Xp kurarken mavi ekran gelmesi

elek

Profesyonel Üye
Bilgisayara format atıp XP yi tekrar kurmak istediğimde kurulumun tam ortasında mavi ekran geliyor.
(Bilgisayar açılışta devamlı 7-8 kere reset atarak açılıyordu.bu yüzden tekrar kurmak istedim.)
başlangıçta ram sayımı sonucu OK geliyor.hardisk den şüpheleniyorum.xp kurmadan hardisk kontrolu yapılabilirmi.
cavaplar için sağolun

Ben karsılastıgım butun mavi ekran hatalarının ram dan kaynaklandıgını kesfettim. 5 bilgisayarda ram degistirdim mavi ekrandan kurtuldum. Bu demek degldirki seninde ram in arızalı. Eger varsa elinde baska bir ram ile yuklemeyi denemeni tavsiye ederim...

Bunun bir çok sebebi olabilir, en çok görülen sebebi Ram lerden kaynaklanan donanım uyuşmazlığıdır fakat yazılımdal sıkıntılardan da kaynaklanabilir. Öncelikle Sata Hdd kullanıyorsan ve Anakartında Intel ise, XP Kurulumu yaparken ilk ekranda F2 ile sata sürücülerini yüklemelisin, Unutma XP SP3 ten sonra Sata driverleri barındırıyor. Buda mavi ilerki bölümlerde Mavi ekran çıkartan yazılımsal bir hata.

molehiya ' Alıntı:
Ben karsılastıgım butun mavi ekran hatalarının ram dan kaynaklandıgını kesfettim. 5 bilgisayarda ram degistirdim mavi ekrandan kurtuldum. Bu demek degldirki seninde ram in arızalı. Eger varsa elinde baska bir ram ile yuklemeyi denemeni tavsiye ederim...

Sn. molehiya'ya katılmakla birlikte Sn. Skysea'nin düşüncesine de katılıyorum.

Bundan 8-9 sene önceki sistemler, her ne kadar daha az komplike olsa da önceden çıkan arızalar belliydi. En basitinden bilgisayarın power tuşuna bastığınız zaman bilgisayarın speaker ından gelen "Dıt"lamaların kaç tane olduğuna göre, arızanın ekran kartından veya ram den kaynaklandığı belli olurdu. Ama şimdi problemler de teknolojinin gelişmesiyle gelişti.. :)

Ancak bahsettiğiniz mavi ekran hatası %90 ram den kaynaklanan bir arızadır. ( Benim karşılaştığım arızalardan ve çevremdeki üstadlarımdan öğrendiğim kadarıyla.. )

Aynı ram üreticisinin, aynı MB'a sahip olan, aynı frekansta çalışan belleklerini bile kullansanız, bazen hata verebiliyor. Ben bunu da yaşadım.. :)

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

Mavi ekranla karsilastigim tum sorunlar RAM kaynakliydi.

Mesela;

Su anda kullandigim PC, mavi ekranda hata verdi ve windows (XP) acilmiyordu. Ramlari degistirdim 2 ay sonra tekrar verdi. Tekrar degistirdim bir iki ay sonra tekrar....

Cok sinirlenip makinayi iskartaya ayirdim ve 3 sene kullanmadim. Daha dusuk kapasiteli bir makine ile idare ettim.

Gecen ay sorunlu makinayi tekrar denedim ve meshur mavi ekran cikti.

Biosa girdim ve RAM la ilgili ayarlar bolumunde RAM hatasinda sistemi susturayimmi anlamina gelen secenegi hayir susturma dedim.

O gunden beri makina sorunsuz calisiyor.

Bütün mavi ekranlar yalnızca RAMden kaynaklanmaz

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL =Ram
UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME= HDD
PAGE_FILE = Ram
Stop 0X0000008 x 0X0000FFF = CPU

Mavi ekranı çok kısa bir süre görüp sisteminiz yeniden başlatılıyorsa windows açılırken F8 tuşuna basıp Sistem Hatasında Yeniden başlatma seçeneğini devre dışı bırakın.

butun mavı ekranların cıkma sonucu RAMle alakalı degıldır, fluke arkadasımız lıstelemıs yalnız ekran kartı ıle alakalı mavı ekranda cıkabılıyor, bızzat 2 yıl once basıma gelmıstı. bılgılerınıze...

bence sen ılk once
pc nı guvenlı modda calıstırmaya calıs calıstıramassan mavı ekran cıkması genelde ramdan olur ama hard dıısk ten olacagını tahmın etmıyorum

irq diye başlayan bir mavi ekran hatası tak kullan aygıtlarının saglam olup olmadıgına bak ram lar dahil şüpelendiklerini aygıt yöneticisinden veya komple çıkar bu hata aygıtlar ve yazılımları ve aynı ırq yu kullanmaya kalkıyorlar genelde donanımlar yüklenirken meydana çıkar pas geçip kursan bile çalışırken 3-4 günde bir veya degişik zamanlarda karşına çıkar biosta plug ve play (yes) yap ırq atamaları düzene girer

Forum istatistikleri

Konular
128,359
Kullanıcılar
450,223
Son üye
elektrikklicocuk

Yeni konular

Geri