uzmanlık sorusu

ATESOGLU

Üye
Arkadaşlar elimizde aynı tip aynı güçte 2 adet 3 faz asenkron bant motoru var . bu motorları tek bir sürücüden besliyoruz fakat simetrik çalışması gereken bu iki bantta farklar oluşuyor bantın biri diğerine göre biraz daha hızlı dönüyor . hızlı dönen bantın motoruna reosta gibi tipte bir direnç monte edilip hızı ihtiyaca göre azaltılabilirmi
fikri olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum

Bence işi araya istenilen hıza uygun redüktör (dişli sayısını değiştirebileceğin tipler mevcut sanırım)atarak çözmelisin.

kasnakla durumu çözebiliriz diyen arkadaşlara katılmıyorum çünkü motor devirleri senkron değil redüktörlerde senkron olmayan motora bağlı olduğu için redüktör devirleride senkron olmayacaktır ve arada yine devir farkı olacaktır. en sağlam çözüm ayrı ayrı devir ayarlı sürücü kullanımıdır. Frekanslarını pottan atıyorum 40 hz ayarladıysanız 2 motorda arada devir farkı yaratmadan döner. simens master drive serisini bi gözden geçirin derim. yada senkron motor kullanın. Kısa devre çubuklu motorlar manyetik alanı kaçırır arada ki devir farkınız bundan kaynaklı.

Son düzenleme:
greenyucel arkadasıma katılıyorum.tek cozum iki ayrı surucu kullanmak.Ama bantların surtunmesini de katarsak iki surucuyu de aynı frekansta calıstırırsanız yine snkron calısmazlar.

pıd kontrol ile sistemin tam olarak düzgün çalışması mümkündür. okulda aynı işi yapmıştık biz dc motor kullanmıştık motora elimizle yük bindirince diğer motorda yavaşlıyordu şuan ancak bukadar yardımcı olabilirim. Uzun bir süre araverdim dökümanlarımın hiçbiri elimde yok PID yi bi araştırın derim

eger dedıgın gıbı ıkı motorun ozellıgı aynı ıse (ohm) (devır\dakıka) ve dıger ozellıklerıde aynı ıse
ıkısının aynı anda calısırken bantın uzerındekı yuklerın agırlıgı esıttmı
bıde sıstemın ne oldugunu soylersenız yardımcı omaya calısırım ııstersen ozelden mesaj atabılırsın pıd kontrol yapmana gerek yok senın sorunun ıkı motorun aynı anda calısması ıkıncı bı surucu alsanda aynı sorun yıne dewam
o zaman pıd ıle yapman gerekır

iki ayrı sürücü ve her iki konveyörden hız bilgisi alınarak sisteme geri besleme yapılmalı. aksi taktirde her iki konveyörün senkron çalışmasını sağlamak çok zor.

o zaman şunumu demeliyiz

Her 2 motorada encoder bağlayıp gelen gelen datayı yorumlaması için birde plc bağlayalım. (bu plc miz anolog okusun invertörlerede analog 0-10 v yollasın)
Bizde sadece pot üzerinden istediğimiz hız ayarını belirtelim.

(Umarım bu bantların senkron hassasiyeti bu yatırımı yapmaya değer :))

eger kı ıkıtane surucu kullanırsan ıstedıgın gıbı rahatlıkla kontrol edersın pıd mantıgıyla

su andı sıstemde surucv ıle her ıkı motorun arasındakı kabloların uzunlugu aynı mesafedemı ?bırde her ıkı motorun donus yonu aynı yonde donen bır sıstemmı
motorların donus noktaları farklı ıse olusturdukları reaktıf guc te etkılı olur

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri