Microsoft'un 2010 işletim Sistemi Windows 7

Benim annem Windows kullanmayı bile 6 ayda öğrendi. Şimdi ona ben Linux dağıtımlarından birini kursam bilemiyorum yani neler olur.
Bizim ki de dogrudan Debian GNU/Linux kullanarak basladi. Yemek sitelerine bakıp duruyor. Gerçi pek kriter olmaz ama 2-3 günde kendi başına işlerini görebilir hale geldi.

Yazının tamamını okumadını sanırım.
Ben farklı birşey söylemedim.
Ben okudugumda bu kısım yoktu, sanırım sonradan eklediniz. Bu ilave ile bile sizinle aynı fikirde değilim, günlük işler de dahil kullanılabilir birsey GNU/Linux ama sonuçta herkes kendi bildiğini seçecek.

Ben Linux sürümlerini kullanmayı biliyorum. Evde 4 adet bilgisayarım var birinin üzerinde de server olarak debian linux yüklü. Linux üzerinde geliştirmeler de yaptım. Bende bir otomasyoncuyum. Konu bu değil. Ama günlük uygulamalarımda tercih etmiyorum. İsteyen istediğini kullanır tabiki. Ayrıca yazdığımı sizin yazınızdan önce ekledim.

Yanlış anlaşılmalar olmasın.

Ayrıca yazdığımı sizin yazınızdan önce ekledim.
Daha önceden eklemişsinizdir de ben topic'leri açıp sonradan yavaş yavaş bakıyorum. Yani okumamla cevap yazmam arasında 10-15 dakika geçiyor. "Sanırım o araya geldiği için ilavenizi görmedim" dedim.

Herneyse sonuç olarak Linux sürümleri kötü demiyorum, kendimde kullandığım için özel amaçlar için çok mükemmel bir işletim sistemi. Açık kaynak kodlu olması bu işletim sisteminin en güzel özelliklerinden birisi. Ama günlük uygulamalarda Windows'un verdiği yazılım desteğini vermiyor. Sonuç olarak bilgisayar endüstrisi hala Microsoft'un tekelinde. Ara yüz yazılımlarımız için vazgeçilemiyor. Yoksa bir işletim sistemine 400$ verebilecek kadar zengin değilim.

Emrah bey gercekten tüm otomasyon yazılımlarını linux altında yaptıgını biliyorum

ABB Robot Studio =>Orocos,Emc2,Katana Robot(not Emrah beyin linuxla hayat verdigi Bosh scara Robot videosuna bakınız.
AutoCad=>Qcad, Varicad
Visual Studio=>Mono Develop
MultiSim=>Wine windows emulatörü ile calısır
Macromedia Flash=>Flash4linux
Simatic =>Wine windows emulatörü ile calısır

Bunlarda benim ilavelerim

Windows Media Player_______________ - __________________AmaroK, Mplayer, VLC Media Player
Winamp___________________________ - __________________Xmms
Internet Explorer___________________ - __________________Firefox, Konqueror
Outlook Express____________________ - __________________Thunderbird, Kmail
Microsoft Office____________________ - __________________Open Office Org
Frontpage_________________________ - __________________NVU
Denetim Masası____________________ - __________________Tasma, Yast, Anaconda
Program Ekle Kaldır_________________ - __________________Pisi
Görev Yöneticisi____________________ - __________________KsysGuard
Nero_____________________________ - __________________K3B
Photoshop________________________ - __________________Gimp
3D Studio Max_____________________ - __________________Blender
Autocad__________________________ - __________________Qcad, Varicad
Delphi____________________________ - __________________Lazarus ,Kylix (Dellphi linux)
Visual Basic_______________________ - __________________Real Basic , Gambas
.Net Framework____________________ - __________________Mono
Visual Studio .Net__________________ - __________________Mono Develop
DC++____________________________ - __________________valknut
Dreamveawer Flash_________________ - __________________Flash4linux
IIS_______________________________ - __________________Apache Web Sunucu
Notepad__________________________ - __________________Kate
Wordpad__________________________ - __________________Kwrite
Edit (Konsol Ekranında)______________ - __________________Emacs (Konsol), Xemacs (Pencere)
Partition Magic_____________________ - __________________QTparted
JVM______________________________ - __________________JVM JRE
FlashGet__________________________ - __________________Flashgot
Bittorent__________________________ - __________________Cbittorrent (c++ ile linux için yazılmış hali)
Mirc______________________________ - __________________KVIrc, Xchat
Msn Messenger_____________________ - __________________Amsn
Yahoo Messenger, ICQ_______________ - __________________Kopete, Mercury
WS Ftp, Bullet Proof Ftp, CuteFtp______ - __________________Kasablanca, Gftp, KBear
Ulead Video Studio__________________ - __________________Kino
Matlab____________________________ - __________________Octave, Scilab, R, Yorrik, rlab, Yacas, Euler
-------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------ORTAK PROGRAMLAR----------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------
Skype_____________________________ - __________________Skype
Gaim______________________________ - __________________Gaim
Doom 3____________________________ - __________________Doom 3
Nero______________________________ - __________________NeroLINUX
eDonkey___________________________ - __________________eDonkey
Matlab_____________________________ - __________________Matlab
-----------KATEGORİK OLARAK LİNUX PROGRAMLARI VE WEB ADRESLERİ-----------
Knazar________________ -> __Firewall
Firestarter_____________ -> __Firewall ( Download - Firestarter )
Süperkaramba__________ -> __Theme
gdesklets______________ -> __Theme
Firefox________________ -> __Web Tarayici
Kmail_________________ -> __E-Posta İstemcisi
Kaffeine_______________ -> __Film Oynatıcı
Amarok________________ -> __Müzik Çalar ( Amarok | Rediscover music! )
Kate__________________ -> __Metin Düzenleyici
Kwrite________________ -> __Metin Düzenleyici
Ark___________________ -> __Arşiv Programı (winzip-winrar gibi)
OpenOffice_____________ -> __Ofis Paketi(word-excel-ppoint-access)
Kopete________________ -> __Mesajlasma (messenger)
Gimp__________________ -> __Resim Düzenleyici (photoshop)
Quanta________________ -> __Web Sayfası Düzenleme
Apollon(Gift)____________ -> __Dosya Paylaşımı (Kazaa vs.)
Tasma________________ -> __Kontrol Paneli
Pisi___________________ -> __Paket Yöneticisi
Kdar__________________ -> __Disk, Partition İmaj ve Yedekleme

Son bir not Biz türk insanı olarak dısarı bagımlı olmamızın sebebi sadece ve sadece
bir sey üretmeden pompalanmıs teklonojiyle bir sey yapmak istememizdir.Bugün cinliler bile bircok teklonojinin ucundan tutmus gidiyor.Hindistan dünyada en fazla yazılımcının gelistigi bir memleket olmus.

Tabiki windows yada baska ürünler kullanmakta herkes özgür ben sadece nacizane fikrim en basit örnegide forumdada projeleri bulkunan fultek salih bey adam otordu Scada yı yazdı ve ülkemizden cıkacak parayı ülkemizde bıraktı.

Milli anlayıs sadece vatan millet sakarya demekle olmuyor.Herzaman ülke icerisindeki projeleri desteklemek ve proje üretmekte aynı yola cıkar bence.

Konu biraz rayından cıktı ama bunlarda bana göre gercekler.

Sayın musallim sizin icin pic yazılımlARIDA LİNUX ORTAMDA KOLAYLIKLA GELİSTİRME YAPABİLİRSİNİZ

http://www.elektronist.com/linux/gEDA/piclab/piclab.html

Son düzenleme:
Pic programlar iken Hi-Tech kullanmak istiyorum.
Yazılım ve devrelerimi test için LabCenter in Proteus unu kullanmak istiyorum.
Çizim için solidworks + solidcam kullanmalıyım.

Word ün hiç önemi yok open office de olur word viewer de.
winamp wmp hiç işim olmaz.
Flash için eklenti var....

Lakin autocad ile Qcad kıyaslanınca gerisini tartışmaya gerek görmem.
Aynı şekilde 8gb lik visual studio ile mono develop bir tutulamaz.

İlimde yobazlık iyi değildir.

Hindistanın ileri olduğu şehir efsanesidir.
Vergileri düşürürsünüz , teşvikleri verirsiniz , ücretler asgari ücretin yarısı der uzmanları mahkum edersiniz , kiralar 1 kilo patates fiyatına dersiniz, 1 yıla varmaz tüm yazılım firmaları ülkenizde üs kurar,diğerlerinide kapatarak.
Az daha gayret ederseniz silikon vadisindeki balonlar örneğin Kapadokya servislerine başlar.
Linux ları intel ya da amd üzerinde çalıştırıp , nvidia ekran kartını bir üstü ile değiştirip , milli yazılım kullanıyorum demek ucuz kahramanlık hikayelerindeki satırlardır.

Ama dersenki aselsan ve odtü gibi medarı iftiharlarımız yazılım geliştirdi,artık uçak-helikopter gibi özel şeylerimiz kendi güvenlik sistemlerimizi ve yazılımlarını kullanacak , dersenki gecegörüş donanımında lideriz şu kadar TL içeride kaldı ,
desenki hekimlerimiz şu yöntemi geliştirdi artık yurt dışından şunları getirtmiyoruz(çok örneği var) , ver elini öpeyim.

Tıpkı linux gibi windows da yüzlerce küçük programdan oluşur.Heri biri ya bir üniversite çalışmasıdır ya da şahıs-firma.Beğenirse verir parayı yapar anlaşmayı katar sistemine .Yazılım sözleşmesine bakarsanız tek tek lisansları görürsünüz.

Horoza sormuşlar , yaa sen bunları iyi bilirsin , yumurtamı tavukdan çıkıyor tavukmu yumurtadan ? demiş horoz ,ben anlamam , horoz benim ben işime bakarım....:rolleyes:

Linux ile ab - windows ile abd yesinler birbirlerini beni hiç ilgilendirmiyor.
Ne zamanki pardusun ismi bildiğim isim olur , ne zamanki içerindeki tüm modüller bana aittir , işte o zaman kullanmayanların sıkarız kafasına.

Yaptıracağım kalıp için solidden çıktıyı alır cnc ye veririm kalıbı alır malı döker satarım kullanırım.
Burada pc nin ve programın en alasını kullanırım millisine yalvarmam.
Demir doğramacıya iş yaptıracaksam ve anadolunun ücra bir köşesinde isem alırım elime bir taş parçası çiziktiririm.
Ne pc ne linux ne windows...Varsa yoksa testere-kaynak....bir de adam gibi adam.

Bu konu gereksiz bir şekilde uzadı. Bu konuyu açmamın nedeni Windows mu Linux'mu tartışması değildi. Ben sadece Windows'un yeni sürümünü duydum merak ettim denedim. Ve açtığım bir çok konuda olduğu gibi kendi öğrendiklerime paralel olarak buraya yazdım. Oldukça da güzel yapılmış, her ne kadar MAC Os a benzer bir görünümü olsada bu başlı başına bir sistem. İşine gelen kullanır gelmeyen kullanmaz. Ben Linux'u bazı projelerimde kullandım hatta o proje için vazgeçilmez bir unsurdu benim için, yok bilmemne eklentisi varmış yok şunu yapabiliyormuş beni pek ilgilendirmiyor açıkcası, ihtiyacıma göre istediğimi kullanıyorum. Örneğin Pardus projesi devlet bu yazılım geliştirmesi ile oldukça tasarruf sağlayabilir. Çünkü bu şekilde kinetik bir iş oluyor. Ama ben Statiğim. Yani bir sistem üzerinden yıllarca gidebilirim. Ve şu an ki pozisyonda internet üzerinden aradığımız bir çok şeyi bulabiliyoruz. Ama ben Linux'un envai çeşit sürümlerinden hoşlanmıyorum bana pek görsellik ve işlevsellik vermiyor. Çünkü çok kanallı çalışıyorum ve elimde NetFrameWork 3.5 ile babalar gibi Windows yazılımı geliştirmek varken devasa kütüphanelerinden örneklerinden faydalanmak varken ne idüğü belirsiz bir yazılım üzerine şekillenmek bana uygun değil. Visual Studio 2005, Visual Studio 2008 kullananlar bilir ne Delphi ne başka bir IDE, Microsoft'un bu IDE'sinin asla yerini tutamaz. Sırf bedava ve bir kaç süslenmiş özellik için bana göre bilindik bir sistemi terketmez gereksiz. Ama sizin sistem ihtiyaçlarınız başkadır, kapasiteniz başkadır, gereksinimlerini başkadır, bu sizin bileceğiniz birşey. Gerektiğinde her ikisinden de faydalanmak durumundayım ve ben Windows'u yine tercih ediyorum. Konu yoruma kapalıdır. Lütfen Linux'mu Windows tartışmasını kapatalım. Windows 7 ile ilgili yazabileceğiniz bir şey var ise ortam sizin. Ama bu tartışmayı devam ettireceksek Yeni bir konu açarak orada devam edelim. Konu amacından sapmasın.Saygılar.

Saygı duyarım Sayın musallim ve fluke sadece ben bu programları kullanmak istiyorum
diye yazmıs olsaydınız ben cevap verme geregi hissetmezdim.
Ama siz sunu calıstırıyomubunu calıstırmıyormu deyince bende program karsılıklarını koydum
Ben sadece herhangi bir teklonojinin yok yere sunu yapamıyor bunu yapamıyor denmesine karsıyım bu windows sistemler icinde gecerli.

Çünkü çok kanallı çalışıyorum ve elimde NetFrameWork 3.5 ile babalar gibi Windows yazılımı geliştirmek varken devasa kütüphanelerinden örneklerinden faydalanmak varken ne idüğü belirsiz bir yazılım üzerine şekillenmek bana uygun değil. Visual Studio 2005, Visual Studio 2008 kullananlar bilir ne Delphi ne başka bir IDE, Microsoft'un bu IDE'sinin asla yerini tutamaz.

Net FrameWork Dediginiz sey windows cekirdegi icin yazılmıs bir arayüz programıdır.Herhangi bir yazılım dili opsinlarına göre sınıflandıralabilir; ama netice olarak kaynaga bakarsanız temel yazılım dilleri ASM,C,C++ dır.Ve inan bu dillerden daha güclü bir dil yoktur.Ve bütün isletim sistemlerine müdahale edebilir.kütübhaneler icin hangi işletim sisteminde kullanıldıgın önemi yoktur.
Konuyu sonlardırmak fikrinede bende varım

saygılar

Son düzenleme:
arkadaşlar ben windows 7 kurdum ve bence beta olmasına rağmen süper
ancak bunun dil seçeneği türkçe olan paketi var mı bilgi olan yazarsa sevinirim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri