Voltaj düşüklüğü..

arkadaşlar bir sebebide trafonun gereksiz yere fazladan yüklenmesi
bizim burda öyle mahalleler var mesala en az 250kva trafo gerekli fakat tedaşın trafosu100kva özellikle şu an göç alan yerlerin büyük çoğunluğunda bu sorun var

ayrıca genelde kışın trafo merkezlerine gelen yüksek gerilim yani 154000 voltluk enerji aşırı yüklenmeden 120000 voltlar düşüyor buda dağıtım trafolarına gelmesi gereken 34500 volt yerine 26000 voltlara kadar düşüyor.... ve bu düşüş zamanlarındada tedaşın trafolarının kademe ayarlarını yapması gerekir fakat tedaş her zaman bunu yapamıyor veya çoğu bölgeler böyle kalıyor işte o zaman müthiş voltaj düşüklüğü yaşanıyor...
normalde tedaşın bölgeye göre trafo kademelerini yazın ayrı kışın ayrı ayarlaması gerekir...

Ardı ardına mesaj yazmak yerine, mesajınızın olduğu bölümdeki değiştir butonunu kullanarak, mesajınızı değiştirebilirsiniz.

Düzenleme: Roboelektronik

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
evet arkadaşım bahsettiğin gibi başlıca sebeblerden biri iletkenin direnci vede aşırı yük , kaynağa aşırı yüklenilmesi halinde faz ile nötr arasındaki potansiyel fark düşüşe geçmesi.koruman varsa düşük gerilim veya düşük frekanstan devre dışı bırakır yoksada cihazlarında aşıra akım dan zarar görebilir diye düşünüyorum.

maviege arkadaşım voltaj düşebilir ama frekans düşmez değilmi?

haltın arkadaşım bildiğim kadarıyla alıcı üretecin ürettiğinden fazla tüketmeye çalışırsa Şebeke frekansı düşer tersine üreteç alıcının tükettiğinden fazla üretirse şebeke frekansı yükselir.tabi bu esnada gerilimde frekansla doğru orantıda oynar.zaten üreteç dediğim generatörlerimizde bu korumalarla çalışır.bunuda yük dağıtımcı arkadaşlarımız dengelemeye çalışıyorlar bildiğim kadarıyla. yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim

sayın maviege arkadaşım benim bildiğim kadarıyla frekans düşmez türkiyenin frekansı bellidir bildiğiniz gibi 50hz dir...
frekans değişimi isteye göre olur oda bazı motorların kullanım alanlarına göre devir sayılarını değişmek için frekansını değiştiririz...
dediğiniz gibi alıcı üretecin ürettiğinden fazla tüketmeye çalışırsa aşırı yüklenme olur buda voltaj düşüklüğüne sebep olur

maviege arkadaşım ben frekans düşmez diye biliyorum. Çünkü frekans santrallerdeki genaratörlerin devir sayısına bağlı ve genaratörlerinde devir sayıları sabit. Hem frakansta değişme olsa enterkonnekte şebeke diye birşey olmazdı. Aşırı yüklenmeden dolayı sadece gerilim düşer

gerlim düşümünün sebeplerini yazacak olusak herhalde 5-6 sayfayı doldurabiliriz ama özetle arkadaşların bir çoğu düşüme sebep olabilecek nedenleri sıralamış fakat arkadaşın biri şunu atlamış düşük gerilimde arızalanabilecek devre elemanları indüktif özellikli mekanik cihazlardır.bunlar geilim düştükçe güç üretebilmek için şebekeden fazla akım talebinde bulunurlar,dolasıyla nominal akım değerlerinin üzerine çıktıklarında koruma gurubu bulundurmuyorsa cihaz :'( :'( :'(

arkadaşın biride frekansı düşürmüş gerilim düşümünü frekansa bağlamış olay bisiklet dinamosuna pek benzemiyor frekansın düşmesi için elektrik santralindeki stator devrinin değişmesi lazım

daha doğrusu azalması gerekir

Moderatör tarafında düzenlendi:
benim bildiğim kadarıyla elektrik yük talebi generatörlerimiz üretim kapastesinden fazla oldğu taktirde genaratör sargılarıa zarar vermemek için bu iki korumadan generatörü devre dışı bırakıyor 1:aşırı yük koruması generatörümüz üretim kapasitesinin %20 (100 mw ise 120 mw olduğunda ) üzerine çıktığında ve 2. düşük frekans koruması 48,5 hz düştüğünde artı bunun yüksek frekans korumalarıda var.51,5hz olduğunda generatör kendisini devre dışı bırakır.diye biliyorum(verdiğim değerler yaklaşık değerlerdir )

gerilim düşümünün sebebi baya bi çok iletkenlerin kesiti-aşırı yüklenmeler-trafo kolunun uzunluğu-dengesiz faz dağılımı -şebekedeki gevşeklik-iç tesisattaki gevşeklik vb.-dağıtım merkezi ve trafolardaki yükten dolayı düşüşler vs.anlaşılan yazın klimalara kışın ufolara yüklendikçe daha çok gerilim düşüşü ile karşılaşırız gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,008
Son üye
velicetin06

Yeni konular

Geri