Uzaktan Veri ALma

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç farklı ilçedeki noktadan sıcaklık nem değerlerini ölçümleyip alabilmem gerekiyor. Bu değerleri bir veritabanına kaydedeceğim. İşin web kısmında sorunum yok , Java ve .net yazıyorum normalde de ama bu internet bağlantısını en kolay ve hesaplı nasıl sağlayabilirim. Mümkünse sim kart takılıp , elimizdeki akıllı telefonlar gibi internet bağlantısını operatörün networkünden yapabilmek çok iyi olurdu. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı , teşekkürler.

Eger bu noktalarda internet var ise GMT Endustriyelin GLC386R referansli urunu kolaylikla ve ekonomik olarak amacina hizmet eder.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç farklı ilçedeki noktadan sıcaklık nem değerlerini ölçümleyip alabilmem gerekiyor. Bu değerleri bir veritabanına kaydedeceğim. İşin web kısmında sorunum yok , Java ve .net yazıyorum normalde de ama bu internet bağlantısını en kolay ve hesaplı nasıl sağlayabilirim. Mümkünse sim kart takılıp , elimizdeki akıllı telefonlar gibi internet bağlantısını operatörün networkünden yapabilmek çok iyi olurdu. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı , teşekkürler.
Merhaba bu işin en pratik ve ekonomik çözümü dahili analog inputları olan ve dahili gsm li olan mikrodev plc dir. Bu plc lerle sizin projenize benzer şekilde150 ayrı yerden basınç izliyoruz. GSM li plc ye data hattı takarak bu işi çözebilirsiniz. Ayrıca sıcaklık ve nem değerlerini istediğiniz şekilde tek blokla kolayca kalibre edebilirsiniz. Plc programlama kısmına ücretsiz yardım edebilirim.

GSM li bir mikrodev PLC nin maliyeti ne kadardir acaba, bilgi verir misin.

Piyasadan nasil bir indirimle tadarik edebiliriz.

merhaba, http://www.mikrodev.com/pdf/Mikrodev_fiyat_katalog_2014_mart.pdf
mikrodevin internet sayfasında 2014 fiyat listesi mevcut buradan giriş çıkış durumunuza göre plc seçebilirsiniz.

cevap için çok teşekkürler hocam. sistemi koyacağım yerde internet olmayacak. mümkünse simkarttan veya usb modem den operatör network'ü üzerinden interneti alacağım ve analog giriş çıkış kısmındaki sayıyı gerekirse araya devre koyarak azaltabilirim. Bunları bir inceleyim hocam. Bu plc'lerin programlaması nasıl yapılıyor? Zamanında s7'nin ladder diyagramıyla programlamasını giriş seviyesinde öğrenmiştim.

cevap için çok teşekkürler hocam. sistemi koyacağım yerde internet olmayacak. mümkünse simkarttan veya usb modem den operatör network'ü üzerinden interneti alacağım ve analog giriş çıkış kısmındaki sayıyı gerekirse araya devre koyarak azaltabilirim. Bunları bir inceleyim hocam. Bu plc'lerin programlaması nasıl yapılıyor? Zamanında s7'nin ladder diyagramıyla programlamasını giriş seviyesinde öğrenmiştim.
Merhaba, Baştanda söylediğim gibi data hattı takarsanız zaten bilgilerinizi internete çıkmış olursunuz ekstra bişey yapmanıza gerek yok. Programlamaya gelecek olursak genelde çok saha ve tek izleme yeri var ise biz onu şöyle yapıyoruz sahadaki cihazlar istemci ve veri gönderilecek yer sunucu oluyor böylelikle sadece sunucu için statik ıp alıyorsunuz data hattının ıp si ne oursa olsun farketmez o zaman.
Örnekte 0-10 volt çıkışlı sıcaklık ve nem sensörü için(Siemens QFM2160) bir proğram yaptım istediğiniz ıp ve istediğiniz porta istediğiniz zaman aralıklarında bu bilgileri gönderebilirsiniz. Ben bu örnekte sıcaklık ve nem bilgisini ayrı ayrı gönderdim ama istenirse tablo yapılarak tek seferde (daha az internet paketi harcaması için) gönderilebilir. nem_sic_izleme.jpg

Hocam bu iş üzerinde yoğunlaşmak için belirttiğiniz plc lerden bir tane alacağım. Hem de Türk firmasıymış , açıkçası gurur duydum , sayenizde haberim oldu , teşekkürler. Şöyle bir sorum olacak , yazılım tarafında ip-port bilgisi ile nasıl bir metod kullanarak veriyi gönderiyorsunuz? Örneğin .net için querystring yapısında mı ? vb.

Hocam bu iş üzerinde yoğunlaşmak için belirttiğiniz plc lerden bir tane alacağım. Hem de Türk firmasıymış , açıkçası gurur duydum , sayenizde haberim oldu , teşekkürler. Şöyle bir sorum olacak , yazılım tarafında ip-port bilgisi ile nasıl bir metod kullanarak veriyi gönderiyorsunuz? Örneğin .net için querystring yapısında mı ? vb.
Merhaba ben teşekkür ederim. sadece sıcaklık ve nem bilgisi gibi basit bir proje ise şu anda çıkan temel düzey mikrodev scadası ile ücretsiz bu işi halledebilirsiniz bu konuda yardımcı olabilirim. Birde data kaydı yapayım ve bunu raporlayım derseniz gene mikrodevin plc içerisine tutulan logları ethernet veya gsm yolu ile alıp raporlaya bileceğiniz ücretsiz bir proğramı var. Eğer ben kendim bu Scada kısmını yaparım derseniz ben işin o kısmını çok bilmiyorum ama mikrodevden arkadaşlar bu konuda da size yardımcı olurlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri