Walf uygulamasında röle yerine transistör devresi kullanmak

Elektronik hobi olamayacak kadar ciddi iştir diyordu bir arkadaşımız imzasında ( @MAIN_LOOP )

Karaköy dekiler de o boş verdiğin yerden alıyorlar.
Ayrıca Karaköy de bir çok firma olmayan malzemeleri 1 adet bile olsa sipariş alıyorlar , cuma günü öğlene kadar .
Hafta başı salı gibi parça geliyor çarşamba elinde oluyor.

Ayrıca bunlar son moda değil ! sen yeni öğrenince iş yeni olmaz !

Eskiden olsaydı belki derdim ama internet varken ayak direyenlere sözüm yok.

--------------

STANDART ANAHTARLAMA DEVRESİNDE CIKIS KISA DEVRE OLUNCA TRANSİSTOR YANIYOR.
CIKIS DEVAMLI AKTİF OLUYOR. VE BŞZE 24V DC GİRİŞLE CALISCAK DEVRE LAZIM BU KONU HAKKINDA YADIMCI OLABİLİRMİSİNİZ?

İşten anlayan birini bul ve sistemini göster.
Girişin kaç Volt olduğu çok önemli değil.
Gerilim bölücü 2 dirençle iş hal olur.
Yeterli veri olmadığı için genel olarak yazıyorum.
Çıkış neden kısa devre olur ?
İşi bilmeyen yapmıştır kısa devre olur bebe şebe kurcalıyordur kısa devre olur.
Çıkışa uygun sigorta koyun
Akım sınırlama devresi koyun
Ya da aşırı akımlarda yandım anam demeyecek babayiğit bir parça kullanın.
Yukarıda yazdım işi bilene ip ucudur.
İşi bilmeyene anlatılamayacak kadar uzun/zor iş.
Power mosfetler 3-5-10-100A gibi akımları kolayca anahtarlayabilir.
Ayrıca inch karede 3-5 milyon adedi paralel bağlı olduğu için iletim dirençleri çoook küçüktür .
Çoğu uygulamada soğutucu olmadan kullanılabilir.
Ama dediğim gibi işten anlayan baksın.

Son düzenleme:
Elektronik hobi olamayacak kadar ciddi iştir diyordu bir arkadaşımız imzasında ( @MAIN_LOOP )

Karaköy dekiler de o boş verdiğin yerden alıyorlar.
Ayrıca Karaköy de bir çok firma olmayan malzemeleri 1 adet bile olsa sipariş alıyorlar , cuma günü öğlene kadar .
Hafta başı salı gibi parça geliyor çarşamba elinde oluyor.

Ayrıca bunlar son moda değil ! sen yeni öğrenince iş yeni olmaz !

Eskiden olsaydı belki derdim ama internet varken ayak direyenlere sözüm yok.

Abiler simdi ben bu konuda zayıfım bana devre seması lazım bir kac tane deneme yaptık makina uzerinde valf surduk fakat cok guvenilir olmadı bununla ilgili daha kapsamlı bi cozum uretebilirmiyiz sema olsa cozebiliriz.

Abiler simdi ben bu konuda zayıfım bana devre seması lazım bir kac tane deneme yaptık makina uzerinde valf surduk fakat cok guvenilir olmadı bununla ilgili daha kapsamlı bi cozum uretebilirmiyiz sema olsa cozebiliriz.
Anlatmak istediğim bu işte.
Valfin nedir kaç amper çeker devre nasıl bir şey bunları bilmeden sallamaca ..olmaz öyle.
Yukarlarıda yazdılar valfler basitçe röle gibi değildir.
Tipine göre mesela mini rölelerden çook fazla akım çekerler ve ayrıca magnetik malzemeden nüveleri zıt emk üretir , bu yüzden bunu söndürecek bir şeyler yapılır.
Yazdılar röle uçlarına diyot diye...

Yani mesela hiç olmazsa nedir ne var ne yok ne denediniz resim eklesen bir şeyler yazan olur.

Anlatmak istediğim bu işte.
Valfin nedir kaç amper çeker devre nasıl bir şey bunları bilmeden sallamaca ..olmaz öyle.
Yukarlarıda yazdılar valfler basitçe röle gibi değildir.
Tipine göre mesela mini rölelerden çook fazla akım çekerler ve ayrıca magnetik malzemeden nüveleri zıt emk üretir , bu yüzden bunu söndürecek bir şeyler yapılır.
Yazdılar röle uçlarına diyot diye...

Yani mesela hiç olmazsa nedir ne var ne yok ne denediniz resim eklesen bir şeyler yazan olur.

hidrolik valfleri tetiklicek max cektigi 2 A normal mekanik tek kontaklı roleler dıyod bile koysak 2 3 ay sonra yapısıyor arastırdık transistorlu daha iyi oluyormu solid state roleye baktık maliyeti cok yuksek en az 30 role kullanıyoruz makina basına tek caremiz bu devreyi saglam ve standart olucak sekilde oturtmak ama yeterli bilgiye sahip degiliz. bizim bu işi yapmamız gerekiyor daha net bir semayla anlatabilirmisin?

Röle kontakları arasına snubber koyarsan problem kalmaz. 0.47uf-1uf kutupsuz kondanstör ve 1-2ohm arası direnç kontaklar arasına seri bağlanır. Bu değer 24-48 volt dc arası için iş görür

Valf uçlarına uygun yönde hızlı diyot koyun UF4007 gibi.
IRFZ44 gibi bir mos kullanın.
Girişinde 10kOhm / 10kOhm gibi gerilim bölücü kulanın.

Sık sık açma kapama yapılıyorsa röleyi filan unutun.

irfz 44 geyt ucuna 2-3 volt 60 volt u drain source 40 A kontrol edılebılır otolarda kalorıfer fanı devrı için kullanılır

karaköyde İRFZ 44 almıyanı dovuyorlar ıstemedığın kadar :)

Son düzenleme:
kazım hocam gormedım mesajını kopya çekmış gıbı oldu:)

Valf uçlarına uygun yönde hızlı diyot koyun UF4007 gibi.
IRFZ44 gibi bir mos kullanın.
Girişinde 10kOhm / 10kOhm gibi gerilim bölücü kulanın.

Sık sık açma kapama yapılıyorsa röleyi filan unutun.

Bende de bunlar var sıkıntısız kullanıyorum.
Diyot ŞART

YBEdMA.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri