word bitlerine erişim

Ali Arda

Üye
Arkadaşlar benim sorunum şu delta panelde aktif alarm tablosu oluşturuyorum alarmları vw adresinden okutuyorum.Fakat bitlere tek tek erişmem lazım.Yani ilgili giriş aktif olduğunda bağlı olan vw adresinin bitinin durumunu değiştirmem lazım.Ben mov_w komutu ile yapıyorum fakat bu şekilde tek bir alarm okutabiliyorum ikinci bi alarm diğeri aktifken okunmuyor bu sorunu nasıl aşabilirim.
Herkese yardımları için şimdiden teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

bildigin uzere bir word iki byte`dan olusur. ve benim bildigim kadari ilede alarmlar icin bir tag olusturursun. (senin yaptigin gibi. ornegin vw 100 gibi) alarmlarida kullanirken bu vw adresini kullanir ve alarmin olusmasi durumunda set ettigin bu vw adresinin ilgili bitini secersin. biraz karisik oldu ama asagida anlatayim. ben daha cok s7-300`e bagli op`leri kullaniyorum.

vw100=vb100+vb101`dir. her byte`dan 8 bitten olusuyor ise vw 16 bit`ten olusur. ve memory mantigina gorede dizilim soyledir.

vb100 vb101
15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0 bit

yani set alarmi olusturman icin v101.2`yi kullanmis isen operator panelini programlar iken o alarm icin vw100 adresinin 2.bitini secmelisin.

ornegin

alarm adres bit
kapi acik alarmi vw100 2

gibi. umarim ifade edebilmisimdir.

Hocam acıklama için tesekkürler sanırım benim hatam bu yüzden bunu bir deniyeceğim sonucu buraya yazarım

Evet hocam yaptığım hata yazdığın gibi yanlış bitleri set etmekmiş vw 200 yazdığımda 1. alarm için 200.0 set ediyordum bu yanlış 201.0 ı set etmem gerekiyormus yardımın için sağol

Merhaba ,

Ek olarak birşey söyleyeyim,
Bytelerin yerini siemens'te değiştirmek istersen "SWAP" komutunu kullanabilirsin

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri