Yüklediğim resimdeki kablo eki yapılan yer hakkında?

Selam abiler.

Şantiyede gördüğüm yapılmış kablo eklerinin resimlerini yükledim. Kablo eklerinin bu band türleri ile yapılması yanlış değil mi?

Özellikle ilk yüklediğim resimde band ile ek yapılan yeri kapamışlar sanırım bence bu korunur değil.

Doğru yapılış şekli nedir bilen cevaplayabilir mi?

Ekli dosyalar

• 53DA4ED6-CF67-4E85-834A-45BE348F2BD1.jpeg
    53DA4ED6-CF67-4E85-834A-45BE348F2BD1.jpeg
    272.3 KB · Görüntüleme: 64
  • E65631FD-C4A4-4CE4-94CD-19ED564C0C96.jpeg
    E65631FD-C4A4-4CE4-94CD-19ED564C0C96.jpeg
    168.4 KB · Görüntüleme: 64
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
korur korumasına da ama ilahlar mı korur bilemem. bildiğin üzere ek yerleri en zayıf halkadır. bence üzerlerinden tekrar geçin bantla bile olsa

En düşük kalite ek diyelim bu malzemelerden . ( Çok özel malzeme değil ) iş görür .
Bakır sıkmalı kablo ek muf + Daralan makaron

1585924438_ek_muf.png
pr_01_59004.jpg

PVC boruları üstün körü eklemişler. Görünen o şekilde.

Muhtemelen anladığım bu eklerin üzerine beton dökülecek. Bu nedenle beton dökülene kadar idare etsin nasılsa beton altında deforme olmaz gibi anlıyorum. Sanatçı bu işte bunu öngörmüş.

Ama işin tekniği bu değil tabiki. Bazı durumlarda birinin ayağı takılır bant çıkar boru içine harç dolar. Sonuç tıkalı bir boru. Sonra kablo sıkıntıları. Bu borulardan kablo geçmiyorsa sonradan geçirilecekse vay haline.

vay haline. bir boy ( eni ) büyük boru ile sıkıştıp yapar .

Son düzenleme:
Ek mufu kalmayınca çözüm üretmiş kendince,eskiden borular döşenir ince sıvadan önce kablolar döşenirdi böylece ezilen yer tespit edilir (illaki olur takozlanır mesela tavan yine de ezilen olur arada)tamiri ilerde arıza olunca klavuz, susta geçecek halde bırakılırdı , uyanıklık şimdi boruyla kabloyu atıyorlar aynı anda, ezilen borular, habire atan kaçak akımlar, borudan geçmeyen kablolar ,tabi o zamanlar ustalık değerliydi.
Çok büyük adı meşhur bir siteye gittim(emlak projesi adı bir bankayla aynı)
Bir dostumun elektrik işlerini yapıyorum anahtar kasalarında her yerden ek alınmış adeta buat gibi kullanılmış ,banyonun linyesi ayrı olması gerekirken birleştirilmiş holle ,ben de benim hayran olacağım bir işçilik bekliyorum buatlarda klemensle ekler felan (burup bırakmışlar kabloları), işçilik çok kötüydü,
Bazı işler böyle piyasaya düşünce değersizleşir yapan adam da değersizleşir bu sefer az kazanır işine de değer vermez ,tabi bu karakter meselesidir.
Yaptığımız işe değer verelim onu değersizleştirmeyelim.
Sözüm meclisten dışarı bilginin paylaşılmasından yanayım fakat youtube da orda burda bazı bilgileri kendi keşfetmiş arkadaşlar! işimize değer katmıyorsunuz ,elektrik youtube dan seyredilerek öğrenilecek kadar basitse biz bu işi bırakalım, youtube amaç değil araç olmalı ,iyi haftalar,kolay gelsin.

Son düzenleme:
kablo mu yoksa pvc boru mu ?
Pvc boru üstad
PVC boruları üstün körü eklemişler. Görünen o şekilde.

Muhtemelen anladığım bu eklerin üzerine beton dökülecek. Bu nedenle beton dökülene kadar idare etsin nasılsa beton altında deforme olmaz gibi anlıyorum. Sanatçı bu işte bunu öngörmüş.

Ama işin tekniği bu değil tabiki. Bazı durumlarda birinin ayağı takılır bant çıkar boru içine harç dolar. Sonuç tıkalı bir boru. Sonra kablo sıkıntıları. Bu borulardan kablo geçmiyorsa sonradan geçirilecekse vay haline.

evet üstad. Bu pvc boruların üzerine şap dökülecekmiş

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri