Yüksek Gerilim Doğru Akım İletim Hatlarında Gerilim Düşümü

EEE_KAZIM

Üye
Merhaba

Yüksek Gerilim Doğru Akım iletim hatlarında gerilim düşümü hesabı için hangi formül kullanılır? Basit 24V DC gerilim düşümü hesabında kullandığımız formüller kullanıldığında çok ilginç kablo kesit değerleri çıkıyor ortaya. YGDA gerilim düşümü hesabı ile ilgili netten sağlam bir bilgi bulamadım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
YGDA kablolarındaki gerilim düşümü hesabının nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba

Yüksek Gerilim Doğru Akım iletim hatlarında gerilim düşümü hesabı için hangi formül kullanılır? Basit 24V DC gerilim düşümü hesabında kullandığımız formüller kullanıldığında çok ilginç kablo kesit değerleri çıkıyor ortaya. YGDA gerilim düşümü hesabı ile ilgili netten sağlam bir bilgi bulamadım.

KAR-EL |KABLO KESİTİ HESAPLAMA PROGRAMI incelemeni tav ederim

Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler.
Ancak, sizin önerdiğiniz proğram Alternatif akım için geçerli. Benim sorum Doğru akım içindi. Mesela 80 kW lık bir yükü 70 kV DC voltajı ile besleyeceksiniz ve kablo uzunluğu 20 m olacak. bu durumda kullanılacak kablonun kesitini nasıl hesaplarız, hangi formülü kullanırız?

Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler.
Ancak, sizin önerdiğiniz proğram Alternatif akım için geçerli. Benim sorum Doğru akım içindi. Mesela 80 kW lık bir yükü 70 kV DC voltajı ile besleyeceksiniz ve kablo uzunluğu 20 m olacak. bu durumda kullanılacak kablonun kesitini nasıl hesaplarız, hangi formülü kullanırız?
g ) DOGRU AKIM DEVRELERİ

Teşekkürler Scoprion, O formülleri daha önce denedim, pratikteki kablolarla pek uyuşmayan çok çok küçük değerler çıkıyor. Zaten bütün sıkıntı bu.

Teşekkürler Scoprion, O formülleri daha önce denedim, pratikteki kablolarla pek uyuşmayan çok çok küçük değerler çıkıyor. Zaten bütün sıkıntı bu.

Hesabı nasıl yaptığınızı görebilirmiyim? açık bir şekilde nasıl bulduğunuzu yazarsanız nerede hata yaptığınızı buluruz.

Not: Kısa mesafelerde kesiti akım kontrolü hesabı, uzun mesafelerde gerilim düşümü hesabı belirler. Sizin mesafeniz kısa dikkat !

Keisitin küçük çıkması normal burada sorun olan 70kV izolasyona sahip kablo temini.

Son düzenleme:
Delta U parametresinde hata yapmış olabilirim. Çünkü bu değer bence bulunacak kablo kesitine bağlı. Sanırım bilmediğim birşeyler var bu noktada veya formülü yanlış anlıyorum. Bence yukarıda verdiğim örnekteki güç, mesafe ve gerilim değerlerini baz alarak siz (Scorpion) hesaplamalarla açıklarsanız daha sağlam olacak.

Delta U parametresinde hata yapmış olabilirim. Çünkü bu değer bence bulunacak kablo kesitine bağlı. Sanırım bilmediğim birşeyler var bu noktada veya formülü yanlış anlıyorum. Bence yukarıda verdiğim örnekteki güç, mesafe ve gerilim değerlerini baz alarak siz (Scorpion) hesaplamalarla açıklarsanız daha sağlam olacak.

Gerilim yükseldikçe akım düşer o yüzden kesitin çok küçük çıkması normal burada önemli olan 70kV gerilim dayanımlı kablo bulabilmek. (High Voltage Direct Current) HVDC cable diye nette arattırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
I=N/V
I=80000/70000
I=1,143A

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler