Şaltere göre kablo kesitinin tayini önemli mi?

Ulasoktay

Üye
Merhabalar, kolaylıklar dilerim herkese...

Kampüsümüzde bir noktaya besleme hattı çekilecek. Gerilim düşümü hesapları yapıldı. Tali panonun gücü 150 Amper olarak hesaplandı ve 35mm2 kesitinde kablo gerilim düşümü hesabını kurtarıyor.

Ana panodan çıkış şalteri 200A, tali panoda giriş şalteri 160A 'dir. 35 lik kablonun akım taşıma kapasitesi yaklaşık 160A olduğundan 200A lik şalterle 35mm2 lik kablonun çıkış yapması uygun mudur? Uzun süredir araştırıyorum ama herhangi bir net bilgi bulamadım. Karşı tarafa sağlam bilgilerle dönmem gerekiyor. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar, kolaylıklar dilerim herkese...

Kampüsümüzde bir noktaya besleme hattı çekilecek. Gerilim düşümü hesapları yapıldı. Tali panonun gücü 150 Amper olarak hesaplandı ve 35mm2 kesitinde kablo gerilim düşümü hesabını kurtarıyor.

Ana panodan çıkış şalteri 200A, tali panoda giriş şalteri 160A 'dir. 35 lik kablonun akım taşıma kapasitesi yaklaşık 160A olduğundan 200A lik şalterle 35mm2 lik kablonun çıkış yapması uygun mudur? Uzun süredir araştırıyorum ama herhangi bir net bilgi bulamadım. Karşı tarafa sağlam bilgilerle dönmem gerekiyor. Konu hakkında yardımcı olursanız s
Mesafeye dikkat et mesafe ve yeraltı havai hat??? Önemli bunlar istersen formül atiyim hesapla.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri