sansim olmustu universitede iken ,kitaplarina bakacagim sagolun

Konu ile alakalı elinde örnek proje olan varsa ,paylaşabilirse çok memnun olurum. Birde hazır şablonlardan bahsediyorlar ,hesapları otomatik yapan autocad ortamındaki programlardan vs bu konuda da bilgi verebilecek olan varsa memnun olurum. Atilla hocayla irtibata geçtim kitap temini için ayrıca da...

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,224
Son üye
Emir123123

Yeni konular

Geri